اولین موزه صنایع دستی ایل سنگسر در استان سمنان افتتاح شد

به گزارش مجله تار و سه تار، به مناسبت گرامیداشت هفته گردشگری، اولین موزه صنایع دستی ایل سنگسر در استان سمنان، با حضور جمعی از مسئولان و علاقه مندان در شهرستان مهدی شهر افتتاح شد.

اولین موزه صنایع دستی ایل سنگسر در استان سمنان افتتاح شد

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان، محمدتقی اعرابی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان مهدی شهر امروز دوشنبه 9 مهر 97 هدف از راه اندازی این موزه را دانش افزایی در زمینه هنرهای اصیل فراموش شده و موضوعات مرتبط با آن، معرفی و احیای صنایع دستی به علاقه مندان، راه اندازی بازار فراوری و ارائه این محصولات در بازار فروش و رونق کسب و کار مطرح نمود.

او در مراسم افتتاح این موزه گفت: این موزه تلاشی برای رونق صنعت صنایع دستی است و زمینه ایجاد اشتغال پایدار در منطقه را فراهم می نماید.

اعرابی با بیان اینکه در این موزه، فرهنگ و هنر اصیل سنگسری به نمایش گذاشته شده است، گفت: این موزه یادگار هنر و عشق زنان و مردان و عشایر سنگسری است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر دو موزه در مهدی شهر فعال است، اضافه نمود: در حال رایزنی برای ایجاد موزه مردم شناسی شهر نمونه گردشگری شهمیرزاد هستیم.

حسن ارگی فرماندار شهرستان مهدیشهر نیز گفت: ایل سنگسر ظرفیت بزرگی در تمام زمینه های فرهنگی و گردشگری و ... را داراست و این موزه تبلور بخشی از این داشته های فرهنگی است.

ارگی با بیان اینکه گردشگری محور توسعه شهرستان مهدی شهر است، اضافه نمود: با تقویت محور از کویر تا کرانه، این شهرستان به محل جذب گردشگران با تمام ذائقه ها تبدیل می گردد.

او گفت: ما پشتیبان و حامی توسعه صنعت گردشگری شهرستان مهدیشهر به عنوان محور توسعه در کنار سایر ظرفیت ها هستیم.

حسن پاکزادیان مدیر موزه صنایع دستی ایل سنگسر نیز گفت: این موزه شامل بخش های مختلفی از جمله چرمینه و دوخت چرم، کار با چوب، ساخت قفل و کلیدهای چوبی،کار با مس قلمکاری و قلمزنی، آهنگری و سفال و سوزن دوزی است.

پاکزادیان با اشاره به اینکه بخش فروشگاه این موزه به زودی راه اندازی می گردد، اضافه نمود: در این بخش سوغات سنگسر از جمله نان سنتی این منطقه که شامل 42 نوع نان مختلف می گردد و لبینات معروف ایل در این موزه به عنوان سوغات شهرستان مهدیشهر عرضه می گردد.

در مراسم افتتاح موزه صنایع دستی ایل سنگسر، فرماندار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر مهدی شهر، جمعی از موثرین و مدیران شهرستانی، مدیر موزه های استان و علاقه مندان حضور داشتند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 226

به "اولین موزه صنایع دستی ایل سنگسر در استان سمنان افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین موزه صنایع دستی ایل سنگسر در استان سمنان افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید