حقایق جالب درباره سنندج

به گزارش مجله تار و سه تار، سنندج از شهرهای غرب ایران است که مرکز استان کردستان نیز به شمار می رود. با حقایق و نکات جالبی درباره سنندج همراه باشید.

حقایق جالب درباره سنندج

سنندج از شهرهای غربی کشور است که به عنوان مرکز استان کردستان محسوب می گردد. با توجه به اقلیم کوهستانی این منطقه در ارتفاعات زاگرس، سنندج از پدیده های طبیعی زیبایی بهره می برد. از طرف دیگر خانه ها و بناهای قدیمی این شهر از جاذبه های فرهنگی و تاریخی آن به شمار می فرایند. مجموع این موارد سنندج را به یکی از مقاصد گردشگری غرب کشور تبدیل نموده است.

با این مقدمه به بعضی از حقایق و نکات جالب این شهر می پردازیم.

1. سنندج از شهرهای غربی کشور و مرکز استان کردستان است که در نیمه غربی ایران قرار گرفته است.

2. بر اساس مستندات پیدا شده در دو تپه شرقی سنندج و در جوار رودخانه گریاشان، قدمت سکونت بشر در این منطقه در حدود 6 هزار سال پیش تخمین زده شده است.

3. به نسبت دیگر شهرهای کشور، شهر سنندج از قدمت کم تری برخوردار است. در قرن 10 خورشیدی در زمان صفویه بود که به علت انگیزه های نظامی و ایجاد مرکزیت سیاسی در این منطقه، هسته اولیه شهر سنندج در منطقه فعلی شهر به صورت قلعه ای بر فراز تپه های این نواحی بنا شد.

4. برای نام سنندج نظریه های متعددی مطرح است. با این وجود قوی ترین این نظریه ها به محل این شهر اشاره دارد. نام کهن این منطقه سنه دژ بوده است. شهر سنندج در دامنه کوه واقع شده است و از آنجایی که در زبان محلی قدیم سنه به معنی پای کوه و دژ به معنی قلعه یا شهر است، این نام به آن نسبت داده شده است. در واقع سنندج به نوعی تغییریافته و معرب این واژه است.

5. شهر سنندج از لحاظ موقعیت جغرافیایی محصور بین تپه های اطراف است که از رشته کوه های زاگرس به این منطقه کشیده شده اند. به همین علت از آب و هوای سرد و نیمه خشک برخوردار است. میانگین دمای این شهر در روزهای گرم سال 25 درجه و در روزهای سرد سال یک درجه است.

6. طبیعت این منطقه مانند دیگر نواحی استان کردستان بسیار دیدنی و کم نظیر است. از طرفی جنگل های انبوه سرسبز و از طرف دیگر منطقه ها کوهستانی زاگرس همگی بر ویژگی های این خطه می افزایند.

7. امروزه سنندج جمعیتی در حدود 500 هزار نفر را در خود جای داده است.

8. زبان مردم سنندج کردی است. از طرفی در گذشته عده ای از هموطنان ارمنی و یهودی در این منطقه زندگی می کردند که رفته رفته از جمعیت آن ها کاسته شد.

9. با شروع قرن معاصر خورشیدی بود که شهرداری سنندج در سال 1300 اداره شهر را به عهده گرفت.

10. طبق بعضی از شواهد گمان می رود که شهر کهن سنه در اثر زلزله یا هجوم مغول ها ویران شده بود.

11. با توجه به پایه گذاری و آبادی های این شهر در زمان صفویه، در بسیاری از عمارت ها و بناهای قدیمی سنندج معماری (سبک اصفهانی به نظر مرحمو پیرنیا) به چشم می خورد. بعدها نیز این نوع معماری در آثار این شهر ادامه یافت.

12. به علت قرارگیری در منطقه ها کوهستانی، هر ساله علاقه مندان زیادی به قلل سنندج صعود می نمایند. از مهم ترین ارتفاعات و جاهای دیدنی سنندج می توان به آوالان، آبیدر، سلطان سراج الدین و کوه چرخ لان اشاره نمود.

13. همان طور که گفته شد این منطقه علاوه بر اماکن دیدنی تاریخی، از پدیده های طبیعی بسیاری بهره مند است. از میان این جاذبه ها می توان از پارک های جنگلی، آبشارهای خروشان و چشمه های زلال سنندج نام برد.

14. در این منطقه معادن زیادی وجود دارد که حتی برای صادرات نیز از آن ها استفاده می گردد. بعلاوه صنایع کارخانه ای متعددی مانند کاغذسازی، فلزی و غیرفلزی، نساجی، شیمیایی و چرم سازی از مهم ترین آن ها محسوب می شوند.

15. برای آخرین مورد می توان به صنایع دستی این منطقه مانند قالی بافی، گلیم بافی، نازک کاری و منبت کاری اشاره نمود.

منبع: کجارو / e-sanandaj.ir / fa.wikipedia.org
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1936

به "حقایق جالب درباره سنندج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب درباره سنندج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید