تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد در صورت تغییر رشته

به گزارش مجله تار و سه تار، پذیرش نهایی در آزمون کارشناسی ارشد 99 احتمالاً با تأثیر 20 درصدی معدل مقطع کارشناسی، همراه خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد در صورت تغییر رشته

به گزارش خبرنگار بنا بر اعلام سازمان سنجش، گزینش نهایی در هر یک از رشته های امتحانی از بین داوطلبانی که حد نصاب نمره علمی لازم را بر اساس مواد آزمون احراز نموده باشند، با توجه به ضوابط مربوط انجام خواهد شد.

چند سالی است که تاثیر معدل در آزمون کارشناسی ارشد، برابر با 20 درصد است. بدین معنا که گزینش نهایی، بر اساس نمره کل حاصل از 80درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل دوره کارشناسی (لیسانس) انجام خواهد گرفت؛ بنابراین ضروری است داوطلبان عزیز هنگام ثبت نام کنکور ارشد 99 این مورد را مدنظر داشته باشند.

لازم به ذکر است اعمال 20 درصدی معدل دوره کارشناسی بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون تحصیلات تکمیلی، به صورت تراز اعمال خواهد شد.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد 98 موضوعی است که شاید ابهامات زیادی را برای داوطلبان ایجاد کند. بر اساس قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، گزینش نهایی کلیه متقاضیانی که در این آزمون ثبت نام نموده و با هم به رقابت می پردازند بر اساس 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل دوره کارشناسی (لیسانس) صورت می گیرد.

اگرچه معدل کارشناسی معیار مناسبی برای سنجش داوطلبان نیست چراکه دانشگاه های مختلف کشور از نظر کیفی در سطوح مختلفی قرار دارند و عادلانه نیست معدل داوطلبان بدون در نظر دریافت جوانب آن در نمره نهایی آزمون ترتیب اثر داده گردد. از این رو سازمان سنجش به آنالیز عوامل موثر در معدل کارشناسی داوطلبان پرداخته و با یک ساز و کار خاص اقدام به ترازبندی این معدل می نماید.

نیازمند تحول جدی در حوزه علوم پایه هستیم

همان طور که گفتیم عوامل مختلفی در نحوه تراز بندی معدل کارشناسی داوطلب نقش دارند که می توان به سطح کیفی دانشگاه و نمره اکتسابی داوطلب اشاره نمود. برای مثال کیفیت تحصیل در دانشگاه های برتر هم، چون دانشگاه تهران یا صنعتی شریف با کیفیت دانشگاه های آزاد شهرستان ها قابل قیاس نیست. از این رو سازمان سنجش ضریبی به هر یک از دانشگاه ها اختصاص می دهد که این ضریب در معدل کارشناسی داوطلب اعمال شده و یک معدل تراز شده حاصل می گردد. این معدل که با عنوان معدل موثر در کارنامه کارشناسی ارشد درج می گردد در نمره نهایی آزمون موثر خواهد بود.

از طرفی تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد طبق سالیان گذشته قطعی است. به این معنا که نمره نهایی (تراز) داوطلب با معدل تراز شده او مقایسه می گردد و این معدل چه باعث پایین آمدن تراز داوطلب گردد چه بالا رفتن آن تاثیر خود را خواهد گذاشت.

با توجه به این که سطح علمی دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است ضریب خاصی برای هر دانشگاه اطلاق شده است. ضریب دانشگاه هایی که سطح علمی بالایی دارند با سایر دانشگاه ها متفاوت است. لازم ذکر است که میزان تاثیرگذاری معدل در داوطلبان فرق می نماید به این صورت که اگر داوطلبی در آزمون نمره بالایی را کسب نموده باشد، میزان اثرگذاری معدل در نتیجه کارشناسی ارشد خیلی زیاد نخواهد بود.

داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل می شوند میانگین نمرات آن ها تا تاریخ 30 بهمن 98 که در فرم ثبت نام درج شده است، تاثیر داده خواهد شد. داوطلبان به خاطر داشته باشند که در صورت قبولی در آزمون کارشناسی ارشد، باید اصل مدرکی که معدل مندرج در این کارنامه را تایید کند به همراه سایر مدارک ثبت نامی به دانشگاه یا موسسه قبولی ارائه دهند. در صورتی که معدل متقاضیان با معدل درج شده در کارنامه مغایرت داشته باشد مطابق مقررات با وی برخورد خواهد شد.

در صورتی که در کارنامه شرکت نمایندگان سوابق تحصیلی آن ها از جمله معدل مقطع کارشناسی اشتباه درج شده باشد، حتما باید برای ویرایش آن اقدام کند، زیرا سوابق تحصیلی تاثیر بسیار مهمی در نتایج کنکور کارشناسی ارشد دارد. البته امکان این اشتباه از جانب خود داوطلبان است چرا که در زمان دریافت کارت ورود به جلسه امکان ویرایش معدل برای آن ها وجود داشته است.

به هر حال این یکی از مهم ترین دلایلی است که در صورت وجود، داوطلبان می توانند نسبت به آن ها اعتراض کند. ثبت تمامی اعتراضات به نتایج کنکور کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی و در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی مراجعه نمایند.sanjesh.org انجام می گیرد بنابراین از مراجعه حضوری به سازمان سنجش خودداری نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 812

به "تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد در صورت تغییر رشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد در صورت تغییر رشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید