بسته شدن راه قلعه رودخان و آسیب 3 بنای موزه روستایی گیلان

به گزارش مجله تار و سه تار، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان اطلاع داد: به دلیل بارش برف دومتری در منطقه قلعه رودخان و زلزله چهار و نیم ریشتری که در روزهای گذشته در این منطقه اتفاق افتاده است، فعلا امکان بازدید از قلعه رودخان وجود ندارد، اما مردم منطقه و دهیاری در کوشش هستند تا راه در یکی دو روز آینده باز گردد.

بسته شدن راه قلعه رودخان و آسیب 3 بنای موزه روستایی گیلان

ولی جهانی در گفت وگو با مجله تار و سه تار، با بیان این که راستا قلعه رودخانه به طور کامل بسته شده و فقط کوهنوردها امکان رفتن از این راستا را دارند، تاکید نمود: در حال حاضر فقط مناطق پایین دست قلعه باز است، اما پیشنهاد می کنیم تا یکی دو روز آینده گردشگران برای بازدید به این منطقه تردد نکنند.

او با تاکید بر این که بیشتر بناها در مناطق جلگه ای فعال هستند، ادامه داد: تا کنون توانسته ایم شرایط بناهای تاریخی در بخش جلگه ای استان گیلان را آنالیز کنیم، اما در مناطق کوهستانی و ارتفاعات به دلیل بارش برف تا دو متر، راه های مواصلاتی تعطیل هستند و امکان حضور کامل کارشناسان وجود ندارد، با این وجود آن ها در حال آنالیز و کوشش برای رسیدن به این مناطق هستند.

او با اشاره به آسیب 12 بنای تاریخی مانند خانه سیگارودی در شهر شلمان ، خانه دریا بیگی در لنگرود، خانه میررییسیان در رودسر و ساختمان های صوفی در املش و دیگر بناها در شهرستان های سیاهکل، شفت و رضوانشهر و احتیاج آن ها به مرمت، بیان نمود: هنوز اعتبار دقیقی برای اختصاص به بناهای تاریخی آسیب دیده برآورد نشده است، اما برای مرمت سقفِ این بناهای تاریخی به اعتباری حدود دو میلیارد تومان احتیاج داریم.

به گفته جهانی، بیشتر بناهای تاریخی قرارگرفته در مناطق جلگه ای استان گیلان به فعالیت خود ادامه می دهند.

فقط 3 بنای تاریخی از 36 بنای تاریخی موزه روستایی گیلان آسیب دیده اند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان همچنین با اشاره به بارش بیش از یک متری برف در موزه روستایی گیلان اضافه نمود: 33 بنای تاریخی موزه روستایی گیلان سالم مانده اند و فقط سه بنای تاریخی آسیب های جزیی بین 5 تا 10 درصد دیده اند.

او ادامه داد: همچنین فضاهای جانبی در این موزه مانند راستاهای رفت وآمد، چپرها، لانه پرندگان و طویله دام ها به دلیل داشتن سازه سبک و موقتی خسارت دیده اند، اما از سوی دیگر این سازه به دلیل سبک بودن هرساله قابل احیا است.

به گفته او، قدمت بعضی از مسکن های موزه حدود 200 سال است که بخش اعظم راستاهای داخل موزه برای بازدید کارکنان بازگشایی شده است.

جهانی اما درباره اظهارنظر شهرود امیرانتخابی - مدیر کل میراث فرهنگی گیلان - با تیتر تخریب 70 درصد ابنیه در موزه روستایی گیلان گفت: کارشناسی که اطلاعات را ارائه داده بود، دچار اشتباه شده بود. فضاهای جانبی در این موزه مانند چپرها، لانه پرندگان و طویله دام ها با توجه به تامین اعتبارها، هر سال مرمت می شوند اما این برف متاسفانه باعث تخریب های بیشتری روی سازه های جانبی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 733

به "بسته شدن راه قلعه رودخان و آسیب 3 بنای موزه روستایی گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته شدن راه قلعه رودخان و آسیب 3 بنای موزه روستایی گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید