ویژگی های مثبت شبکه های اجتماعی

به گزارش مجله تار و سه تار، در این گزارش به ویژگی ها و تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی بر زندگی کاربران خواهیم پرداخت.

ویژگی های مثبت شبکه های اجتماعی

به گزارش گروه رسانه های مجله تار و سه تار، در ادامه گزارش هایی که در چند وقت اخیر در خصوص معرفی شبکه های مجازی، قابلیت ها و ویژگی های منفی آن داشتیم، بهتر است طی گزارشی به نکات مثبت استفاده از شبکه های مجازی نیز بپردازیم، همانطور که پیشتر نیز گفتیم، شبکه های اجتماعی و به طور کلی فضای مجازی مانند دو روی یک سکه است، این انتخاب ماست که از روی مثبت یا از روی منفی آن استفاده کنیم. شبکه های اجتماعی را نمی توان مطلقا بد یا مطلقا خوب نامید، دنیای پیچیده مجازی ویژگی های مثبت و منفی را در خود جای داده اما کاربران باید بسیار مراقب باشند زیرا گاهی اوقات ناخواسته به سمت ویژگی های منفی شبکه های اجتماعی جذب شده و ناگهان خود را در باتلاقی فرورفته خواهند دید. با مراقب و نظارت بر رفتار خود در شبکه های اجتماعی می توان از قابلیت های مثبت این گونه فضا ها استفاده کرد، همچنین با این کار می توان دیگران را به استفاده از ویژگی های مثبت شبکه های اجتماعی سوق داد تا فضای اینگونه محیط های مجازی، روز به روز سالم تر از گذشته شود. با آنالیز ویژگی های مثبت شبکه های مجازی با ما همراه باشید :

افزایش ارتباطات خانوادگی

درست است که هیچ چیزی جای دیدار ها و مهمانی های گرم خانوادگی را نمی گیرد، اما باید قبول کرد که در دنیای ماشینی و پرهیاهو امروز، نمی توان به طور مداوم دورهمی های خانوادگی را برپا کرد، بنابراین باید برای ارتباط با اعضای درجه دو و سه خانواده، راه های دیگری را پیدا کرد. شاید هرکدام از ما ایرانی ها حداکثر ماهی یک یا دوبار از اقوامی مانند خاله، عمو، پسردایی یا دیگر اعضای فامیل خبر بگیریم، اما این اتفاق در شبکه های مجازی بسیار بیشتر رخ می دهد. با دنبال کرد اعضای خانواده در شبکه های مجازی می توانید به صورت روزانه از مطالب ارسالی آن ها، اتفاقات روزمره و حال و هوایشان با خبر شوید، در همین حال با ارسال پیغام و کامنت زیر مطالب ارسالی آن ها، ارتباط خود را با این افراد نزدیک تر خواهید کرد. یکی دیگر از قابلیت های مثبت شبکه های اجتماعی برای خانواده ها، ساخت یک گروه صمیمی خانوادگی در پیغام رسان ها است، به این ترتیب روزانه با یکدیگر در ارتباط هستید و حتی می توانید دیگران را از قصد خود برای اجرای یک برنامه تفریحی یا برپایی یک مهمانی با خبر کنید. شبکه های اجتماعی می توانند ارتباط خانوادگی شما را تقویت نمایند .

دسترسی به اخبار و منابع گسترده اطلاعاتی

شبکه های اجتماعی به واسطه کاربران میلیاردی خود، به فضای بسیار مناسبی جهت فراوری محتوا تبدیل شده اند، بسیاری از شرکت ها، موسسات، گروه های دانشگاهی و یا افراد برجسته، با ساخت صفحات و کانال هایی در فضای مجازی، روزانه مطالب بسیار تاثیرگذار آموزشی، پزشکی، انگیزشی، سبک زندگی و دیگر موارد را با کاربران به اشتراک می گذارند، استفاده از این منابع اطلاعاتی بسیار برای کاربران مفید است و شاید زندگی آن ها را دگرگون کند، البته شناخت منابع اطلاعاتی قابل استناد و معتبر نیز اولین قدم برای استفاده از شبکه های اجتماعی است، هر فردی می تواند با ارسال مطالب مختلف به اعتباری توخالی در فضای مجازی دست یابد، باید مراقب بود تا اسیر صفحات و کانال های غیرقابل اعتماد نشویم .

همچنین دسترسی آزاد به اخبار روزانه نیز برای بسیاری از کاربران اهمیت دارد، شاید یکی از اصلی ترین استفاده کاربران از شبکه های اجتماعی، دسترسی به جدیدترین اخبار منتشره باشد، تقریبا تمامی خبرگذاری ها و پایگاه های خبری در انواع شبکه های اجتماعی فعال هستند و کاربران می توانند اخبار مربوط به حوزه مورد علاقه خود را در این شبکه ها دنبال نمایند، البته باز هم تاکید می کنیم که یافتن یک منبع خبری معتبر بسیار اهمیت دارد، بارها شاهد این بودیم که حتی منابع خبری اسم و رسم دار، با انتشار یک خبر تائید نشده یا انتشار شایعات، کاربران خود را گمراه نموده که با انتقادهای فراوانی نیز روبرو شدند .

پیدا کردن شغل جدید

شبکه های اجتماعی همه نوع افرادی را در خود جای داده اند، چه کارفرمایی که دنبال نیرو کاری جدید می شود و چه جوانی که به دنبال کار است. به همین جهت صفحات و کانال های کاریابی در فضای مجازی، هواداران بسیاری دارند و کاربران زیادی از این نوع صفحات یا کانال ها استفاده می نمایند. شاید به جز سایت های اینترنتی، فضای مناسب دیگری را با این مقدار پتانسیل برای ارائه احتیاجمندی های شغلی، نتوان پیدا کرد. گروه های کاریابی فعال نیز روزانه آگهی های کاریابی فراوانی را منتشر می نمایند و از طرفی کاربران خود را در جریان آخرین اطلاعات از آزمون های استخدام ادارات دولتی و شرکت های بخش خصوصی قرار می دهند و به این واسطه درآمد خوبی کسب می نمایند. در حال حاضر شاید بیش از 50 درصد افراد احتیاجمند به کار، شغل جدید خود را به وسیله شبکه های اجتماعی پیدا می نمایند که این آمار در کلان شهرها درصد بالاتری دارد. شبکه های اجتماعی تحولی بزرگ در زمینه کاریابی ایجاد کردند .

توسعه کسب و کار

در دو مورد قبلی به شرکت ها و گروه های مختلفی که با فراوری محتوا، خدمات مختلفی را به کاربران عرضه می نمایند، اشاره کردیم. اما اگر خود شما نیز به دنبال توسعه کسب و کار خود هستید، می توانید در صندلی یک فراوری نماینده محتوا، کاربران زیادی را به کسب و کار خود جذب کنید. پتانسیل شبکه های اجتماعی در توسعه کسب و کار آنقدر بالا است که بسیاری از شرکت ها بر پایه فعالیت در شبکه های اجتماعی توانستند در مدت کوتاهی، چندین پله در حوزه خود پیشرفت نمایند. توسعه کسب و کار در شبکه های اجتماعی بخشی از بازاریابی نوین محسوب می شود که به متخصصین خود احتیاج دارد و کار هر کسی نیست. شبکه های اجتماعی ویترینی جذاب برای ارائه خدمات، سرویس ها و محصولات یک کسب و کار به کاربران هستند. شرکت های پیروز در این زمینه با فراوری محتوای مفید و کوتاه به صورت روزانه و در قالب های مختلف مانند متن، انیمیشن، کلیپ و صوت، بعضا ره صد ساله را یک شبه طی کردند .

پیدا کردن دوستان جدید و گفت و گو در خصوص مسائل مختلف

بسیاری از کاربران شبکه های مجازی تا کنون بارها درگیر گفت و گوهای مختلف با افرادی که اعتقادهایی دیگر دارند، شده اند. البته منظور ما صرفا اعتقادات دینی و مذهبی نیست، موضوعات مختلفی از جمله مباحث سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی ورزشی در فضای مجازی بسیار مرسوم است. با انتشار یک خبر کاربران بسیاری در زیر آن دیدگاه های خود را به اشتراک می گذارند که بعضی از آن ها با واکنش دیگر کاربران همراه می شود. این نوع گفت و گوهای مرسوم در فضای مجازی یک بعد مثبت دارد که آن آشنا شدن با نظرات دیگر مردم در خصوص یک موضوع است. گاهی ما دیدگاه اشتباهی در خصوص یک موضوع اجتماعی داریم و با مباحثه با دیگر کاربران، مجاب می شویم که دیدگاه ما اشتباه بود، خود ما نیز می توانیم کاربرانی را که فکر می کنیم تصور اشتباهی از یک موضوع دارند را با حقایق آن آشنا کنیم. البته گاها این نوع مباحث به توهین و مجادله کشیده می شود اما در اکثر موارد برای هر دو طرف گفت و گو نکات مثبتی به همراه دارد. ضمن این که شبکه های مجازی راه بسیار خوبی برای تبلیغ اعتقادات دینی و مذهبی، سیاسی، رفتارهای صحیح اجتماعی و حتی یک کشور است. بسیاری از ما می توانیم مناطق دیدنی، توریستی و آداب و رسوم جذاب کشور خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به نمایش بگذاریم و با این کار، تبلیغات ضد ایرانی شبکه های بیگانه را خنثی کنیم .

از طرفی در شبکه های اجتماعی می توان دوست های بسیار خوبی را پیدا کرد، افرادی که صفحات مورد علاقه مارا دنبال می نمایند و نظراتشان با ما یکی است. در شبکه های مجازی افراد زیادی هستند که علایق و ویژگی های مشابه به شما را دارند. با دنبال کردن این افراد و ارسال پیغام برایشان، می توانید یک دوست خوب پیدا کنید .

گذراندن اوقات فراغت

در وهله آخر باید به این موضوع اغراق کرد که شبکه های مجازی، سرگرم نماینده هستند. شاید در یک روز بد، یک کلیپ خنده دار بتواند به طور کلی روحیه ما را تغییر دهد، همچنین خواندن مطالب طنز، تماشا قسمت های مهم فیلم و سریال های پخش شده، تماشا قسمت های مهم برنامه های تلویزیونی و دنبال کردن بازیگران و ورزشکاران محبوب خود در شبکه های اجتماعی جذاب است. کاربران حتی می توانند مطالب جالب را برای دیگران نیز ارسال نمایند یا در صفحه شخصی خود به اشتراک بگذارند. البته باید در این بین مراقب باشیم تا به سمت صفحات یا کانال هایی که مطالب طنز غیراخلاقی را منتشر می نمایند، کشیده نشویم. بسیاری از صفحات و کانال ها با ارائه مطالب طنز سالم فعالیت خود را ادامه می دهند که می توان از آنها استفاده کرد .

منبع:باشگاه مجله تار و سه تار

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 473

به "ویژگی های مثبت شبکه های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های مثبت شبکه های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید