سوریه، بشار اسد خواستار لغو برخی از بندهای قانون شورای دولت شد

به گزارش مجله تار و سه تار، رئیس جمهور سوریه به دلیل قانونی نبودن برخی از بندهای قانون شورای دولت سوریه٬ خواستار لغو آنها شد.

سوریه، بشار اسد خواستار لغو برخی از بندهای قانون شورای دولت شد

به گزارش گروه بین الملل مجله تار و سه تار به نقل از خبرگزاری سوریه محمد جهاد لحام رئیس دادگاه عالی قانون اساسی٬ دلیل لغو تعدادی از بندهای قانون شورای دولت سوریه را که بشار اسد رئیس جمهور کشور به آنها معترض بود شرح داد.

لحام به خبرگزاری سوریه گزارش داد که بند اولی که مورد اعتراض واقع شد مربوط به تشکیل دادگاهی در شورای دولت بود و علت اعتراض رئیس جمهور این بود که طبق این بند جایگاه قاضی به عنوان یک عضو در سازمان سندیکایی نیز مطرح می شود که این بر خلاف قانون اساسی است.

وی اضافه کرد که بند دومی که مورد اعتراض قرار گرفت٬ مربوط به رفتارهای حاکمیتی در برابر دادگاه های شوراهای دولت بود٬ به این دلیل که این بند برخلاف احکام ماده 51 از قانون اساسی است.

این مسئول سوری خاطرنشان کرد که بند بعدی مربوط به منع قانون شکایت از قضات شورای دولتی است که این بند نیز به دلیل تمایز قائل شدن میان قضات لغو شد.

وی ادامه داد که طبق قانون اساسی. هریک از قضات و یا نمایندگان مجلس اگر در کار خود مرتکب اشتباه و یا فریبکاری و خطا شوند٬ باید مورد دادرسی قرار بگیرند.

رئیس دادگاه عالی قانون اساسی شرح داد که دادگاه تصمیم خود را مبنی بر غیرقانونی بودن این مفاد خاطرنشان کرده و قول ابطال آنها را داده است. وی در ادامه تاکید کرد که تصمیمات دادگاه بر اساس قانون اساسی بوده و این قوانین در سه قوه قانون گذاری و مجریه و قضاییه لازم الاجرا است.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه٬ قانون شورای دولتی را که اخیراً در مجلس ملی به تصویب رسیده است ، برای بررسی قانونی بودن برخی از مفاد آن و اطمینان از رعایت مفاد قانون اساسی ، به دادگاه عالی قانون اساسی ارجاع داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 499

به "سوریه، بشار اسد خواستار لغو برخی از بندهای قانون شورای دولت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوریه، بشار اسد خواستار لغو برخی از بندهای قانون شورای دولت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید