خورشید آفریقای جنوبی

به گزارش مجله تار و سه تار، برگ هایی به رنگ سبز پر رنگ، براق و همواره سبز، گل هایی خاص به رنگ های نارنجی، قرمز و صورتی و در کل گیاهی باشکوه از قلب آفریقای جنوبی! اگر شما هم همه موارد گفته شده در بالا را می خواهید، پس خورشیدی پرورش دهید!

خورشید آفریقای جنوبی

این گیاه زیبا در نگاه اول ممکن است سخت گیر به نظر آید. اگرچه که خورشیدی برای برترین عملکرد و فراوری گل هایی شاداب به دما و آبیاری خاصی احتیاج دارد، اما ارزش اندکی زحمت بیشتر را دارد! همه چیز این گیاه بی نظیر است از ریشه های ضخیم و گره دارش گرفته تا گل هایی که در اواخر زمستان بر گیاه ظاهر می شوند و تا آخر بهار می مانند. قانون های نگهداری از این گیاه سخت نیستند: اجازه دهید خورشیدی در طول ماه های زمستان مقداری هوای سرد دریافت کند و خاکش خشک بماند و سپس در اواخر زمستان آغاز به آبیاری دوباره گیاه کنید و گل های زیبا و خوشه ای خورشیدی را نظاره گر باشید!

شرایط نگهداری

- نور

اگر خورشیدی را به صورت گیاهی نیمه بیرونی و نیمه خانگی پرورش دهید، عملکرد گیاه بهتر خواهد بود. به این صورت که گیاه را در طول فصل تابستان در بیرون از خانه در مکانی سایه دار و بدون نور مستقیم قرار دهید، و سپس با فرا رسیدن زمستان خورشیدی را به درون خانه بیاورید و در جایی روشن اما خنک بگذارید تا دوره استراحتش را طی کند.

- آبیاری

در طول فصل زمستان آبیاری گیاه را کاهش دهید و در اواخر زمستان و یا اوایل بهار، آبیاری را مجددا از سر بگیرید. مواظب باشید هنگامی که رشد تازه را در خورشیدی مشاهده کردید، گیاه را بیش از مقدار مورد احتیاجش آبیاری نکنید، و سپس بعد از اینکه چند وقتی از رشد تازه گیاه گذشت و خورشیدی تان به خوبی در جایش مستقر شد، آبیاری را افزایش دهید. از خیس نگه داشتن خاک خورشیدی پرهیز کنید.

- خاک

خاک گلدان های معمولی که در بازار موجود است، برای نگهداری خورشیدی هم مناسب است.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، به صورت هفتگی، کود دهی کنید. بعلاوه می توانید از کودهای قرص مانندی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند هم بهره ببرید. خورشیدی گیاهی نسبتا پر خور است و برگ های زرد رنگ یا کم رنگ شده و عدم فراوری گیاهچه به وسیله گیاه به معنی تغذیه کم است. البته این حالات در گیاهانی که به مدت طولانی تعویض گلدان نشوند هم دیده می گردد. پس بعد از تماشا این نشانه ها در خورشیدی، با توجه به شرایط گیاه تان، به آن کود بدهید و یا گلدان آن را تعویض کنید.

تکثیر

گیاهانی که بزرگ می شوند و به خوبی رشد می نمایند، بعد از مدتی آغاز به فراوری گیاهچه می نمایند. برای تکثیر گیاه به وسیله کاشت گیاهچه ها ابتدا اجازه دهید گیاهچه های فراوریی گیاه به خوبی رشد نمایند و حداقل 4 برگ تشکیل دهند. سپس با استفاده از تیغ یا چاقویی تیز و تمیز گیاهچه ها را با احتیاط از گیاه مادری جدا کنید و در گلدان کوچکی که از قبل با خاک تازه پر نموده بودید، بکارید.

پرورش دهندگان حرفه ای، خورشیدی را به وسیله کاشت دانه تکثیر می نمایند. اما من این روش را به پرورش دهندگان خانگی توصیه نمی کنم.

تعویض گلدان

چون این گیاه به صورت فصلی رشد می نماید، تنها هر 3 سال یک بار احتیاج به تعویض گلدان دارد.

برای تعویض گلدان، زمانی که به نظرتان رسید گیاه به مقدار کافی رشد نموده است وارد عمل شوید. به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. حالا گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. این نکته را از قلم نیاندازید که گلدانی که تهیه می کنید باید به مقدار کافی سنگین باشد تا از واژگون شدن گیاه جلوگیری کند. در هنگام تعویض گلدان می توانید گیاه را تقسیم بوته کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2044

به "خورشید آفریقای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید آفریقای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید