رشد بیش از 80 درصدی صادرات در فروردین ماه

به گزارش مجله تار و سه تار، تهران (پانا) - وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین مالی 27 هزار میلیارد تومانی از طریق طرح تامین مالی واحدها و پروژه های دارای اولویت (طرح تام) خبر می دهد و می گوید واحدهای راکد، نیمه تعطیل و ظرفیت های خالی به طور هدفمند در راستای این طرح تامین مالی خواهند شد.

رشد بیش از 80 درصدی صادرات در فروردین ماه

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا رزم حسینی در آیین امضای تفاهم نامه تامین مالی واحدها و پروژه های دارای اولویت (طرح تام)، اضافه کرد: بیش از سه میلیون و 400 هزار میلیارد تومان نقدینگی در اقتصاد کشور وجود دارد و وزارت صنعت موظف به بسترسازی و فراهم کردن زمینه های لازم برای جذب این نقدینگی در بخش تولید است.

تداوم بسترسازی برای جذب نقدینگی در بخش تولید

وی با تاکید بر اینکه این سیاست را در سال 1400 نیز دنبال خواهیم کرد، گفت: باید بخش تولید برای سرمایه گذاری سودآور باشد تا سرمایه های سرگردان به سمت این بخش هدایت شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از طریق سیاست های تامین مالی دولت همچون تبصره 18 و تسهیلات رونق تولید، پارسال 40 هزار و 230 میلیارد تومان به بخش تولید تزریق شده است.

رزم حسینی اضافه کرد: از یک میلیون و 600 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده از سوی شبکه بانکی در سال گذشته نزدیک به 720 هزار میلیارد تومان به بخش تولید تزریق شده است.

رشد صنعتی 8 درصدی

وی در ادامه، جهت گیری بخش تولید را مثبت ارزیابی کرد و از رشد صنعتی هشت درصدی در سال گذشته خبر داد.

وزیر صنعت، تجارت خارجی کشور را در سال گذشته 75 میلیارد دلار و میزان تامین کالا (واردات و صادرات) را 146 میلیون تن برشمرد و این حجم از صادرات و تجارت را نشانگر رشد و پویایی صنعت و تولید در کشور با وجود همه مسائل از جمله شیوع ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه قلمداد کرد.

ذخیره سازی بیش از 82 میلیون عدد ماسک در انبارها

وی با بیان اینکه در تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا نه تنها خودکفا بلکه صادرکننده نیز هستیم، گفت: بیش از 82 میلیون عدد ماسک در انبارها موجود است، در حوزه دستگاه های ونتیلاتور صادرات محور شدیم و کارخانه های شوینده دو یا سه شیفت کار می کنند.

رزم حسینی همچنین گریزی به طرح تام (تامین مالی واحدها و پروژه های دارای اولویت بخش صنعت، معدن و تجارت) زد و گفت: برآورد ما این است که رقم قابل توجهی از طریق این طرح به صورت پولی (مالی) و اعتباری به بخش تولید تزریق شود.

وی، خلق پول از جهت تولیدکنندگان و شرکت های برتر را ضروری دانست و بیان داشت: در این راستا سال گذشته 100 شرکت بزرگ و توانمند شناسایی و تفاهم نامه هایی با آنها امضا شد و این طرح امسال نیز تداوم خواهد داشت.

رزم حسینی، همچنین به برنامه های وزارت صنعت برای توسعه صنعتی در مناطق کمتر برخوردار از طریق طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر اشاره کرد و اضافه کرد: از این جهت نیز شرکت های برتر برای حوزه تولید تامین مالی خواهند کرد.

وی از رشد بیش از 80 درصدی صادرات در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: واردات کالاهای مورد نیاز تولید، تجهیزات و قطعات مورد نیاز کارخانجات به صورت هدفمند دنبال می شود و در صورت برداشته شدن تحریم ها نیز سیاست تقویت و تعمیق ساخت داخل تداوم خواهد یافت.

در آیینی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم نامه تامین مالی واحدها و پروژه های دارای اولویت (طرح تام) بین ایمیدرو، معاونت معدنی وزارت صنعت و بانک تجارت (به عنوان بانک عامل) به امضا رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1543

به "رشد بیش از 80 درصدی صادرات در فروردین ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بیش از 80 درصدی صادرات در فروردین ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید