اجرای برنامه حدس به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین

به گزارش مجله تار و سه تار، ایلنا/ براساس گزارشات منتشر گشته، اجرای برنامه حدس به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین صورت گرفت.

اجرای برنامه حدس به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین

امیر بهرامی (سرپرست هیئت باستان شناسی) با بیان اینکه تپه ستران آجین (آژین) در استان همدان، شهرستان اسدآباد، بخش پیر سلمان و در شمال شرقی شهر آجین واقع شده، توضیح داد: این محوطه باستانی در تاریخ 10/11/1383 با شماره 11358 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده و از بخش شرقی تپه یک جاده آسفالت به سمت روستاهای دهستان کلیایی عبور می نماید. ضلع شمالی و غربی تپه نیز به وسیله منازل مسکونی محصور شده و در ضلع جنوبی تپه نیز ساختمان شهرداری آجین قرار گرفته است.

سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار کرد: محوطه باستانی ستران آجین (آژین) در محدوده بافت شهری قرار گرفته و با توجه به فعالیتهای عمرانی شهری در معرض تهدید و نابودی واقع شده است. این محوطه از یک سو به علت احاطه آن به وسیله منازل مسکونی تبدیل به زباله دانی شده و از سوی دیگر ساخت و سازهای تازه شهری باعث از بین رفتن بخش هایی از تپه شده و نهشته ها و آثار معماری تپه را تخریب نموده است.

بهرامی گفت: ضرورت اقدامات پیشگیرانه در راستای حفاظت از این تپه در اولین اقدام مؤثر، معین کردن محدوده عرصه و پیشنهاد حریم آن است تا شرایط حریم آن روشن گردد تا ادارات مختلف برنامه های عمرانی و خدماتی خود را با توجه به شرایط موجود اثر و با هماهنگی میراث فرهنگی و رعایت ضوابط عرصه و حریم این محوطه باستانی به اجرا درآورند.

سرپرست هیئت باستان شناسی اضافه نمود: ارائه طرح حفاظتی و بعلاوه مجاب کردن ارگان های دولتی از جمله فرمانداری و شهرداری شهرستان به منظور مساعدت در جلوگیری از تعرض بیشتر به تپه و بعلاوه پاکسازی سطح تپه از نخاله و زباله بسیار لازم است.

این باستان شناس اظهار کرد: پژوهش میدانی باستان شناختی معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین با ایجاد 20 گمانه به ابعاد 5/1×5/1 متر در اطراف محوطه و کاوش آنها براساس لایه بندی طبیعی نهشته ها انجام شد. عمق کاوش در گمانه از 5/1 تا 3 متر متغیر است. براساس نتایج حاصل از این برنامه میدانی معین شد که عرصه واقعی این محوطه حدود 5/1 هکتار است.

لازم به ذکر است، قدیمی ترین بقایای استقراری تپه ستران آجین مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد است. این محوطه در دوران های تاریخی و اسلامی نیز مورد استفاده مردمان بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 آبان 1402 بروزرسانی: 20 آبان 1402 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2227

به "اجرای برنامه حدس به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای برنامه حدس به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید