کابوس هایی که می بینید تعبیر ترسناکی دارند!

به گزارش مجله تار و سه تار، کابوس ها می توانند یک سیستم هشدار اولیه برای آغاز اختلالات خود ایمنی در مغز باشند.

کابوس هایی که می بینید تعبیر ترسناکی دارند!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مطالعه جدیدی که به وسیله محقق بهداشت عمومی دانشگاه کمبریج، ملانی اسلون انجام شد، نشان داد که خواب های بد یکی از شایع ترین و اولیه ترین نشانه های شعله ور شدن لوپوس است.

توضیحات خبرنگاران : بیماری لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که با بثورات پوستی یا آسیب به ارگان های اصلی بدن مانند مغز، کلیه و کبد خود را نشان می دهد.

در یک نظرسنجی آنلاین از 676 بیمار مبتلا به لوپوس، که از نظر فنی به عنوان لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) شناخته می گردد، تقریباً یک سوم بیماران کابوس هایی را در سال قبل از ظهور سایر علائم بیماری گزارش کردند. این یافته ها به گزارش هایی می افزاید که رویاها و سیستم ایمنی مغز به نوعی در هم تنیده شده اند.

گای لشزینر، متخصص مغز و اعصاب و نویسنده این مطالعه، از بیمارستان گای و سنت توماس در لندن، می گوید:ما از مدت ها پیش می دانستیم که تغییرات در رویا ممکن است نشان دهنده تغییرات در سلامت جسمی، عصبی و روانی باشد و گاهی اوقات می تواند نشانه های اولیه بیماری باشد.

با این حال، این اولین شواهدی است که نشان می دهد کابوس های شبانه ممکن است به ما در نظارت بر یک بیماری خودایمنی جدی مانند لوپوس نیز یاری نمایند و یک هشدار مهم برای بیماران و پزشکان است که علائم خواب ممکن است به ما در خصوص عود قریب الوقوع اطلاع دهند.

بیماری لوپوس یک بیماری خودایمنی مادام العمر با دلیل ناشناخته است که اغلب در سنین 15 تا 45 سالگی آغاز می گردد. هر سال که از عمر بیماری می گذرد، در مفاصل شدیدتر می گردد و تب، درد قفسه سینه، خستگی یا ریزش مو را به همراه می آورد.

همه افراد مبتلا به لوپوس علائم عصبی-روانی بروز نمی دهند. اما برای تقریباً 40 درصد علائمی مانند کابوس و توهم ذهنی وجود دارد و بسیاری از بیماران در بحث درباره آنها مردد هستند.

افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی مغز اغلب رویاهای واضحی را تجربه می نمایند که از نظر احساسی باردار هستند. با این حال، اخیراً مطالعات نشان داده است که بسیاری از افرادی که به بیماری پارکینسون (که با مسائل خودایمنی مرتبط است) مبتلا می شوند، تا یک دهه قبل از تشخیص، درگیر رویاهای ناراحت نماینده هستند.

کابوس ها بعلاوه به طور بالقوه پیش بینی نماینده زوال عقل هستند که باز هم با سیستم ایمنی مرتبط است. بعضی از بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می گویند که رویاهایشان قبل از اوج گرفتن بیماری بدتر می گردد.

توضیحات خبرنگاران : مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس، بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن شما غلاف محافظی را که اعصاب شما را می پوشاند می خورد. این اختلال ارتباط بین مغز و بقیه بدن را مختل می نماید، به این معنی که سیگنال های عصبی شما کند یا متوقف می شوند.

در حال حاضر به نظر می رسد همین امر برای بعضی از افراد مبتلا به لوپوس نیز صادق باشد.

علاوه بر نظرسنجی آنلاین، محققان با 69 نفری که مبتلا به بیماری روماتیسمی خودایمنی سیستمیک، از جمله لوپوس بودند، مصاحبه های شخصی انجام دادند.

یکی از پاسخ دهندگان گفت که خواب های بدشان در هنگام اوج گرفتن بیماری لوپوس خیلی وحشتناک بوده است. آنها به محققان گفتند: فکر می کنم هرچه بدن من تحت استرس بیشتری باشد، رویاپردازی واضح تر و بدتر خواهد بود.

منبع: science alert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 خرداد 1403 بروزرسانی: 2 خرداد 1403 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2238

به "کابوس هایی که می بینید تعبیر ترسناکی دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس هایی که می بینید تعبیر ترسناکی دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید