اعلام آمادگی صنعاء برای اجرای مرحله دوم تبادل اسرا

به گزارش مجله تار و سه تار، مسئولان دولت نجات ملی در پایتخت یمن اعلام کردند که آماده اند مرحله دوم تبادل اسرا در چارچوب توافق اَمّان را اجرایی نمایند.

اعلام آمادگی صنعاء برای اجرای مرحله دوم تبادل اسرا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته امور اُسرا وابسته به دولت نجات ملی در صنعاء، از آمادگی دولت برای اجرای بخش دوم توافق اَمان، برای تبادل اسرا (با ائتلاف سعودی و دولت مستعفی یمن مستقر در ریاض) اطلاع داد.

به گزارش شبکه خبری المسیره یمن، المرتضی گفت، برنامه مذاکرات آینده، اجرای بخش دوم توافق امان [پایتخت اردن]یعنی آزادی 200 اسیر ارتش و کمیته های مردمی (وابسته به صنعاء) در مقابل آزادی 100 نفر از مزدوران [عبد ربه]منصور هادی [رئیس جمهوری فراری مقیم ریاض]است.

بخش اول تبادل اسرا، اکتبر گذشته (مهر ماه) انجام شد.

بنا بر گفته این مقام یمنی، مرحله دوم تبادل اسرای جنگی شامل تعداد بیشتری از اسرا در مقایسه با مرحله نخست است. او تأکید کرد که طرف سعودی هم به عنوان کسی که جنگ را علیه یمن راهنمایی می نماید [و در حقیقت تصمیم گیرنده اصلی برای منصور هادی و دولت مستعفی اوست]باید در مذاکرات حاضر باشد تا برای اسرای خود که نزد ارتش یمن هستند، مذاکره کند.

المرتضی همچنین فاش کرد که صنعاء بر حضور امارات در مذاکرات تبادل اسرا تأکید نموده چرا که علاوه بر اینکه نیرو هایی در میدان دارد، بعضی گروه های مسلح هم تابع و وابسته به امارات هستند.

به گفته این مقام یمنی، طرف مقابل حاضر نیست کل اسرا را در مقابل کل اسرای طرف مقابل آزاد کند چرا که طرف تصمیم گیرنده در مقابل، طرف سعودی است نه منصور هادی.

اخیرا کمیته امور اسرای دولت نجات ملی یمن از دریافت دعوتنامه ای از سازمان ملل اطلاع داد، جهت حضور در دور جدید مذاکرات ویژه تبادل اسرا. عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته امور اسرای یمن گفته بود قرار است دور جدید مذاکرات، پنجشنبه آینده در امان پایتخت اردن برگزار گردد.

دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن شانزدهم اکتبر 2020 (25 مهر 1399) بزرگترین عملیات تبادل اسرا را انجام دادند که بر اساس آن 671 اسیر از ارتش و کمیته های مردمی با 400 اسیر از طرف مقابل (ائتلاف سعودی) مبادله شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1251

به "اعلام آمادگی صنعاء برای اجرای مرحله دوم تبادل اسرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی صنعاء برای اجرای مرحله دوم تبادل اسرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید