علی نژاد: نگاه جنسیتی لحاظ نمی گردد، اما تبعیض مثبت برای ورزش بانوان وجود دارد

به گزارش مجله تار و سه تار، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان گفت: ارزیابی عملکرد فدراسیون های ورزشی از این پس با روش جدیدی صورت می گیرد و تخصیص بودجه فدراسیون ها براساس آن مشخص خواهد شد.

علی نژاد: نگاه جنسیتی لحاظ نمی گردد، اما تبعیض مثبت برای ورزش بانوان وجود دارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مهدی علی نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در جلسه مشترک صبح امروز (یکشنبه 8 تیرماه) با عبدالحمید احمدی، معاون توسعه ورزش های همگانی و مهین فرهادی زاد، معاون ورزش بانوان و مدیران ستادی این معاونت ها، ضمن بیان مطلب بالا گفت: چون این ارزیابی منتج به معین بودجه فدراسیون ها خواهد شد، با وسواس و دقت زیاد انجام شد تا ضریب خطا به حداقل ترین سطح برسد. قطعا فدراسیون هایی که عملکرد بهتری داشتند از بودجه بیشتری برخوردار شدند.

علی نژاد درخصوص شاخص های معین شده برای ارزیابی عملکرد فدراسیون های ورزشی گفت: ارزیابی ها روی سه شاخص قهرمانی با تمرکز روی سه فاکتور مدال آوری، مبارزه با دوپینگ و توسعه روابط بین الملل؛ شاخص توسعه رشته ورزشی مربوطه با موضوع مسابقات قهرمانی کشور، رقابت های لیگ، ورزش همگانی و فرهنگی، استعدادیابی و شاخص مدیریت و رهبری با نگاه به آیتم های مدیریت اقتصادی، تناسب نیروی انسانی، مدیریت و رهبری و نظارت و ارزیابی، صورت خواهد گرفت. مجموع امتیازات این سه شاخص اصلی 1000 امتیاز می باشد که حداکثر امتیاز، به شاخص قهرمانی 570، شاخص توسعه رشته ورزشی 290 و شاخص مدیریت و رهبری 140 تعلق گرفت.

وی اضافه کرد: در تقسیم بندی فدراسیون ها برای تخصیص بودجه، سوابق آنها در بازی های المپیک و بازی های آسیایی لحاظ شده و بر این اساس به 5 گروه قرار گرفتند که به ترتیب ضریب امتیاز 5 ،5.3 ،3 ،2 و یک برای آنها لحاظ شد و این ضرایب در امتیازات ارزشیابی محاسبه شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان گفت: یکی از ویژگی های مهم ارزیابی عملکردها فدراسیون های ورزشی نداشتن نگاه جنسیتی است، اینکه در فدراسیون هایی که برای ورزش قهرمانی محدودیتی وجود ندارد و تیم های بانوان آن رشته می توانند در مسابقات بین المللی و جهانی شرکت نمایند، عملکرد بانوان به همان اندازه اهمیت دارد که عملکرد تیم های ورزشی در بخش آقایان دارد.

علی نژاد گفت: در این ارزیابی اگرچه نگاه جنسیتی وجود ندارد، اما با توجه به محدودیت هایی که بعضا بانوان کشور اسلامی مان در کسب مدال های آسیایی و جهانی و حتی کسب کرسی های بین المللی با آن روبرو هستند، تبعیض مثبت را لحاظ خواهیم کرد. ما معتقدیم اگر بخواهیم در ورزش قهرمانی جهش صورت بگیرد، این جهش را بخش ورزش بانوان فدراسیون ها باید ایجاد نمایند. از همکارانم در معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان درخواست دارم با دقت عملکرد بانوان فدراسیون های ورزشی را رصد و ارزیابی لازم را صورت دهند. جدا از 1000 امتیاز سه شاخص اصلی، بنا داریم 100 امتیاز برای کارهای ویژه ای که برای توسعه بخش بانوان در فدراسیون ها انجام می گیرد، هم لحاظ کنیم و برای آن بودجه تخصیص دهیم.

علی نژاد همچنین گفت: با توجه به دستور وزیر ورزش و جوانان و باور معاونت های وزارتخانه، ارزیابی فدراسیون ها به شکل واحد و بدون نگاه جزیره ای و در چارچوب شاخص های معین شده صورت گرفت و نهایتا بودجه سال 99 بر مبنای این ارزیابی برای هر فدراسیون تعیین و با همکاری معاونت توسعه منابع و طبق سرفصل های معین شده در قالب تفاهم نامه های مربوطه به امضا خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1044

به "علی نژاد: نگاه جنسیتی لحاظ نمی گردد، اما تبعیض مثبت برای ورزش بانوان وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: نگاه جنسیتی لحاظ نمی گردد، اما تبعیض مثبت برای ورزش بانوان وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید