آیا بهبود یافتگان کرونایی می توانند روزه بگیرند؟ ، ضرورت مصرف مایعات از افطار تا سحر ، مکمل ها توصیه نمی گردد

به گزارش مجله تار و سه تار، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مصرف بی رویه غذای چرب و شیرین می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن گردد و برای مقابله با کرونا نوع غذایی که می خوریم نقش مهمی دارد.

آیا بهبود یافتگان کرونایی می توانند روزه بگیرند؟ ، ضرورت مصرف مایعات از افطار تا سحر ، مکمل ها توصیه نمی گردد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، زهرا عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، در نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار گردید گفت: سال جاری با شیوع بیماری کرونا مواجهیم و خوب است که نکاتی را در رابطه با تغذیه در ایام روزه داری بدانیم.

وی اضافه کرد: در ماه مبارک رمضان باید اصول تغذیه صحیح و رعایت تعادل در مصرف همه گروه های غذایی اصلی در وعده سحر و افطار را رعایت کنیم و از مصرف زیاد نمک، شیرینی و چربی پرهیز کنیم. مصرف بی رویه غذای چرب و شیرین می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن گردد و برای مقابله با کرونا نوع غذایی که می خوریم نقش مهمی دارد.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ادامه داد: مصرف کافی سبزی سیفی و سالاد در وعده سحری توصیه می گردد، مصرف این مواد غذایی باعث پیشگیری از احساس تشنگی و خشکی دهان خواهد شد، خشکی دهان و گلو زمینه فعالیت ویروس کرونا را فراهم می نماید.

عبداللهی اضافه کرد: سبزی، سیفی و میوه ها حاوی ویتامین هایی هستند که برای تقویت سیستم ایمنی و عملکرد طبیعی بدن لازم هستند، نوشیدنی شیرین و مواد قندی شیرین برای وعده سحر توصیه نمی گردد به دلیل اینکه احساس تشنگی را تشدید می نمایند، مصرف غذاهای پُر پروتئین و سرخ شده نیز توصیه نمی گردد، مصرف غذای شیرین در وعده سحر باعث پایین آمدن قند خون در طول روز می گردد، در وعده افطار غذای ساده و سبک استفاده گردد، و برای تنظیم قند خون خوردن خرما توصیه می گردد. در نهایت رعایت اصول تغذیه و مصرف کافی مایعات در وعده افطار توصیه می گردد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه تقویت سیستم ایمنی بدن گفت: در تغذیه توصیه کلی وجود دارد که باید تعادل و تنوع را در برنامه غذایی روزانه رعایت کنیم. باید هر شش گروه غذایی اصلی در برنامه غذایی روزانه گنجانده گردد، پروتئین گیاهی و حیوانی نان و غلات سبزی ها شیر و لبنیات باید به اندازه توصیه شده مصرف شوند لذا یک رژیم غذایی خاصی برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه نمی گردد به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن احتیاجمند املاح، مواد معدنی، پروتئین و ویتامین است.

عبداللهی توصیه کرد: به دنبال این هستیم که تا سال 1404 نیروهای کافی در حوزه تغذیه در بخش بهداشت داشته باشیم، ورود پزشکان به بخش رژیم درمانی احتیاج به بحث کارشناسی بیشتری دارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه طی این مدت عده ای از مردم تحرک کافی را نداشته اند و آیا بدن توانایی روزه داری را دارد گفت: افراد سالم با رعایت اصول تغذیه می توانند روزه داری نمایند، وعده سحری حذف نگردد و نکات غذایی رعایت گردد. از افطار تا سحر مایعات به اندازه کافی مصرف گردد.

به گفته مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت مصرف منابع پروتئینی و رعایت اصول تغذیه منجر به پیشگیری از بیماری خواهد شد. بعضی به کرونا مبتلا هستند و این افراد نباید روزه داری نمایند و تحت نظر پزشک درمان شوند، افراد بهبود یافته که دوره نقاهت را می گذرانند این افراد تا 6 هفته پس از بیماری روزه نگیرند. افراد دارای بیماری های زمینه ای مثل دیابت و فشار خون باید با نظر پزشک روزه داری نمایند، عدم تحرک به دلیل دوران قرنطینه خانگی وجود دارد و باید توجه کنیم حتی در منزل نیز تحرک کافی را داشته باشیم.

عبداللهی مطرح نمود: اهدای خون به چند فاکتور بستگی دارد، اینکه فرد سالم باشد و علائم کم خونی نداشته باشد، در زمان ماه مبارک که روزه داری می کنیم اصول صحیح تغذیه ای رعایت گردد و در وعده سحر و افطار مواد غذایی که برای آهن سازی ضروری است مصرف نمایند، مواد غذایی مانند اسید فولیک و ویتامین سی. افرادی که خون اهدا می نمایند باید به مصرف فاکتورهای خون ساز غذایی توجه نمایند. خون دادن خوب است و مسئله ای برای افراد ایجاد نمی نماید. مصرف چای پررنگ پس از مصرف غذا توصیه نمی گردد به دلیل اینکه منجر به این می گردد که آهن جذب نگردد.

وی گفت: به هیچ عنوان مصرف مکمل ها توصیه نمی گردد، و می ـوان پروتئین و ویتامین را از وعده های غذایی روزانه دریافت کرد مگر در مواردی که فرد دچار بیماری باشد یا به دلایل خاص احتیاجمند مصرف مکمل باشد. مصرف بیش از حد مکمل ها باعث تضعیف سیتم ایمنی بدن می گردد و در مواقعی منجر به نارسایی کبد خواهد شد.

وی گفت: تغذیه کادر درمان بسیار مهم است و باید این افراد به تغذیه خود توجه نمایند، این افراد ساعات زیادی مشغول به کار هستند و ممکن است دچار سوء تغذیه شوند مطالب آموزشی برای گروه درمان تهیه کردیم و در بیمارستان ها نصب شد تا این افراد به نوع تغذیه خود حساس تر شوند، ساعات طولانی گرسنه نمانند و مایعات به اندازه کافی مصرف نمایند. بیمارستان ها هم با راهنما هایی که وزارت بهداشت به بیمارستان ارسال نموده است به نوع تغذیه پرسنل درمان توجه گردد. کارشناسان تغذیه در بیمارستان نوع رژیم غذایی بیماران را کنترل می نمایند و بیمارستان موظف است غذای بیمار را با توجه به دستورالعمل موجود و مشورت با متخصصان تغذیه در اختیار بیمار بگذارد.

عبداللهی در پاسخ به سوالی درباره نظارت بر تغذیه بیماران در بیمارستان ها در شرایط فعلی نیز بیان نمود: در بیمارستان ها بخش تغذیه داریم که کارشناسان و متخصصان تغذیه حضور دارند و نوع رژیم غذایی بیماران را کنترل نموده و پیشنهاد می نمایند. بیمارستان هم موظف است که با دستورالعمل های موجود، غذای بیماران را با توجه به نوع بیماری تهیه نموده و در اختیار بیماران بگذارد.

وی اعلام نمود: افراد دارای فشار خون بالا باید تحت نظر پزشک کنترل و درمان شوند و دارو های توصیه شده را مصرف نمایند، به طور کلی افرادی که دارای فشار خن بالا هستند مصرف نمکشان باید کمتر از سه گرم در طول روز باشد. حذف نمکدان یکی از توصیه ها است. بعضی مواد غذایی مانند تنقلات و پنیر دارای نمک پنهان هستند که باید از پنیر کم نمک و کم چربی استفاده نمایند، توجه به نشانگر های رنگی تغذیه ای مد نظر قرار گیرد و مواد غذایی با توجه به این برچشب تهیه شوند.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اضافه کرد: این افراد باید 5 واحد سبزی و میوه در طول روز مصرف نمایند، در وعده صبحانه نیز اقدام به مصرف میوه نمایند و مصرف فست فود ها را محدود نمایند. این افارد اگر بخواهند روزه بگیرند حتما باید با مشورت پزشک اقدام به روزه داری نمایند.

وی در انتها توصیه کرد: بهتر است در این ایام از مواد غذایی بسته بندی شده مصرف کنیم و محصول را پس از شستن دست ها در طرف تمیز قرار دهیم. با خوردن مواد غذایی مبتلا به کرونا نمی شویم به دلیل اینکه اسید معده ویروس را از بین می برد. وقتی دستمان آلوده باشد و مواد غذایی مصرفی آلوده گردد و تماس ماده غذایی با صورت و بینی منجر به آلوده شدن می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 896

به "آیا بهبود یافتگان کرونایی می توانند روزه بگیرند؟ ، ضرورت مصرف مایعات از افطار تا سحر ، مکمل ها توصیه نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بهبود یافتگان کرونایی می توانند روزه بگیرند؟ ، ضرورت مصرف مایعات از افطار تا سحر ، مکمل ها توصیه نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید