برپایی شبی برای شهر سوخته

به گزارش مجله تار و سه تار، برای آشنایی با شهر سوخته به عنوان یکی از مهمترین مراکز شهرنشینی در شرق فلات ایران، مجله بخارا شبی را به این محوطه جهانی اختصاص داده تا در کنار آنالیز آخرین شرایط این محوطه تاریخی، بیشتر آن را معرفی نمایند.

برپایی شبی برای شهر سوخته

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

شهر سوخته برای نخستین بار در سال 1915 میلادی توسط یک باستان شناس انگلیسی مجاری الاصل به دنیای باستان شناسی معرفی گردید. بعد از سال 1346 شمسی تا سال 1358 با مدت 9 فصل توسط یک گروه باستان شناسی ایتالیایی از موسسه ایزمئو به رهبری باستان شناس ایتالیایی ماریتسیو توزی حفاری شد، اما با وقوع انقلاب این حفاری ها متوقف شدند.

بعد از حدود 18 سال توقف در سال 1376 این کاوش ها توسط سازمان میراث فرهنگی وقت از سر گرفته شد تا امروز که آن ادامه دارد. در این کاوش ها تعیین شد که شهر سوخته در حدود 5200 سال پیش به شکل روستایی بزرگ شکل گرفت و در 6-7 سده به شکل شهری عظیم در آمد که پایتخت و مرکز حوزه تمدن های رودخانه هیرمند بود. آثار خانه های شخصی، کارگاه های صنعتی، بناهای بزرگ یادمانی و کوچه های جدا کننده این آثار نیز در این کاوش ها پیدا شدند. در داخل این ساختارها جزئیات گوناگون مرتبط با زندگی روزمره نیز پیدا شدند.

شهر سوخته جمعیتی حدود 14 تا 16 هزار نفر داشته، به همین دلیل هم گورستان عظیمی بالغ بر حدود چهل هزار نفر داشته است.

مردم شهر سوخته صنعتگران و هنرمندان قابلی بوده اند که آثار گوناگون فلزی، سفالی، چوبی و پارچه ای حصیری در آن پیدا شده است. با وارد کردن سنگ لاجورد از افغانستان و مهره سازی آنها را به سواحل جنوبی خلیج فارس و میان رودان صادر می کردند.

مردم شهر سوخته با هنر و صنعت آشنایی خوبی داشته اند. از بین آثار گوناگون قابل توجه پیدا شده در این شهر علاوه بر اشیا قبلی و فلزی، می توان به بقایای یک خط کش چوبی به دقت یک تا یک و نیم میلی متر و یک صفحه بازی چوبی که نوعی شطرنج بوده به همراه مهره های بازی و نیز یک جام سفالی نشان دهنده نوعی انیمیشن و بالاخره چشم مصنوعی ساخته شده از قیر طبیعی با مویرگ های طلایی نام برد.

شبی برای شهر سوخته یکشنبه هشتم دی از ساعت 16 و 30 دقیقه در سالن اجتماعات موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران برگزار می گردد و در این نشست با حضور محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی - ، سید منصور سید سجادی - سرپرست کاوش های محوطه جهانی شهر سوخته - جبرئیل نوکنده - مدیر کل موزه ملی ایران -، بهروز عمرانی - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری -، روح الله شیرازی - رئیس پژوهشکده باستان شناسی - و حسین مرادی درباره وجوه گوناگون تاریخی، جغرافیایی و باستان شناسی این محوطه جهانی صحبت می گردد.

موزه ملی ایران در خیابان امام خمینی (ره)، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن واقع شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 631

به "برپایی شبی برای شهر سوخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برپایی شبی برای شهر سوخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید