ترمینال مسافرت دریایی چابهار موجب توسعه روابط ایران با کشور های منطقه می گردد

ترمینال مجهز مسافرت دریایی در بندر شهید کلانتری چابهار موجب توسعه روابط ایران با کشور های منطقه نظیر عمان، پاکستان و کشور های حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند می گردد.

ترمینال مسافرت دریایی چابهار موجب توسعه روابط ایران با کشور های منطقه می گردد

به گزارش خبرنگار از ، آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان در حاشه بازدید معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور گفت: پروژه ساخت و تجهیز پایانه بین المللی مسافر دریایی بندر شهید کلانتری با صرف هزینه ای بالغ بر 55 میلیارد ریال در فضایی به مساحت 10 هزار مترمربع و زیربنای چهار هزار مترمربع اجرا شده است.

بهروز آقایی اضافه کرد: این پایانه شامل 2 سالن مجزا جهت مسافران ورودی و خروجی است که در مرحله نخست در سال 1395 برای راه اندازی خط چابهار- مسقط با ظرفیت یک سفر در هفته و 200 مسافر در هر سفر و در مرحله بعد توسعه خط مذکور و راه اندازی خطوط جدید به سایر کشور های راه اندازی شد.

وی توضیح داد: در زمان راه اندازی نخستین کشتی مسافری با 27 نفر مسافر از عمان وارد چابهار شد و در برگشت نیز 23 نفر مسافر از چابهار به عمان عزیمت کردند.

مدیرکل بنادر و دریا نوردی سیستان و بلوچستان بیان نمود: در طول فعالیت این پایانه حدود هزار مسافر جابجا شده و براساس ظرفیت آن پذیرش همزمان 600 مسافر را دارد.

وی اضافه کرد: برای رعایت الزامات امنیتی و رفاه حال مسافران، تجهیزات ایکس ری و کنترلی مدرن خریداری و نصب شده و این پایانه یکی از مجهزترین ها در کشور است و باید برای جابجایی مسافر مورد استفاده قرار گیرد.

آقایی بیان نمود: جابجایی مسافر و ورود و خروج گردشگر به وسیله دریا در چابهار موجب رونق مالی و افزایش سهم گردشگری دریایی می گردد و این امر اشتغال بومیان را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: فعال سازی خط مسافری دریایی چابهار- کراچی، چابهار- گوادر و چابهار با کشور های همسایه آبی می تواند فعالیت این پایانه را رونق دهد.

مدیرکل بنادر و کشتیرانی سیستان و بلوچستان از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور خواست که برای فعالیت مجدد این پایانه مسافری اقدامات لازم را انجام دهد تا تمامی موانع و مسائل پیش رو را بر طرف گردد.

وی بیان نمود: چابهار و کنارک با دارا بودن 300 کیلومتر مرز آبی در محرومیت زدایی و توسعه سواحل مکران نقش مهمی دارند و پس از راه اندازی این پایانه درخواست های متعددی برای راه اندازی خط مسافری دریایی بین چابهار و بنادر کشور های عمان و پاکستان داشته ایم.

آقایی اضافه کرد: همسایگی با افغانستان، پاکستان، کشور های حوزه دریای عمان و خلیج فارس و وجود فرهنگ مشترک ساکنین استان سیستان و بلوچستان با کشور های یاد شده می تواند پس از برطرف مسائل بخشی از مشکل حمل ونقل را مرتفع می نماید.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 13 مرداد 1398 شناسه مطلب: 180

به "ترمینال مسافرت دریایی چابهار موجب توسعه روابط ایران با کشور های منطقه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمینال مسافرت دریایی چابهار موجب توسعه روابط ایران با کشور های منطقه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید