سفر 4 روزه از اصفهان به خرم آباد

به گزارش مجله تار و سه تار، در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران درباره سفر 4 روزه از اصفهان به خرم آباد ،سخن خواهیم گفت.

سفر 4 روزه از اصفهان به خرم آباد

بلیط هواپیما در طاهاگشت

خُرَّم آباد،(به لری: خورمووه) بزرگترین شهر لرنشین، بیست و سومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان لرستان است. جمعیت خرم آباد طبق سرشماری سال 1395 مرکز آمار ایران، 373٬416 نفر بوده است. شهر در ارتفاع 1147٬8 متری از سطح دریا و در میان دره های زاگرس نهاده شده است. فاصله خرم آباد تا تهران 490 کیلومتر است و به دلیل قرار دریافت در جهت تهران - جنوب دارای اهمیت ارتباطی و راهبردی است. آزادراه شماره پنج ایران از این شهر عبور می نماید.

در محل کنونی خرم آباد از دوره ایلامیان شهری با نام خایدالو وجود داشته و شهر شاپورخواست به دستور شاپور دوم بر خرابه های آن و در حدود محل کنونی شهر ساخته شده است. آثار تاریخی به جای مانده نشان می دهد خرم آباد یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوره ساسانیان بوده و فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست از آثار به جای مانده دوره ساسانیان نماد شهر است. خرم آباد همچنین یکی از پایتخت های هزاراسپیان و آل حسنویه بوده است.

خرم آباد مرکز استان لرستان، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان شهر نمونه دنیاگردی انتخاب شده که افتخار بسیار بزرگی برای این شهر است و از سوی دیگر در صدر لیست شهرهای پیروز ایران در جذب دنیاگرد نیز نهاده شده است؛ علاوه بر این وجود جاذبه های دنیاگردی طبیعی مانند 400 هکتار جنگل طبیعی و آبشارهای بسیار زیبا مانند آبشار حیرت انگیز بیشه، آبشار وارک و آبشار نوژیان (که یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران است) و همچنین جاذبه هایتاریخی کهن مانند قلعه فلک الافلاک و گرداب سنگی که هر دو متعلق به دورانساسانیان است و یک مناره آجری به قدمت 900 سال در این شهر، انگیزه های خوبی برای سفر به این دیار کهن است؛ البته بدون شک خرم آباد مقصد خوبی برای سفرهای زمستانه نیست و این بهشت بی نظیر را باید در فصول بهار و تابستان تجربه کنید.

اطلاعات کلی سفر

 • نوع سفر: جاده ای
 • مسافت بین دو شهر: 380 کیلومتر
 • فاصله زمانی بین دو شهر: 5 ساعت
 • شهرهای بین جهت: نجف آباد، داران، الیگودرز، ازنا، دورود

روز اول

پیشنهاد می کنیم سفر خود را 8 صبح از اصفهان به سمت نجف آباد آغاز کنید. فاصله این دو شهر در حدود 30 کیلومتر است و طی کردن این جهت تقریبا 50 دقیقه طول می کشد؛ بنابراین حدود ساعت 10 به نجف آباد می رسید.

این شهر کبوترخانه های زیادی دارد که با کبوترهای متعدد خود زمانی یکی از نمادهای اصلی نجف آباد بودند. روزگاری نه چندان دور، زمانی که مسافران نجف آباد انبوهی از کبوترهای در حال پرواز را می دیدند، می فهمیدند که در حال نزدیک شدن به این شهر هستند؛ اما متاسفانه کبوترخانه های این شهر که بخشی از هویت تاریخی آن هستند، دیگر رنک و بوی گذشته را ندارند و در حال تخریب شدن هستند و ساکنان این بناهای تاریخی نیز در حال ترک لانه های خود هستند! با این حال حیف است این شهر را بدون بازدید از کبوترخانه ترک کنید. ضمناً در زمانصفوی تغییرات زیادی در این شهر ایجاد شده و شهر بر اساس اصول شهرسازی استاندارد بازسازی شده است. در واقع تاریخ نجف آباد را می توان به قبل و بعد از صفویه تقسیم کرد.

برج های دوقلوی صفا که به برج های آق غلامعلی نیز شهرت دارند، نمونه ای از این کبوترخانه ها هستند که بخشی از ساختمان این برج ها متعلق به دوران صفویه است و تنها برج های دارای سطح مقطع مکعب شکل هستند. این برج ها که در بافت تاریخی نجف آباد واقع شده اند، حمام و مسجد تاریخی صفا را نیز در خود جای داده است؛ البته این دو برج شرایط مناسبی ندارند و امکان بازدید از آن ها وجود ندارد. ارگ شیخ بهایی نیز شش کبوترخانه را در خود جای داده است.

ارگ شیخ بهایی

این ارگ که هفت برج خارون نیز نام دارد و متعلق به دوران صفویان است، در اطراف باغی به مساحت 3000 متر ساخته شده و اکنون به یک مجموعه تفریحی فرهنگی بزرگ در نجف آباد بزرگ تبدیل شده که قسمت های دیگری همچون آبنما، چایخانه سنتی، مجموعه فرهنگی تفریحی و فضای سبز نیز در آن ایجاد شده است. این ارگ دارای هفت برج ساخته شده از کاه گل بوده که ارتفاع هر یک از آن ها در حدود 14 متر است. در واقع شش عدد از این برج های بی نظیر که مشابه آن ها تنها در تبریز یافت می شود، کبوترخانه هستند و به وسیله دیوارهای کاه گلی با ارتفاعی در حدود 4 متر به یکدیگر متصل شده اند. این ارگ در اصل برای جمع آوری کود ساخته شده است.

این ارگ که به ثبت ملی هم رسیده است و جزو زیباترین بناهای تاریخی ایران است، تا چند سال پیش در حال تخریب بود؛ اما خوشبختانه به همت شهرداری اصفهان از سال 1382 بازسازی و بازسازی شد و به عنوان اولین مجموعه فرهنگی تفریحی نجف آباد، مورد بهره برداری نهاده شد.

 • نشانی: جنوب شرقی نجف آباد، محله جوی خارون، بهارستان
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: دو ساعت

پیشنهاد ناهار

پیشنهاد می کنیم ناهار را در رستوران خود ارگ یا رستوران خورشید یا رستوران مهدی که هر دو در نزدیگی ارگ واقع شده اند و با خودرو تنها یک دقیقه با آن فاصله دارند، میل کنید.

پس از صرف ناهار و کمی استراحت بهتر است به سمت میدان باغ ملی نجف آباد، یکی از میدان های اصلی در مرکز شهر که در فاصله 3/3 کیلومتری شمال شرق ارگ واقع شده است، حرکت کنید و پس از بازدید کوتاه چند دقیقه ای از آن، سری هم به عصارخانه زمانیان بزنید. سیصد سال پیش باغی در محل فعلی میدان وجود داشته است که کاروانیان در آن استراحت می نموده اند و چون هیچ شخصی مالک آن نبوده است، به آن باغ ملی می گفتند.

تصویری از باغ ملی نجف آباد

عصارخانه زمانیان

نجف آباد علاوه بر اینکه کبوترخانه های زیادی را در خود جای داده است، از 20 عصارخانه نیز برخوردار است. عصارخانه ها که تاریخ پیدایش آن ها به دوران صفوی بازمی شود، در گذشته برای خرد کردن موادی مانند زردچوبه، فلفل و امثال آن ها یا تهیه روغن از دانه های روغنی مانند دانه لکزا (روغن دانه ها بر اثر نیروی سنگ آسیاب که چارانتها آن را روی دانه ها می چرخاندند، از آن ها خارج میشد) جهت تامین سوخت چراغ های روغنی کاربرد داشته اند. بزرگترین عصارخانه نجف آباد، عصارخانه آقا یا بزرگ متعلق به دوران صفوی است که سنگ آسیابی منقش به آیات قران در آن جلب توجه می نماید؛ البته متاسفانه در حال حاضر امکان بازدید عموم از این اثر تاریخی منحصر به فرد وجود ندارد.

اگر دوست دارید با سیستم این سازه های جالب بیشتر آشنا شوید، می توانید از عصارخانه زمانیان که به ثبت ملی رسیده و متعلق به دوران قاجاراست، بازدید کنید. این عصارخانه در ساختمانی دو طبقه به مساحت 400 متر ایجاد شده است. البته درحال حاضر در این عصارخانه، موتور جایگزین چارانتها شده است.

 • نشانی: میدان باغ ملی، خیابان امام خمینی، نبش کوچه خرسندی
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: نیم ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: با خودرو 6 دقیقه (2/4 کیلومتر)

خانه های تاریخی نجف آباد

نجف آباد هم از جمله شهرهایی است که چندین خانه تاریخی را در خود جای داده است که خانه نوریان، اولین مکتب خانه علوم نجف آباد، یکی از آن ها است.

خانه تاریخی نوریان

این خانه به مساحت 1163 متر که دارای دو قسمت شاه نشین و خلوت نشین است، متعلق به دوران قاجار بوده و تقریبا 120 سال قدمت دارد. این خانه تاریخی مانند بناهای مشابه خود، با سبک معماری بومی ایرانی ساخته شده است. با گذر از هشتی خانه که با قلوه سنگ هایی با مساحتی در حدود 16 متر مفروش شده، وارد حیاط خانه و قسمت شاه نشین می شوید. قسمت شاه نشین دارای سه اتاق تو در تو با درهای چوبی مشبک است که با هشت پله به حیاط مرکزی راه پیدا می نمایند. در حیاط خانه حوضی به شکل قلب وجود دارد که با درخت های توت، انار و انجیر احاطه شده است و زیبایی حیاط را دو چندان نموده است.

 • نشانی: خیابان خواجه نصیرطوسی، خیابان منتظری جنوبی، نرسیده به خیابان گلبهار
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: سه دقیقه با خودرو و 9 دقیقه پیاده (750 متر)

خانه تاریخی لطفی

خانه تاریخی لطفی، یادکار به جا مانده از دوران قاجار، اکنون به خانه صنایع دستی نجف آباد تبدیل شده، دارای بنایی دو طبقه در دو طرف حیاط است. طاق های کاه گلی این ساختمان که عمده مصالح آن از خشت و گل است، طراحی جالبی دارد.

 • نشانی: خیابان رسالت، کوچه رسالت
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله تا جاذبه قبلی: با خودرو 9 دقیقه، پیاده 25 دقیقه

خانه تاریخی مهرپرور

این خانه یکی از بناهای تاریخی ارزشمند نجف آباد است که درحال حاضر به موزه مردم شناسی این شهر تبدیل شده است. این خانه که متعلق به دوران اواخر قاجار یا اوایل پهلوی است. در فضایی به مساحت 300 متر مربع ایجاد شده و دارای چند اتاق در طبقه همکف و چند اتاق دالانی شکل در زیر زمین است.

این بنای تاریخی دارای یک ورودی است و وقتی وارد حیاط می شوید، حوض سنگی زیبایی را می بینید که دو باغچه قرینه آن را دربرگرفته اند. ایوان قسمت شاه نشین دارای سقف مرتفعی است که بر روی چهار ستون چوبی با پایه های سنگی نهاده شده است. بنچره های هلالی چوبی ساختمان نیز زیبایی خود را دارند.

زیرزمین خانه هم دو از دو بخش حوضحانه (قسمتی از خانه که به دلیل وجود حوض در آن، هوای خنکی دارد و برای تابستان ها مناسب است) و مطبخ تشکیل شده است. وجود 6 پیکره انسانی در این مجموعه برای نمایش مشاغل سنتی مردم نجف آباد مانند چاقوسازی، این خانه را جذاب تر نموده است.

 • نشانی: خیابان امام، انتهای کوچه شهید باستانی
 • ساعات بازدید: 8 الی 13-16 الی 20
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله تا جاذبه قبلی: با خودرو 9 دقیقه، پیاده 28 دقیقه

پس از بازدید از این جاذبه ها در صورت تمایل می توانید از جاذبه های دیگر شهر مانند مسجد نصیر متعلق به دوران قاجار، کاروانسرای حاج حیدر، قلعه قمیشلو، قلعه سنگی علویجه، مسجد جامع دهق نیز بازدید نمایید.

پیشنهاد می کنیم پس از بازدید از جاذبه های مختلف شهر، برای مشاهده سنگ نگاره ها که نماد هنر و تصورات ذهنی انسان های نخستین هستند، نیز سری هم به منطقه حفاظت شده قمیشلو بزنید. نزدیک ترین سنگ نگارها به شهر در منطقه بلمچه در فاصله سه کیلومتری از شهر قرار دارند

سنگ نگاره های منطقه حفاظت شده قمیشلو

قدمت این سنگ نگاره ها که تعداد آن ها به صد عدد می رسد، 3000 هزار سال تخمین زده است. این سنگ نگاره ها دربردارنده تصاویری از شکار آهو و بز کوهی در منطقه به دست انسان های اولیه است. جالب است بدانید نخستین نمونه از این سنگ نگاره ها در سال 1388 شناسایی و کشف شد و به دنبال این اتفاق بعدها نمونه های بیشتری از آن ها شناسایی شد. منطقه حفاظت شده قمیشلو با 3 هزار سال قدمت یکی از قدیمی ترین شکارگاه های کشور محسوب می شود و هنوز هم مأمن حیواناتی نظیر بز کوهی و آهو است.

طبق برنامه ساعت 18 باید نجف آباد را به مقصد الیگودرز ترک کنید. الیگودرز در فاصله 200 کیلومتری نجف آباد واقع شده است و مسافت زمانی بین این شهر، در حدود 2 ساعت و 30 دقیقه است؛ بنابراین تقریبا ساعت 20:30 دقیقه به الیگودرز می رسید. بهتر است پس از ورود به الیگودرز، مکانی مناسب برای اقامت شبانه خود انتخاب کنید.

الیگودرز به سبب واقع شدن در یک موقعیت طبیعی ویژه و خوش آب و هوا دارای جاذبه های طبیعی از جمله آبشار ها نظیر آبشار آب سفید، آبشار پله ای برنجه که ارتفاع آن در مجموع به 750 متر می رسد، آبشار چکان و آبشار وارک و همچنین چشمه های متعدد، هر دنیاگردی را برای سفر به این شهر وسوسه می نماید. ضمناً رودخانه الیگودرز که از میان این شهر می گذرد، نیز زیبایی آن را دو چندان نموده است.

پیشنهاد اقامتگاه

الیگودرز تنها دارای یک هتل تک ستاره و یک مجتمع اقامتی است. هتل تک ستاره دنیاگردی الیگودرز واقع در بلوار شرقی، خیابان شاهد جنوبی با برخورداری از حداقل امکانات لازم، برخورداری از دو رستوران (یک رستوران اصلی و یک رستوران سنتی) و هزینه مناسب، گزینه خوبی برای یک شب اقامت است. مجتمع اقامتی آسمان واقع در خیابان امام، روبروی دادگستری، نیز می تواند گزینه مناسبی است؛ البته هزینه اقامت در این مجتمع اقامتی، بیشتر از هتل دنیاگردی است.

روز دوم

توصیه می کنیم روز دوم سفر خود را با بازدید از دشت لاله های واژگون الیگودرز آغاز کنید تا دیدگان شما یکی از شگفت انگیز ترین مناظر طبیعی را تجربه کند. پیشنهاد می کنیم ساعت7:30 الس 8 صبح از هتل به سمت این دشت زیبا حرکت کنید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

بعضی معتقدند که این دشت گسترده در دنیا بی همتا است و بزرگترین دشت لاله های واژگون دنیا است. همه ساله در فصل بهار دشت وسیعی که از 35 کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز آغاز شده و تا بالای دامنه های زاگرس ادامه یافته است، با فرشی قرمز و زرد رنگ از گل های لاله پوشیده می شود. دشت دالانی در دامنه کوه های دره دائی با وسعتی در حدود 2900 هکتار، یکی از رویشگاه های لاله های واژگون در الیگودرز است. در این دشت بی نظیر دو نوع نادر از گل های واژگون یعنی سوسن چلچراغ و اشک مریم با ارتفاعی در حدود 120 سانتی متر می رویند. بهترین زمان بازدید از دشت دالانی، اوایل اردیبهشت است.

بعضی معتقدند که این دشت، بزرگترین دشت لاله های واژگون دنیا است

 • نشانی: دشت دالانی در 35 کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز
 • بهترین زمان بازدید: اوایل اردیبهشت
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله از هتل دنیاگردی: یک ساعت و سه دقیقه با خودرو (43/5 کیلومتر)

پس از بازدید از دشت فوق العاده زیبای دالانی، نوبت آبشار آب سفید لرستان که با زیبایی خود شما را بهت زده می نماید.

آبشار آب سفید

زیبایی عروس آبشارهای ایران واقعا هر دنیاگردی را وادار به تحسین قدرت خداوند می نماید و خاطره ای فراموش نشدنی برای آن ها رقم می نماید. دلیل نام گذاری این آبشار به آب سفید، ترکیب شدن آب با هوا و تشکیل حباب های سفید هنگام برخورد آب با صخره ها است. آبشار پس از گذر از حفره ای که به دست طبیعت در دل دامنه غربی اشتران کوه و در کنار کوه بلند قالی کوه ایجاد شده است، از دره ای به ارتفاع 70 متر فرو می ریزد. آبشار در فصول پرآب با زیبایی تمام خودنمایی می نماید و عرض آن در این فصول بین 8 تا 15 متر متغیر است. ضمناً آب این آبشار یکی از سالم ترین آب های معدنی است.

آب سفید عروس آبشارهای ایران است

پوشش گیاهی انبوه و جنگلی اطراف آبشار که شامل ارس، زالزالک، انجیر وحشی، نسترن وحشی، تمشک و لاله های واژگون می شود، نیز زیبایی آن را دوچندان نموده است. خوشبختانه در اطراف آبشار 150 استراحت گاه ایجاد شده و امکانات رفاهی دیگری نیز فراهم شده است. جاده منتهی به آبشار نیز دارای جاذبه های زیبایی همچون مناظر سرسبز و دریاچه سد خان است

 • نشانی: منطقه پیشکوه ذلقی در حدود 50 کیلومتری شهر
 • بهترین زمان بازدید از آبشار: فصل بهار
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله تا جاذبه قبلی: یک ساعت و 34 دقیقه (70/6 کیلومتر)

متاسفانه در نزدیکی این آبشار هیچ رستورانی وجود ندارد و تنها می توانید مایحتاج خود را از دکه های اغذیه فروشی موجود در محل، خریداری کنید.

طبق برنامه باید پس از بازدید از آبشار فوق العادی زیبایی آب سفید، حدود ساعت 12 از این آبشار دل بکنید و به سمت شهر بسیار زیبای دورود، پایتخت طبیعی ایران حرکت کنید که 141 کیلومتر با آبشار فاصله دارد و طی کردن این جهت دو ساعت و 9 دقیقه طول می کشد.

نمایی از طبیعت دورود

دورود هم مانند الیگودرز از موقعیت طبیعی ویژه ای بهره مند بوده و به همین سبب دارای جاذبه های دنیاگردی متنوع و فراوانی از جمله کوه، جنگل، رودخانه، دره و حیات وحش غنی برخوردار است. ضمناً در این شهر دو سرشاخه اصلی روز دز یکی از شمال به نام تیره و دیگری در شرق به نام ماربره به هم می پیوندند و رودخانه سزار را تشکیل می دهند.

شهرستان درود پایتخت طبیعی ایران لقب گرفته است

پیشنهاد می شود پس از رسیدن به شهرستان دورود، حرکت خود را به سمت دریاچه گهر، نگین زاگرس ادامه دهید که 35/5 کیلومتر با شهر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید یک ساعت و 9 دقیقه رانندگی کنید.

دریاچه گهر

این دریاچه زیبا در دامنه کوه های زاگرش و در منطقه حفاظت اشترانکوه، از دو بخش گهر بزرگ و گهر کوچک تشکیل شده است. گهر که بزرگ دارای 1700 متر، 400 تا 800 متر عرض و 28 متر عمق در عمیق ترین نقطه است، از دو بخش ساحل صخره ای و ساحل ماسه ای تشکیل شده است. قسمت های غربی و شرقی دریاچه که سواحل ماسه ای آن هستند، برای شنا مناسب هستند، اما سواحل صخره ای اصلا برای این کار مناسب نیستند. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا، 2360 متر است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دریاچه، آب بسیار شفاف و بلورین آن است به طوری که ماهی های کف دریاچه در عمق 4 متری کاملا تعیین هستند. دریاچه ای دیگری نیز در بالای دریاچه اصلی نهاده شده است که با 40 دقیقه پیاده روی در امتداد جوی آبی که به دریاچه اصلی می ریزد، می توانید به آن برسید. آب دریاچه به وسیله رودی به نام تاپله تامین می شود که دارای آبی بسیار شفاف و بستری پر از سنگ های صیقلی است.

 • نشانی: دریاچه گهر در 35 کیلومتری شهرستان دورود واقع شده و رفتن به آن از داخل شهر امکان پذیر است
 • بهترین زمان بازدید از دریاچه: ماه های تیر و مرداد
 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت

پیشنهاد محل اقامت

هتل ایران زمین دورود، تنها هتل این شهر در جنب میدان ابوالفضل، با برخورداری از حداقل امکانات لازم، مکان مناسبی برای یک شب اقامت است. شام را نیز می توانید در سفره خانه سنتی این هتل میل کنید.

روز سوم

پیشنهاد می کنیم روز سوم سفر خود را با بازدید از آبشار دره اسپر در 7 کیلومتری جنوب شهر دورود آغاز کنید و برای دیدن این آبشار ساعت 7 صبح از هتل خارج شوید.

آبشار دره اسپر

این آبشار که به آن ازنادر هم گفته می شود، پس از بیرون زدن از دل کوهستان با حرکت در میان جویباری دل فریب در میان کوهستانی که مأمن جنگل های انبوه و محل جوشش چشمه های متعدد فصلی است، طراوت خاصی به دره اسپر می بخشند. برای رسیدن به این آبشار، پس از رسیدن به روستای دره اسپیر، باید یک ساعت پیاده روی کنید.

 • نشانی: هفت کیلومتری جنوب شرقی دورود
 • بهترین زمان بازدید از آبشار: فصل بهار به ویژه اردیبهشت
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت

پیشنهاد ناهار

پس از بازدید از این آبشار و کمی استراحت، چنانچه متمایل به صرف ناهار در رستوران های دورود هستید، می توانید ناهار را در رستوران گل گندم، رستوران گل گندم، رستوران تالار کوه واقع در جاده پارک جنگلی، رستوران مجلل شبستان یا سایر رستوران های شهر میل کنید.

پیشنهاد ویژه

پس از بازدید از آبشار دره اسپر، در صورت تمایل می توانید از دیگر جاذبه های پایتخت طبیعت ایران مانند دره نی گاه نیز بازدید نمایید. اگر قصد اقامت چند روزه در شهرستان دورود را دارید، می توانید بازدید از آبشار شوی و آبشار وقت ساعت را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید.

آبشار شوی که به آن نیاگارای ایران نیز می گویند، با 70 متر ارتفاع یکی از مرتفع ترین آبشارهی ایران است و در نزدیکی آن نیز آبشار کوچکتری واقع شده است که برای شنا مناسب است. این آبشار در فاصله 370 کیلومتری از جنوب دورود نهاده شده است.

آبشار شوی

آبشار شوی، نیاگارای ایران، با 70 متر ارتفاع یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران است

یکی دیگر از آبشارهای شگفت انگیز دیگری که در فاصله 287 کیلومتری شهرستان دورود نهاده شده است، آبشار وقت ساعت است که یک ویژگی منحصر به فرد آن را از سایر آبشارها متمایز شده است. این آبشار در غاری به ارتفاع 15 متر و عمق 50 متر، از سقف غار به کف آن فرو می ریزد. نکته جالب اینجاست که این آبشار 50 دقیقه جریان پیدا می نماید و جریان آن پس از این مدت برای 2 ساعت کاملا متوقف می شود و سر و صدای عجیبی در غار ایجاد می شود.

آبشار وقت ساعت

پیشنهاد می کنیم پس از صرف ناهار در حدود ساعت 12 خود را برای حرکت به سوی خرم آباد که 82 کیلومتر با این شهر فاصله دارد، آماده کنید. فاصله زمانی بین این دو شهر تقریبا یک ساعت و 20 دقیقه است؛ بنابراین ساعت 13:20 تا 13:30 وارد خرم آباد می شوید.

خرم آباد شهری بسیار کهن است که تاریخ پیدایش آن به دوران پیش از اسلام و زمان ساسانیان می رسد و موقعیت طبیعی خاص آن موجب شده است برای جذب دنیاگردان شیفته طبیعت و حتی دنیاگردان علاقه مند به آثار تاریخی، توانایی های بالقوه زیادی داشته باشد. در ادامه با جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر بیشتر آشنا می شوید.

قلعه فلک الافلاک آغاز خوبی برای بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی خرم آباد است؛ اما قبل از دیدن این قلعه بزرگ، سری هم به پلشاپوری یا پل ساسانیان واقع در ضلع جنوبی قلعه بزنید؛ زیرا همانطور که گفتیم طبق برنامه ساعت 13:30 وارد خرم آباد می شوید و تا قبل از ساعت 14 امکان بازدید از قلعه وجود ندارد.

پل شکسته یا پل شاپوری

پادشاهان ساسانی یادگارهای زیادی در خرم آباد از خود به جای گذاشته اند که یکی از آن ها پل شکسته یا پل شاپوری است که به ثبت ملی هم رسیده است. این پل که از سنگ، گچ و ساروج ساخته شده است، دارای 320 متر طول و 10 متر طول است و در گذشته از 28 چشمه طاق و 27 پایه پل تشکیل شده بوده است؛ اما در حال حاضر تنها 5 عدد از چشمه طاق ها پابرجا باقی مانده است و بقیه بر اثر بلایای طبیعی تخریب شده اند. سطح هر یک از چشمه طاق ها 61 متر و فاصله بین دو پایه 7/5 متر است. کف پل هم با سنگ فرشی از جنس بلوک قرمز پوشیده شده که در حال حاضر بر اثر فرسایش آب از شکل اصلی خود خارج شده است.

قلعه فلک الافلاک

در مرکز شهر خرم آباد، تپه ای مشرف به شهر در کنار رودخانه، صندلی یکی از قلعه های بسیار زیبای ایران و یادگاری از دوران ساسانیان است. فلک الافلاک که یکی از نمادهای اصلی شهر خرم آباد است، دژی مستحکم از خشت و گل است که به صورت هشت ضلعی به مساحت 5 هزار و 300 متر و متشکل از هشت برج و دو حیاط مستقل ایجاد شده است. این قلعه که ارتفاع بلندترین دیوار آن 23 متر است، دو موزه باستان شناسی و مردم شناسی را نیز در خود جای داده است که نمادی از تاریخ پرافتخار این سرزمین کهن و فرهنگ غنی مردم آن هستند.

 • نشانی: خیابان امام خمینی
 • ساعات بازدید: 8 الی 13 و 14 الی 19
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت

حمام گپ

این بنای تاریخی زیبای به جا مانده از دوران صفویان با مساحتی نزدیک به 790 متر، با تزئینات و گچبری های زیبای خود، علاقه مندان به معماری بومی ایران را شیفته خود می نماید. این بنا زمانی مخروبه ای بود که تنها پناهی برای کارتن خواب ها بود؛ اما خوشبختانه به دست بخش خصوصی بازسازی و بازسازی شد و اکنون یکی از جذاب ترین مجموعه های فرهنگی تفریحی شهر برای پذیرایی از شهروندان و مسافران خرم آباد است.

 • نشانی: جنب میدان گپ، جنب خیابان حافظ
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: نیم ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 3 دقیقه با خودرو، 14دقیقه پیاده (1/1 کیلومتر)

سنگ نبشته خرم آباد

این اثر تاریخی تخته سنگی منقش به کتیبه ای به خط کوفی و متعلق به قرن ششم و دوران سلجوقی است. این کتیبه که در حدود سال 513 هجری قمری نوشته شده است، دربردارنده مالیات هایی مرتبط با بخشش مالیات ها و ممنوعیت بعضی از سنن ناپسند است.

 • نشانی: خیابان شریعتی
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: 10 دقیقه یا کمتر
 • فاصله از جاذبه قبلی: 10 دقیقه با خودرو، 20 دقیقه پباده

مناره آجری

بنایی که زمانی برای راهنمایی کاروان های در حال نزدیک شدن به شهر استفاده می شده است، امروزه به یک آثار تاریخی زیبایی تبدیل شده است که بر فراز آن می توانید چشم اندازی زیبایی از شهر را مشاهده کنید. ارتفاع این مناره آجری استوانه ای شکل که با قدمتی در حدود 900 سال متعلق به دوران آل بویه است، 30 متر است و با پیمودن 90 پله دورانی داخل آن، می توانید به بالای آن راه پیدا کنید. قطر این بنا نیز 5/4 متر است

 • نشانی: محله قاضی آباد، داخل پارک زیبای شقایق
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: نیم ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 9 دقیقه با خودرو، 28 پیاده

آسیاب گبری

علاوه بر قلعه فلک الافلاک و مناره آجری، بناهای تاریخی دیگری نیز از دوران ساسانیان به جا مانده است که تا دوران قاجار هم مورد استفاده قرار می گرفته است. آسیاب گبری که از قلوه سنگ، سنگ تیشه خورده و ساروج (ترکیب بسیار سفت و چسبنده ای از خاک رس و آهک) است، بنایی مکعب مستطیل شکل به طول 26 و عرض 6 و ارتفاع 11/5 متر بوده که به ثبت ملی رسیده است.

 • نشانی: جنوب خرم آباد محله پشته حسین آباد
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: 10 دقیقه
 • فاصله از جاذبه قبلی: 3 دقیقه با خودرو و 9 دقیقه پیاده

گرداب سنگی

یکی دیگر از آثار به جا مانده از دوران ساسانیان در مرکز شهر خرم آباد و بافت تاریخی آن گرداب سنگی است که بنایی دایره شکل از سنگ و ساروج در اطراف یک چشمه همواره جاری است. ظاهرا این سازه جهت سازماندهی آب چشمه و انتقال آن به نقاط مختلف شهر ساخته شده است. قطر گرداب سنگی 18 متر، عرض آن 3 متر و ارتفاع آن از کف چشمه 18 متر است و مجهز به دریچه ای برای خروج آب است

 • نشانی: خیابان هفده شهریور، قبل از میدان تختی
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: 10 دقیقه
 • فاصله از جاذبه قبلی: 16 دقیقه با خودرو (4/6 کیلومتر)

بهتر است روز سوم را با بازدید از دریاچه کیو به انتها برسانید و بام خرم آباد را برای اقامت شبانه انتخاب کنید.

دریاچه کیو

خرم آباد تنها شهر ایران است که یک دریاچه طبیعی با آبی زلال در دل خود جای داده است. در کنار این دریاچه فضای بسیار خوبی برای شهروندان خرم آباد و مسافران ایجاد شده است که می توانند لحظات خوشی را در کنار آن سپری نمایند. پایکوبی فواره ها، بازی های آبی (مانند شاتل، جت اسکی، اسکی روی آب)، تماشای پرندگان مهاجر در فصل سرد سال و پیستدوچرخه سواری از جمله جاذبه های این مکان هستند که می تواند برای هر دنیاگردی جذاب باشد. فضای سبز اطراف دریاچه نیز طراوت و زیبایی خاصی به این دریاچه بخشیده است. واژه کیو در گویش لری خرم آباد به معنای رنگ آبی است.

 • نشانی: بلوار جم
 • بهترین زمان بازدید از دریاچه: چهار فصل سال
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله تا جاذبه قبلی: 10 دقیقه با خودرو

بام خرم آباد

پس از بازدید از دریاچه دیدنی کیو با 20 دقیقه رانندگی به جذاب ترین نقطه شهر یعنی بام خرم آباد (کوه بدمه) می رسید. پروژه بام خرمشهر روی کوهی ایجاد شده است که تا قبل از سال 1389 کوه بی آب و علفی بوده است؛ اما امروزه به مکانی سرسبز و بزرگترین مجموعه تفریحی تحقیقاتی غرب کشور تبدیل شده است که با ایستادن بر فراز آن در هنگام غروب یا شب می توانید منظره بی نظیری از شهر را تماشا کنید.

از جاذبه های این مکان می توان به آبشار مصنوعی پلکانی به ارتفاع 327 متر، باغ وحش و رصدخانه ای مجهز در بلندترین نقطه کوه یعنی ارتفاع 550 متری (که گفته می شود مدرن ترین رصد خانه خاورمیانه است) اشاره نمود.

قرار است در آینده در این مجتمع تفریحی که یک مرکز تحقیقاتی در خصوص گیاهان دارویی هم محسوب می شود، پروژه های عمرانی دیگری نظیر دو هتل 4 و 5 ستاره، پارک آبی، رستوران گردان، آمفی تئاتر، کافی شاپ و حتی سایتی برای پرواز با گلایدر در این محل تاسیس شود.

 • نشانی: شرق خرم آباد، کوه بدمه
 • ساعات بازدید: در طول روز و شب
 • مدت زمان بازدید: توصیه می کنیم علاوه بر بازدید یک ساعته: شبی را نیز در این مجموعه تفریحی سپری کنید.
 • فاصله از جاذبه قبلی: با خودرو 21 دقیقه (7/6 کیلومتر)

پیشنهاد اقامتگاه

اگر می خواهید شبی را در این مکان رویایی بگذارید، هتل 4 ستاره رصدخانه کاسین درحال حاضر تنها هتل این مجموعه است که از امکانات منحصر به فردی مانند رصدخانه مدرن با قابلیت رصد آسمان در روز و رستوران گردان شیشه ای (بزرگ ترین رستوران در نوع خود در ایران) است. شام را نیز می توانید در رستوران این هتل که تنها رستوران موجود در بام لرستان است، میل کنید.

البته اگر پرداخت هزینه اقامت در این هتل برایتان مقدور نیست، هتل میان رده سالیز واقع در میدان امام خمینی، خیابان کاکاوند یا هتل ارزان قیمت عطر واقع در خیابان انقلاب، جنب مصلی الغدیر نیز می توانند انتخاب خوبی باشند؛ البته این هتل ها تنها بر اساس قیمت معرفی شده اند و می توانید مطابق با بودجه و انتظارات خود ، هتل های دیگری را نیز انتخاب کنید. خوشبختانه هزینه اقامت در هتل های گران قیمت خرم آباد نیز چندان زیاد نیست.

البته چنانچه می خواهید هزینه کمی برای محل اقامت خود بپردازید، می توانید مسافرخانه شریعتی واقع در خیابان شریعتی، جنب تعاونی 7 یا مسافرخانه فرشاد واقع در سه راه شریعتی، خیابان مجاهدین را انتخاب کنید.

روز چهارم

بهتر است روز چهارم سفر خود را با بازدید از مجموعه دنیاگردی مخمل کوه و آبشار زیبای آن آغاز کنید. توصیه می کنیم ساعت 7 صبح به سمت این مجموعه دنیاگردی حرکت کنید.

مجموعه دنیاگردی مخمل کوه

مخمل کوه یکی ار رشته کوه های مرتفع استان لرستان به ارتفاعی بیش از 2900 متر در شمال شرقی خرم آباد بوده که بخشی از شهر در دامنه های آن واقع شده و یک مجموعه دنیاگردی نیز به همین نام در این محل ایجاد شده است. این مجموعه یکی از بهترین مکان های شهر برای پیاده روی و کوه پیمایی سبک است که با چند دقیقه رانندگی از شهر می توانید به آن برسید.

وجود گل سنگ های سیاه و سبز زنگ در فصل بارش، پارک جنگلی واقع در تنگ شبیخون که در فصل بهار بسیار دیدنی است و آبشار زیبای مخمل کوه با گل های فراوان خود، از جاذبه های بکر این مجموعه هستند.

 • نشانی: انتهای بلوار ولیعصر
 • ساعات بازدید: در طول روز
 • مدت زمان بازدید: دو ساعت
 • فاصله از بام خرم آباد: 13 دقیقه با خودرو (6/7 کیلومتر)

آبشار نوژیان

توصیه می کنیم پس از بازدید از مجموعه زیبای مخمل کوه به سمت آبشار نوژیان، بلندترین آبشار لرستان حرکت کنیم. این آبشار در 38 کیلومتری جنوب شرق خرم آباد و در ارتفاعات کوه تاف واقع شده است، با ارتفاع 95 و عرض 5 متر به عنوان بلندترین آبشار ایران به ثبت ملی رسیده است. پوشش گیاهی اطراف آبشار که عمدتا از گیاهان دارویی تشکیل شده است؛ نیز زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

نوژیان بلندترین آبشار لرستان است

جهت منتهی به آبشار نیز زیبایی های طبیعی خود را دارد؛ برای رسیدن به آبشار نوژیان خودتان را به پلیس راه خرم آباد - بروجرد 52 کیلومتری آبشار برسانید. سپس با ورود به جاده کمربندی خرم آباد و طی 14 کیلومتر به سمت جنوب، یک سه راهی و تابلوی راهنمای آبشار نوژیان را که در سمت مقابل جاده نصب شده است، خواهید دید که 38 کیلومتر با آبشار فاصله دارد. در این راه به سمت چپ بپیچید و راه خود را به سوی شرق ادامه دهید. 6 کیلومتر انتهایی این جهت، جاده خاکی است.

 • نشانی: 38 کیلومتری جنوب شرق خرم آباد
 • بهترین زمان بازدید از آبشار: بهار، بهترین فصل بازدید از این آبشار است؛ اما در زمستان و پاییز این منطقه زیبایی های خاص خود را دارد:
 • مدت بازدید: یک ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: یک ساعت با خودرو (52/7 کیلومتر)

می توانید پس از بازدید از مرتفع ترین آبشار لرستان به خرم آباد بازگشته و ناهار را در یکی از رستوران های این شهر میل کنید. فاصله آبشار نوژیان تا خرم آباد، تقریبا 41 کیلونتر است و طی کردن این جهت تقریبا یک ساعت طول می کشد.

پیشنهاد ناهار

ناهار را می توانید در رستوران گردان رنگین کمان با چشم اندازی زیبا از شهر خرم آباد واقع در خیابان شهدای شرقی، چهارراه رنگین کمان یا رستوران حمام تاریخی گپ واقع در خیابان حافظ، بازار سنتی، میدان گپ یا رستوران قدیمی یلدا در خیابان امام خمینی، خیابان طالقانی شرقی یا سایر رستوران شهر میل کنید.

اگر هم اهل فست فود هستید، پیتزا پانیذ واقع در خیابان مطهری، چهارراه سرچشمه یا فست فود چینو در سه راه مطهری، نرسیده به پل دارایی زاده، انتخاب خوبی است.

پس از صرف ناهار و کمی استراحت، می توانید از خرم آباد به سمت آبشار بیشه حرکت کنید.

آبشار بیشه

زمانی که به این آبشار که یکی از آبشارهای هفتگانه لرستان است، می نگرید، مبهوت زیبایی آن می شوید. ارتفاع این آبشار که به ثبت ملی هم رسیده، 48 متر و عرض تاج آن 20 متر است و آب آن پس از سقوط 48 متری وارد رودخانه دز می شود. این آبشار در دل کوه های زاگرس با زیبایی تمام از هر دنیاگردی دل ربایی می نماید و مجاورت آن با جنگل های انبوه بلوط و روستای بیشه، زیبایی آن را مضاعف نموده است.

برای رسیدن به بالای آبشار، باید جهت روبروی آن را تا پایین دست پیش بگیرید و پس از گذر از پل قدیمی، جهت پایکوبی را برای رسیدن به ایستگاه بیشه و بالای آبشار طی کنید. ضمناً تفرجگاهی در راه آهن بیشه با امکاناتی نظیر اتاقک های چوبی، حمام، سرویس بهداشتی و محلی برای برپایی چادر در فضایی بسیار زیبا ایجاد است که از اول خرداد تا شهریور، پذیرای دنیاگردان است. برای دسترس به این آبشار باید به سمت سه راهی واقع شده در کیلومتر 5 جاده خرم آباد به دورود رفته و جهت سمت چپ را برای رسیدن به آبشار انتخاب کنید

 • نشانی: 68 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد
 • بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله از خرم آباد: یک ساعت و 18 دقیقه (68/2 کیلومتر)

پیشنهاد می کنیم پس از بازدید از آبشار فوق العاده زیبای بیشه، حرکت خود به سمت آبشار زیبای گریت را آغاز کنید.

آبشار گریت

در نزدیکی روستای گریت در فاصله 50 کیلومتری خرم آباد آبشار زیبایی به نام آبشار گریت یا تاف هفت چشمه وجود دارد که در دره زیبای پوشیده از درختان انبوه بلوط، زالزالک، مو و گل های فراوان، با قدرت می خروشد؛ البته برای تماشای این آبشار زیبا باید از بخش پاپی روستا، یک ساعت پیاده روی کنید. ارتفاع این آبشار 15 متر و عرض تاج آن 17 متر است. جهت دسترسی به این آبشار، جاده آبشار بیشه، 8 کیلومتر بعد از دوراهی آبشار است.

 • نشانی: کیلومتر 15 جاده خرم آباد - بروجرد
 • بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان
 • مدت زمان بازدید: یک ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 44 دقیقه با خودرو (33/3 کیلومتر)

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 897

به "سفر 4 روزه از اصفهان به خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر 4 روزه از اصفهان به خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید