خبرنگاران هزار و 40 هکتار مرتع کاری در استان قزوین انجام می گردد

به گزارش مجله تار و سه تار، قزوین - خبرنگاران - هزار و 40 هکتار عملیات مرتع کاری در قالب کپه کاری و بذپاشی سال جاری با هدف تقویت پوشش گیاهی در اراضی ملی مرتعی استان قزوین انجام می گردد.

خبرنگاران هزار و 40 هکتار مرتع کاری در استان قزوین انجام می گردد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: کپه کاری و بذرپاشی در اراضی ملی با در قالب طرح های بیولوژیکی مربوط به مراتع انجام می گردد.

محرم رضایی زاده با اشاره به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار این طرح از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین، یادآور شد: هزینه اجرای این طرح 9 میلیارد و 450 میلیون ریال است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است.

این مسوول گفت: با بیان اینکه بهره برداری در مراتع بدون توجه به حفظ، نگهداری و احیای آنها موجب از بین رفتن پوشش گیاهی در اراضی ملی دارای مرتع می گردد، اضافه نمود: طرح توسعه و تقویت مراتع در واقع یک طرح آموزشی به بهره برداران نیز به شمار می رود و جامعه محلی ضمن بهره برداری فرا می گیرند که چگونه مراتع را حفظ و احیا نموده و آنها را تقویت نمایند.

وی در سرانجام گفت: بذوری که در کپه کاری و تقویت پوشش گیاهی مراتع استان قزوین مورد استفاده قرار می گیرند شامل کما یا آنجدان، گون بدون خار، باریجه، درمنه دشتی هستند.

استان قزوین دارای 853 هزار و 485 هکتار مرتع است که از این مقدار تا به امروز 792 هزار و 590 هکتار ممیزی شده اند.

با ممیزی مراتع از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، بهره برداران (دامداران) این مراتع شناسایی و برای آنها پروانه چرا صادر خواهد شد و کنترل مراتع از حیث جلوگیری از ورود دام های غیرمجاز تسهیل می گردد.

مراتع ممیزی نشده در استان قزوین شامل 60 هزار و 895 هکتار هستند که نیمی از آنها در حال ممیزی هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1205

به "خبرنگاران هزار و 40 هکتار مرتع کاری در استان قزوین انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هزار و 40 هکتار مرتع کاری در استان قزوین انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید