مسدودی بیشترین مراکز اخذ رأی در ولایت های شمالی افغانستان؛ تهدید امنیتی یا مهندسی انتخابات؟

به گزارش مجله تار و سه تار، کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی از مسدود ماندن 431 مرکز اخذرای در روز انتخابات به دلیل تهدیدات امنیتی خبر داده است که به گفته کارشناسان، اشرف غنی در بیشتر این مراکز از کمترین آرا برخوردار است.

مسدودی بیشترین مراکز اخذ رأی در ولایت های شمالی افغانستان؛ تهدید امنیتی یا مهندسی انتخابات؟

به گزارش دفتر منطقه ای مجله تار و سه تار، کمیسیون انتخابات افغانستان، 431 مرکز اخذ رای را به دلیل آنچه که تهدیدات امنیتی خوانده می گردد در ششم مهرماه سالجاری یعنی روز انتخابات مسدود اعلام نموده است.

مراکز اخذ رای مسدود شامل: 31 مرکز در بادغیس، 29 مرکز در بدخشان، 89 مرکز در بلخ، 12 مرکز در بغلان، 14 مرکز در تخار، 7 مرکز در جوزجان، 11 مرکز در سرپل، 20 مرکز در سمنگان، 66 مرکز در غور، 46 مرکز در فاریاب، 11 مرکز در فراه، 3 مرکز در کاپیسا، 7 مرکز در قندوز، 5 مرکز در قندهار، 20 مرکز در نورستان، 29 مرکز در هرات، و 31 مرکز در وردک هستند.

بعضی کارشناسان بر این باورند که پراکندگی مراکز مسدود شده بیشتر در ولایت های شمالی و یک ولایت در مرکز همچنین تعداد کمی در غرب افغانستان متمرکز هستند.

به گفته آنها، وضعیت امنیتی این ولایت ها در مقایسه با بعضی مناطق دیگر که مخالفان مسلح دولت در آن حضور دارند بطور نسبی بهتر است.

گفته می گردد؛ در این ولایت ها که بیشترین مراکز مسدود شده را دارند، تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی از آرای کمتری برخوردار است.

بشیراحمد ته ینج عضو کمیته سیاسی احزاب سیاسی در این باره گفت: اقدام اخیر بخش امنیتی و کمیسیون انتخابات تردیدها درباره اعتبار انتخابات را افزایش می دهد. در مناطق مسدود شده، میزان مشارکت رأی دهندگان بالا است، بخش امنیتی با این مسئله جانبدارانه برخورد نموده است و با ما درباره اینکه چرا این مراکز مسدود خواهند ماند نیز مشورتی نشده است.

وی اضافه نمود: تهدیدات امنیتی در سراسر این کشور وجود دارد، چطور ممکن است در ولایت هایی که میزان مشارکت در انتخابات بالا است تهدیدات امنیتی نیز بالا باشد؟

نور رحمان اخلاقی عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز گفت: کمیسیون به نامزدها گزارش معینی نداده که چه مراکزی مسدود شده اند. ما در نامه ای از آن ها خواستیم تا معین نمایند چه مراکزی مسدود هستند تا ما نیز معین کنیم آیا این مراکز مورد تهدیدات امنیتی قرار دارند یا انتخاب این مراکز با انگیزه سیاسی بوده است.

به گزارش کمیسیون انتخابات افغانستان 675 مرکز اخذی رای با تهدیدات شدید امنیتی روبرو هستند و 907 مرکز دیگر نیز تحت تهدیدات متوسط قرار دارند.

همایون جریر عضو حزب اسلامی افغانستان نیز در این باره اظهار کرد: دست های معینی برای برگزاری انتخابات پرتقلب شریک هستند و یا به تقلب گسترده فکر می نمایند زیرا آن ها می خواهند مراکز اخذ رای محدود باشد.

وی اضافه نمود که این دست های پنهان ممکن است عامدانه سبب ایجاد ناامنی در بعضی ولایت ها شوند.

با این حال، بعضی کارشناسان نیز هشدار می دهند که اگر انتخابات با تقلب همراه گردد، بسیاری از نامزدان ریاست جمهوری نتیجه را نخواهند پذیرفت و افغانستان بسوی جنگ داخلی خواهد رفت.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 348

به "مسدودی بیشترین مراکز اخذ رأی در ولایت های شمالی افغانستان؛ تهدید امنیتی یا مهندسی انتخابات؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسدودی بیشترین مراکز اخذ رأی در ولایت های شمالی افغانستان؛ تهدید امنیتی یا مهندسی انتخابات؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید