خبرنگاران سود سهام عدالت سال 98 تا انتها امسال واریز می گردد

به گزارش مجله تار و سه تار، تهران - خبرنگاران - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: کوشش می گردد سود سهام عدالت سال 98 تا خاتمه امسال به حساب سهامداران عدالت واریز گردد.

خبرنگاران سود سهام عدالت سال 98 تا انتها امسال واریز می گردد

به گزارش آدینه شب خبرنگاران از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، محمد علی دهقان دهنوی در گفتگویی با شبکه خبر ضمن اشاره به طرح های حمایتی و برنامه های مدنظر سازمان بورس برای حمایت از سهامداران خرد گفت: طرح های حمایتی متعددی برای سهامداران از سوی سازمان بورس تدوین شده که در روزهای آینده از آن رونمایی خواهد شد.

وی اضافه نمود: از همین هفته طرح حمایت از سهامداران خرد اجرایی خواهد شد که می تواند یک نمونه مناسب برای تشویق به سرمایه گذاری غیر مستقیم باشد.

دهقان دهنوی در ادامه شرح داد: بر اساس این طرح سهامداران خردی که در تاریخ 12 اسفند (تاریخ مصوبه شورایعالی بورس) دارایی کمتر از 10 میلیون تومان داشته باشند، مشمول این قانون خواهند بود. بر این اساس گروه مزبور چنانچه پرتفویی خود را تا اردیبشهت ماه سال 1401 تغییری ندهند و تا آن موقع بازدهی کمتر از 25درصد از بازار سهام دریافت نموده باشند، ما به التفاوت آن را از صندوق توسعه بازار دریافت می نمایند.

به گفته سخنگوی شورایعالی بورس، البته سهامداران برای برخورداری از این طرح ضمن حفظ سهام می توانند سهام جدید به پرتفوی خود اضافه نمایند.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که طبق برآوردها تعداد سهامداران خردی که در این طرح قرار خواهند گرفت بالغ بر 4 میلیون نفر است، گفت: واحدهای صندوق های سرمایه گذاری و همچنین اوراق با درآمد ثابت در این طرح قرار نگرفته است.

دهقان دهنوی گفت: دو صندوق تثبیت بازار و توسعه بازار در بازار سرمایه فعالیت دارند. در این میان صندوق توسعه‬ بازار در حال حاضر بیش از 10 هزار میلیارد تومان دارایی دارد. به احتمال زیاد سال آینده نیز 5 هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه می گردد. به این ترتیب می تواند نقش مناسبی برای حمایت، توسعه و رشد بازار سرمایه ایفا نماید.

رییس سازمان بورس در ادامه تاکید نمود: جزئیات بیشتر از این طرح حمایتی در هفته جاری به وسیله مراجع معتبر سازمان بورس، اطلاع رسانی خواهد شد. بر این اساس هفته آینده، نماد ویژه ای با قیمت یک ریال بازگشایی می گردد و سهامداران با پرتفوی زیر 10 میلیون تومان می توانند با خرید یک سهم و پس از پالایش اطلاعات از طرح حمایتی بهره مند شوند.

حضور بلندمدت و وورد غیر مستقیم به بازارسرمایه، کلید سودآوری

دهقان دهنوی، یکی از اهداف نهاد ناظر بازارسرمایه، حفظ آرامش بازار است. همچنین هدف دیگر این است که سهامداران خردی که زمان یا دانش کافی برای تحلیل ندارند، غیرمستقیم در بازار سهام حضور داشته باشند و از کانال صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شوند.

وی در ادامه تاکید نمود: آنالیز ها نشان از آن دارد که صندوق های سرمایه گذاری در زمان های رشد شاخص، رشدی به مراتب بیشتر از متوسط بازار داشته و در زمان های افت نیز، کاهش کمتری را تجربه نموده اند.

آینده مثبت پیش روی بورس

دهقان دهنوی در ادامه به شرایط اقتصادی رو به بهبود کشور اشاره نمود و اضافه نمود: اکنون شاهد مثبت شدن رشد اقتصادی کشور هستیم. افزون بر این آمارهای 9 ماهه از عملکرد شرکت های فعال در بازار سرمایه نشان می دهد سودی که شرکت ها امسال در این بازار فراوری کردند 3 برابر زمان مشابه در سال قبل است.

سکاندار بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه یک جز مهم از اقتصاد ما است، گفت: اگر انتظار برای رشد اقتصاد داریم و در حال حاضر این رشد اجرا شده، در آینه اقتصاد که همان بازار سرمایه نیز منعکس خواهد شد و آثار آن را در رشد بورس مشاهده خواهیم کرد.

وی در ادامه اضافه نمود: آنالیز های نشان از کسب سود مناسب از بازار سهام در بازه زمانی بلندمدت دارد. به عبارت دقیق تر بازدهی بورس بر اساس مطالعات تطبیقی اجرا شده به نسبت بقیه بازارهای موازی بالاست. مطالعات نشان می دهد در هر بازه زمانی 10 ساله، بورس نسبت به بقیه بازارها (طلا، ارز و مسکن) بازدهی بالاتری داشته است.

رییس سازمان بورس ادامه داد: هر چند در ابتدای امسال شاهد ورود تعداد بالایی از سرمایه گذاران به بازار سهام و دیگر بازارهای سرمایه گذاری موازی بودیم. تمامی بازارها تا مقطعی با سوددهی بالایی برای سهامداران همراه بودند. این موضوع در ادامه متوقف شد و تمامی بازارهای سرمایه گذاری از جمله بورس با کاهش سود همراه شدند. در این میان بعضی از سهامداران نیز ممکن است که از سرمایه گذاری در بورس زیان نموده باشند که امید است با بهبود شرایط و رونق آینده، سود به آنها تعلق گیرد.

پرداخت سود عدالت تا سرانجام سال

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه اظهاراتش به سهام عدالت و پرداخت سود سال 1398 اشاره نمود و گفت: مشمولان سهام عدالت دو روش را برای آزادسازی سهام خود انتخاب کردند؛ یک گروه روش غیرمستقیم را انتخاب کردند و به این ترتیب مدیریت پرتفوی خود را به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار کردند. گروهی دیگر مدیریت مستقیم را برگزیده که این سهم در پرتفوی آنها وارد شده است.

دهقان دهنوی ادامه داد: سود سهام عدالت سال 1398 که از شرکت های سرمایه پذیر موجود در پرتفوی سهام عدالت تشکیل شده، در حال تجمیع است. این رقم در حدود 200هزار تومان برای آن دسته از سهامدارانی است که تمامی سهم خود را نگهداری نموده و هیچ سهمی نفروخته باشند.

وی در ادامه اضافه نمود: تصمیم بر آن شده که سود سال 1398 نیز به صورت متمرکز به حساب دو گروه واریز گردد و از سال آینده به وسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی برای سهامداران غیرمستقیم عدالت و به وسیله خود شرکتها به حساب سهامداران مستقیم عدالت واریز گردد.

رییس سازمان بورس در ادامه اعلام نمود: کوشش بر این است تا سرانجام امسال این رقم به حساب سهامداران عدالت واریز گردد، چنانچه سود چند شرکت نیز تجمیع نگردد، مابقی آن در سال آینده واریز خواهد شد.

ارتباط دوطرفه بین بانکها و بازار سرمایه

سکاندار بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که بعضی بانکها را عامل ریزش بازار سهام می دانند، گفت: در حالی حاضر ارتباط بین بانک ها و بازار سرمایه یک این ارتباط دو طرفه است؛ بانکها به عنوان یک نهاد اقتصادی که هم نماد خودشان در بازار سهام معامله شده و هم شرکت های زیرمجموعه آنها (تامین سرمایه ها، صندوق های سرمایه گذاری و کارگزاری ها) در بازار فعال هستند. به این ترتیب یک ارتباط سیستماتیک، قوی و دوسویه برقرار است.

وی ادامه داد: پیشتر بازار سرمایه به بانک ها یاری نموده است. اکنون حمایت بانک ها از بازار احساس می گردد. بعضی از بانک ها به وسیله نهادهای اقتصادی زیر مجموعه این موضوع را اثبات کردند و منابع زیادی را برای حمایت از بازار سرمایه صرف کردند. همچنین اعتبارات لازم را به کارگزاری های اعطا کردند. انتظار می رود بعضی دیگر نیز مسولیت پذیری خود را در قبال بازار سرمایه بالا ببرند.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1457

به "خبرنگاران سود سهام عدالت سال 98 تا انتها امسال واریز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سود سهام عدالت سال 98 تا انتها امسال واریز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید