آمریکا خواستار انتشارجزئیات برنامه هسته ای ایران شد

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از رویترز، هیأت نمایندگی آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، با صدور بیانیه ای، ایران را به پنهانکاری هسته ای متهم کرد.

آمریکا خواستار انتشارجزئیات برنامه هسته ای ایران شد

در این بیانیه از دیدبان هسته ای سازمان ملل متحد خواسته شده تا جزئیات بیشتری در مورد برنامه هسته ای ایران منتشر شود.

در این بیانیه آمده است: ایران باید فورا حداکثر همکاری کامل را با آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام دهد. با نگرانی شدید، گزارش فصلی اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی را یادآور می شویم، خصوصا اشاره آن به این موضوع که احتمال دارد مسائل تازه ای... احتمالا در زمینه مواد یا فعالیت های اعلام نشده، به وجود آمده باشد. به نظر نمی رسد که ایران در حال همکاری کامل با آژانس باشد.

هیأت کنندگی آمریکا در بیانیه خود مدعی شده است که: این تحول تازه بسیار مهمی است، با این حال سابقه نامناسب ایران موجب شده تا این مسئله چندان هم غافلگیرکننده نباشد... از سال 2015، این اولین بار است که آژانس چنین مواردی را به شورای حکام گزارش می دهد. عدم رفع نگرانی های آژانس از سوی ایران، موضوعی کاملا غیرقابل قبول است و باید برای تمام کسانی که از آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظام پادمان های راستی آزمایی آن حمایت می کنند، مایه نگرانی عمیق باشد.

در بیانیه آمریکا به دبیرخانه آژانس توصیه شده که هرچه زودتر جزئیات بیشتری به شورای حکام گزارش دهد، چون شورای حکام به جزئیات بیشتری در مورد نگرانی های آژانس نیاز دارد.

آمریکا در بیانیه خود ادعا کرده است: باید فورا به هرگونه تأخیر، ممانعت یا فریب توسط ایران که فعالیت های راستی آزمایی ضروری آژانس را مختل کند، پرداخته شود. شورای حکام باید هرگونه موضوع تازه ای در مورد پادمان ها را مورد بررسی قرار دهد. ضروری است که مدیر کل موقت فورا همکاری ناکافی ایران با راستی آزمایی و پایش آژانس را به شورای حکام گزارش دهد.

هیأت کنندگی آمریکا همچنین در انتهای ادعاهای بی اساس خود، ایران را به پنهان کاری متهم کرده و گفته است: در سایه اطلاعات تازه ای که به شورای حکام گزارش شده، باید مسئولیت بنیادین آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دنبال کردن هرگونه نگرانی جدید در مورد مواد هسته ای اعلام نشده یا فعالیت های مرتبط با پادمان را یادآور شویم.

ادعاهای ضدایرانی هیات آمریکایی کمتر از یک روز پس از آن اعلام می شود که کورنل فروتا مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری با مجله تار و سه تار به دیدار با مقام های ارشد ایرانی اشاره کرد و در این مورد گفت که بحث های بسیار بامحتوا و مفیدی در ایران داشته است.

مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین با قدردانی از علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و دیگر مقام های ارشد سازمان انرژی اتمی به دلیل بحث های پرمحتوایی افزوده بود که این نشانگر آن است که رابطه ای که میان آژانس و ایران وجود دارد، رابطه ای است که ما در آن می توانیم تمام موضوعات را مطرح کنیم.

فروتا همچنین تاکید کرده است که آژانس در حال حاضر مستحکم ترین ساز و کار راستی آزمایی را در ایران دارد و در ادامه در پاسخ به فضاسازی برخی رسانه های غربی بیان نمود که نمی تواند جزئیات همکاری های پادمانی با کشورها را عنوان کند و صرفا می تواند بار دیگر تأکید کند که روند راستی آزمایی آژانس بر عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران، همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 280

به "آمریکا خواستار انتشارجزئیات برنامه هسته ای ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا خواستار انتشارجزئیات برنامه هسته ای ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید