12 ساعت در کپنهاگ؛ دانمارک

به گزارش مجله تار و سه تار، کپنهاگ یکی از شادترین و پیشرفته ترین شهرهای دنیا است. با خبرنگاران در راهنمای سفر 12 ساعته به این شهر، که شامل خرید و غذا و گردش می گردد، همراه باشید.

12 ساعت در کپنهاگ؛ دانمارک

مد، غذا و شادترین مردم دنیا؛ به کپنهاگ خوش آمدید! دانمارکی ها شادترین مردم کره زمین هستند. این گزاره را تحقیقات بی شماری که در این زمینه اجرا شده اند، تأیید می نمایند. اگر در یک روز تابستانی در مرکز زیبای دانمارک قدم بزنید علت را متوجه می شوید. در جای جای شهر می توان معماری زیبا، آب فراوان و مردم خونگرم خوش قیافه سوار بر دوچرخه را دید. البته اگر بخواهیم منصف باشیم، عاشق دانمارک و کپنهاگ شدن در زمستان کمی سخت به نظر می رسد. البته دانمارکی های خلاق برای این مشکل هم راه حلی پیدا نموده اند.

آن ها حتی یک کلمه برای آن اختراع نموده اند: هیوگه! این واژه را که رتبه سوم در یک نظرسنجی در خصوص محبوب ترین کلمات غیرقابل ترجمه دنیا را به دست آورده، می توان با اغماض چیزی مثل فقدان کامل و عدم وجود چیز آزاردهنده ترجمه کرد و به معنای آپارتمان های دلپذیر، نور شمع، مردم خوب و غذای در دسترس است. همان طور که پیش تر گفتیم دانمارک در تمام تحقیقات رتبه اول را کسب می نماید. وقتش رسیده که بفهمیم علت این اتفاق چیست. پس با ما همراه باشید تا 12 ساعت را در کپنهاگ بگذرانیم!

کپنهاگ مرکز دانمارک است. این شهر که به خاطر رویکرد رها و آزادش به طراحی، معماری، غذا و مد معروفیت دارد، دائما به عنوان یکی از مناسب ترین شهرهای دنیا برای زندگی انتخاب می گردد. کپنهاگ 2 میلیون حمعیت دارد و مردمش به زبان دانمارکی سخن می گویند. واحد پول این کشور، کرون دانمارک (DKK) است که هر کرون تقریبا معادل 500 تومان است. بهتر است قبل از سفر بدانید که حمل و نقل عمومی در کپنهاگ بسیار گران است. اما نگران نباشید چون کپنهاگ شهر دوچرخه هاست و شما می توانید از هتل تان یا مراکز اجاره دوچرخه متعدد در سطح دوچرخه، یکی اجاره کنید.

10 صبح - گرود

یک شروع سالم

ما روزمان را در نوربرو (Norrebro) ، منطقه ای که سال هاست بالاترین رتبه را در شاخص امروزی بودن شهرها دارد، شروع می کنیم. در ایجا اسنک بارهای مخصوص گیاهخواران و آبمیوه فروشی های کوچک زیادی وجود دارند و آخر هفته های پر از جوانان و نوجوانان شاد می گردد.

کپنهاگی ها غذاهای سالم را دوست دارند، برای همین بسیاری از رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی گزینه های متنوعی از خوراکی های ارگانیک را ارائه می دهند. البته واضح است که این غذاهای سالم، قیمت های بسیار بالایی هم دارند. اما مقصد ما برای خوردن صبحانه، یک استثنای فوق العاده از این قانون است. گرود به معنای فرنی است و این دقیقاً همان چیزی است که مارتین دانیالی و لاس اسکونینگ در فروشگاه و کافه شان سرو می نمایند. کاسه صبحانه از 18,000 تومان شروع می گردد و گزینه هایی مثل فرنی با گندم آلمانی و پوره بلوط، سیب و تست بادام را شامل می گردد. با خوردن این صبحانه شما برای 12 ساعت پیش رویتان حسابی انرژی خواهید داشت.

10:30 صبح - سوپرکیلن

یک جهت فرعی ده دقیقه ای که ارزشش را دارد!

سوپرکیلن (Superkilen)که به وسیله شرکت سوپرفلکس و معماران مشهور گروه بیگ ساخته شده، یک پارک شهری است که به سه منطقه قرمز، سبز و سیاه تقسیم شده است. ما به چشمگیرترین این سه منطقه، یعنی میدان سرخ، نگاهی خواهیم انداخت. اینجا یک زمین بازی مخصوص بزرگسالان و پر از سوغاتی های غول پیکر از سراسر دنیا است. همه چیز در اینجا به رنگ قرمز درآمده است. نگاهی به تعدادی از مصنوعات عجیب و غریبش بیندازید. مردم بیش از 50 کشور دنیا در در نوربرو زندگی می نمایند و بعضی از آن ها این فرصت را پیدا کردند که اقلام پارک را انتخاب نمایند. برای مثال شما یک علامت دونات از تنسی، گاو معروف اوزبورن از جنوب اسپانیا و نیمکت های برزیلی را خواهید دید. علاوه بر این سوپرکیلن به شما در فهم این که چرا معماری دانمارک اینقدر مشهور است یاری می نماید.

11 صبح - گورستان اسیستنس

قدم زدن در دل تاریخ

در راه برگشت، برای قدم زدن به گورستان اسیستنس (Assistens Kirkegard) بروید. مهم نیست که شهر چقدر شلوغ است، بین درختان بلند این قبرستان شما آرامش و سکوت را تجربه خواهید کرد. افراد معروف بسیار در اینجا دفن شده اند، مثل قهرمان ملی دانمارک، هانس کریستین اندرسن، سورن کیرکگارد و تعدادی از موزیسین های جز آمریکایی که در دهه های پنجاه و شصت در کپنهاگ زندگی می نموده اند، مثل بن وبستر و کنی درو. ممکن است وسوسه شوید که تا عصر اینجا بمانید، اما فریب نخورید! روز ما تازه شروع شده است.

11:30 صبح - آدلیه

یک فروشگاه مد کوچک اما باسلیقه

پیاده به سمت گلدبرگسگید (Guldbergsgade) برگردید، منطقه ای که پر است از فروشگاه های کوچک مد روز که برای همه مردم مجذوب کننده هستند. یکی از این فروشگاه آدلیه (Adelie) است. تیکی استریش معروف به آدلیه یکی از محبوب ترین بلاگرهای حوزه مد در دانمارک است. برای چند سال او سبک بی عیب و نقصش را به محله محبوبش در کپنهاگ آورده بود تا فراوریات طراحان مورد علاقه اش (که اغلب دانمارکی بودند)، مثل استین گویا، پیتر ینسن و لیبرتین-لیبرتین را به فروش برساند. در حال حاضر تیکی فروشگاهش را فروخته تا روی پروژه های تازهش تمرکز کند، اما این فروشگاه کوچک با صاحب تازهش، با قدرت به کار خود ادامه می دهد.

پس از بازدید از این فروشگاه، راه خود را ادامه دهید. در راه فروشگاه های کوچک دیگر، کافه های خوب و دانمارکی های خوش قیافه مشکی پوش را خواهید دید. دانمارکی ها شیک پوش و احتمالا راحت پوش ترین مردم اسکاندیناوی هستند. زنان و مردان همگی اسنیکرهای رنگارنگ می پوشند، اما باقی لباس هایشان ممکن است به سیاهی شب باشد. در انتهای خیابان، به سانک هانس تورو (Sankt Hans Torv) می رسید که پاتوق و محل تجمع پرطرفداریست.

11:40 صبح - آکنه آرکایو

شکار حراجی ها، نسخه لوکس

میدان را رد کنید و در جهت راست به سمت المگید (Elmgade) بروید. آکنه آرکایو (Acne Archive) در همان ابتدای خیابان واقع شده است. این برند سوئدی یک شعبه بسیار شیک در مرکز شهر دارد که بعدتر از آن بازدید می کنیم، اما آرکایو تازه بدون شک ارزش تماشا را دارد.

در اینجا شما می توانید لباس ها و محصولات نمایش داده شده در مجموعه های قبل را ببینید که با قیمتی بسیار کمتر از قیمت اصلی شان فروخته می شوند. این فروشگاه هر دو جنس مردانه و زنانه را می فروشد، اما محصولات زنانه بیشتر هستند امیدوارم که بتوانید کاپشن چرم رویایی تان را با تخفیف 80٪ پیدا کنید!

11:45 صبح - کافه بار

دریافت سریع کافئین

میدان را رد کنید و به سمت راست به المگید بپیچید. درست در ابتدای خیابان کافه بار وینبار (Kaffebar Vinbar) واقع شده است. اگر احساس می کنید به یک نوشیدنی کافئین دار انرژی بخش احتیاج دارید، همین جا به سراغش بروید. قهوه فوق العاده است و باریستاها می دانند دارند چه می نمایند. علاوه بر این خوش قیافه هم هستند!

بعد از اینکه کارتان تمام شد، به سمت چپ یعنی نوربروگید (Nørrebrogade) بروید و جهت را مستقیم ادامه دهید. خیابان شما را به درانینگ لوئیسس برو (Dronning Louises Bro)، پلی بر فراز سورتدمز (Sortedams) می برد. هنگامی که آفتاب می زند، اغلب مردم در اینجا آفتاب می گیرند. راحت باشید و هرچقدر می خواهید در این زیبایی قدم بزنید. منظره ها را به خاطر بسپارید و به سمت پایین جهت خود را ادامه دهید تا وقتی که به دو سالن بزرگ در سمت راستتان می رسید.

12:15 ظهر - موزه وود وود

خرید اوتلت برای هواداران مد

قبل از اینکه وارد اینجا شوید، به سمت چپ بروید و از خیابان رد شوید تا آخرین خرید حراجیتان را بکنید.

اسکاندیناویایی ها بسیار بهتر از ما می دانند که چگونه یک اوت لت استور را اداره نمایند. در اوت لت استورهای دانمارکی خبری از تپه لباس ها، ته مانده های زشت و لباس هایی که تنها سایز XXS یا XXL شان به جای مانده، نیست. موزه وودوود یکی از برترین مثال های این دسته از فروشگاه هاست.

اوت لت برندهای محبوب دانمارکی (در ادامه درباره فروشگاه های عادی این برندها نیز صحبت می کنیم) شامل محصولات خودشان به علاوه مجموعه ای بزرگ از برندهای زنانه و مردانه ایست که در فروشگاه هایشان می فروشند. اگر اطرافتان را نگاه کنید، با انبوهی از محصولات کنزو، گیتمن و اوپنینگ سرمونی روبرو می شوید که حتی تا 70٪ تخفیف خورده اند.

فروشگاه، طراحی داخلی زیبا و کارکنان خونگرمی دارد و این یکی دیگر از مواردیست که باعث می گردد موزه وود وود از فروشگاه های دیگر متمایز گردد. حالا دوباره برگردید تا وارد تورهلرن (Torvehallerne) شوید.

12:30 ظهر - تورهلرن

طعم دانمارک

بهشت غذا! تورهلرن یک بازار سرپوشیده است که ممکن است مشابهش را در اسپانیا، ایتالیا و لندن دیده باشید. اما از آنجایی که در اسکاندیناوی به سر می بریم، همه چیز اینجا سازمان یافته تر است و طراحی زیباتری دارد. بیش از 80 فروشنده در این بازار کالاهایشان را عرضه می نمایند، به همین علت تعدد گزینه ها نفس گیر است . ماهی تازه از دریای بالتیک، کاپ کیک های کوچک از نانوای مشهور اگنس، و انبوهی از اقلام مختلف از اقصی نقاط دانمارک، مثل سوسیس های اکس-میت (ox-meat) یا آب ریواس از بورنهلم. بسیاری از غرفه ها هم اسنک و غذاهای گرم می فروشند. اما خودتان را سیر نکنید، چون قرار است ناهار را در شهر بخوریم!

1 ظهر - هنریک ویبسکوو

ستاره طراحی دانمارک

به سمت شهر بروید، وقت انجام خریدهای جدی است. مد دانمارکی به علت سادگی، بی نقصی و استایل عمومی اش، از معروفیتی دنیای برخوردار است. بدون شک یکی از نام های بزرگ در این حوزه، هنریک ویبسکوو (Henrik Vibskov) است. این هنرمند و طراح دانمارکی، بابت حفظ روحیه آوانگاردش در عین راضی کردن توده مردم معروفیت دارد. بافت های رنگارنگ و برش های عجیب و غریب او و بعلاوه اکسسوری های ارزان مثل روکش لپتاپ معروف و جوراب های رنگی رنگی اش در فروشگاه مرکزی به نمایش گذاشته شده اند. از اجناس دیگری که در این فروشگاه وجود دارند می توان به کفش های رویایی ایسی میاک طراحی شده به وسیله مارنی و بعضی محصولات شریک سابق ویبسکوو یعنی سوپراستار مد دانمارکی، استین گویا اشاره نمود.

1:20 ظهر- آتلیه سپتامبر

ناهار متفاوت

در سال های گذشته، کپنهاگ معروفیت خوبی به عنوان یک مقصد گردشگری غذایی کسب نموده است. رستوران هایی مثل رله (Relæ)، کادو (Kadeau) و نوما (Noma) در خط مقدم ترند سبک تازه غذایی اروپای شمالی قرار دارند و غذاهای سنتی دانمارکی با منابع محلی را ترویج می دهند. برای بسیاری از منتقدان، برترین رستوران دنیا در حال حاضر رستوران نوما است. اگرچه ما دوست داریم که این ادعا را تایید را رد کنیم، اما احتمالا شما الف) ماه ها پیش میزی را در این رستوران رزرو ننموده اید، یا ب) غذاهای فوق العاده میچلین و قیمت بالای آن ها با بودجه سفرتان تناسب ندارد.

نگران نباشید، راه دیگری هم وجود دارد! ما یک غذای دانمارکی شگفت انگیز برای شام تان تدارک دیده ایم، و برای ناهار کمی از مرزهای دانمارک خارج می شویم. در آتلیه سپتامبر شما می توانید در مکانی زیبا، یک ناهار سبک میل کنید. اینجا قبلا یک مغازه عتیقه فروشی بوده و هنوز می توان جرئیات قدیمی را همه جای این اتاق کوچک دید. پنجره های بزرگ باعث می شوند نور زیادی وارد گردد و جو نیز محبت آمیز و آرام است. آتلیه سپتامبر تبدیل به پاتوقی برای دانمارکی ها به روز و اهل مد شده، حقیقتی که شرح می دهد که چرا غذای مخصوص آن ها یعنی نان چاودار تست شده به همراه تکه های آووکادو، پیازچه و فلفل قرمز، بسیار گران گرانقیمت است. این ریخت و پاش کوچک کاملاً ارزشش را دارد، پس معطل نکنید.

2:15 ظهر - خرید

اکتشاف در برترین فروشگاه های کپنهاگ

در حالی که بعد از غذا راضی، آرام و آماده هستیم، به سمت خیابان های مرکز شهر می رویم تا خریدهای جدی مان را انجام دهیم. به جای اینکه به شما جهت ارائه بدهیم، فقط می گوییم کجاها را باید دید و شما خودتان به ترتیبی که دوست دارید به سراغ آن ها بروید. تمام این فروشگاه ها فاصله نزدیکی به هم دارند که می گردد پیاده طی کرد و همگیشان ارزش تماشا را دارند.

وودوود (WoodWood) تقریبا به نماد مد فراوری شده در دانمارک تبدیل شده است. این برند کارش را به عنوان فراوری نماینده صرف لباس های خیابانی شروع کرد، اما در طی سال هاپیشرفت بسیاری نموده است. هنوز هم تعداد زیادی هودی، کلاه و کوله پشتی در فروشگاه مرکزی پرزرق و برق آن ها پیدا می گردد، اما علاوه بر آن می توانید محصولات برندهای منحصربه فردی چون بند آو اوتسایدرز (Band of Outsiders) یا باربور (Barbour) را از این فروشگاه ها بخرید. اخیرا آنان کفش زنانه را هم به خط فراوری خود اضافه نموده اند.

استورم (Storm) هم دارد جهت یک کانسپت استور پیروز را طی می نماید و بیشتر تمرکزش را بر برندهای گران قیمت و نام های بزرگ گذاشته است. مجموعه کتاب آن ها هم عالیست!

برند هان کپنهاگ (Han Copenhagen) در ابتدا به علت قاب های عینکش مشهور شد، اما پس از آن فراوریاتشان را به طیف وسیعی از لباس های مردانه توسعه دادند. در لباس های این برند، برش ها و اشکال کلاسیک به چشم می خورند و حتی معماری داخلی آن ارزش بازدید را دارد.

شرکت بزرگ سوئدی آکنه نه تنها یک، که سه فروشگاه در کپنهاگ دارد. و بر اساس تعداد زیاد چکمه های پیستول (Pistol Boots) و کت های چرم ریتا که در یک روز معمولی در خیابان های کپنهاگ مشاهده می گردد، می توان گفت که حسابی محبوب است. آن ها در بزرگترین فروشگاه شان، هر دو مجموعه زنانه و مردانه را عرضه می نمایند.

استین گویا سوگلی دنیای مد دانمارک است. او در فروشگاه کوچک تازهش در گوترزگید مجموعه فعلی و تعدادی اکسسوری از فراوریاتش را به فروش می رساند. این مدل، سابق لباس های زنانه ای فراوری می نماید که خودش دوست دارد آن ها را بپوشد. رنگ های روشن، نقوش پرانرژی و برش های راحت، از مولفه های برند استین گویا هستند.

در آخر و دقیقا در کنار این فروشگاه، نورس پروجکت (Norse Project) واقع شده است. این فروشگاه تنها مخصوص پسران است.به تازگی از کلاه های بیسبال و تی شرت های این شرکت کوچک استقبال شدیدی شده و حتی در بوتیک های مد روز پاریس و نیویورک هم فروخته می گردد. فروشگاه مرکزی آنان در کپنهاگ تمامی محصولات آن ها را به علاوه محصولات مشترک با طراحان دیگر که به سختی یافت می شوند، عرضه می نماید.

4:20 عصر - گردش

آنالیز منظره ها

همان طور که متوجه شده اید الان کمی از فشار و شلوغی خیابان های اصلی خرید فاصله گرفته ایم. اینجا نماینده بخشی از کپنهاگ با قصرهای سلطنتی، کلیساها و بندر قدیمی است. با اینکه قصد نداشتیم در راهنمای سفر 12 ساعته مان به سراغ بخش های توریستی برویم، اما یک استثنا قائل می شویم.

از خیابان بی 65، می توانیم کلیسای مارموکیرکن (Marmorkirken) را ببینیم. اگر به سمت راست بپیچیم به قصر سلطنتی می رسیم. از اینجا می توانیم به اسکله دسترسی داشته باشیم و در یک پیاده روی طولانی غرق آفتاب و منظره ها اسکاندیناویایی مثل خانه تازه و مجذوب کننده اپرا، تئاتر ملی و در نهایت نیهان (Nyhavn) شویم. این منطقه قدیمی بندر، یک آهنربای توریستی است که از زیبایی بسیاری برخوردار است. ساختمان های رنگی لگومانند را تماشا کنید اما برای ورود به هیچ رستورانی در این منطقه وسوسه نشوید. در عوض به هتلتان برگردید تا کمی به پاهایتان استراحت بدهید و برای شب آماده شوید.

6:15 عصر - هتل اس پی 34

یک خانه زیبای دور از خانه

هتل اس پی 34 (SP34) مدت زیادی نیست که باز شده (قبلا این مکان هتل فاکس نامیده می شد) با این حال ویژگی های خیلی خوبی دارد. طراحی داخلی کاملا اسکندیناویایی است، اتاق ها دلباز و روشن هستند و موقعیتش نسبت به مرکز شهر بی نظیر است. به این ها یک زمان مخصوص صرف نوشیدنی، وایفای رایگان و پرسرعت صبحانه ارگانیک را هم اضافه کنید تا متوجه شوید چرا اینجا را انتخاب کردیم.

8 شب - هوست

غذای تازه شمالی برای مبتدیان

پس از یک دوش گرم و کمی استراحت، آماده ایم تا شب مان را در کپنهاگ با یک شام عالی شروع کنیم. هوست (Höst) یک رستوران به تازگی افتتاح شده از صاحبان مقصد غذایی بسیار پرطرفدار مدکلوبن (Madklubben) و هشت رستوان دیگر در شهر است. فضای داخلی طوری است که انگار مستقیما از یک کاتالوگ مربوط به مبلمان مینی مالیستی اسکاندیناوی درآمده است، دیوارها سفید و تمیز هستند و کارد و چنگال ها حالت روستایی دارند. تمام این ها برای این است که شما احساس کنید در یک مزرعه اسکاندیناویایی هستید که به محیط شهری منتقل شده است. و البته پیروز هم می گردد!

غذا نیز همین حالت را حفظ نموده و بر ترکیبات بومی و آماده سازی ساده تاکید دارد. به سراغ منوی سه مرحله ای ارزان بروید که هزینه اش حدود 188,000 تومان می گردد و شامل مواد تازه بازار در آن روز می گردد. هوست در حال حاضر پرطرفدارترین مقصد شام در شهر است، پس برای اینکه از پیدا کردن مجای خالی مطمئن شوید، می توانید به طور آنلاین میز رزرو کنید. مراقب باشید: آن ها یکشنبه ها زود تعطیل می شوند!

منبع: کجارو / 12hrs.net
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1881

به "12 ساعت در کپنهاگ؛ دانمارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 ساعت در کپنهاگ؛ دانمارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید