تکه هایی از مریخ به زمین می آیند

به گزارش مجله تار و سه تار، دانشمندان امپریال کالج لندن و موزه تاریخ طبیعی به مریخ نورد استقامت ناسا کمک می کنند تا نمونه های مریخی را به زمین بیاورند که در واقع بخشی از مأموریت آن یافتن زندگی میکروبی باستانی است.

تکه هایی از مریخ به زمین می آیند

مأموریت مریخ ناسا روز پنج شنبه با حمل یک مریخ نورد به جهت اکتشاف سطح این سیاره صورت گرفت

دانشمندان تکه هایی ازمریخ را انتخاب می کنند که روزی به زمین آورده خواهند شد. محققان امیدوارند مطالعه روی نمونه های صخره و خاک سطح این سیاره بتواند به آن ها کمک کند تا زندگی بر این سیاره سرخ را جستجو کنند.

مأموریت مریخ ناسا روز پنج شنبه با حمل یک مریخ نورد به جهت اکتشاف سطح این سیاره صورت گرفت. این تنها یکی از سه فضاپیمایی است که راهی تابستان مریخ می شود. این مأموریت ها از جانب ایالات متحده، چین، امارات متحده عربی اجرا شده تا با استفاده از هم ترازی سودمند این دو سیاره، مطالعه درباره همسایه مان را آغاز کنند.

دانشمندان امپریال کالج لندن و موزه تاریخ طبیعی به مریخ نورد استقامت ناسا کمک می کنند تا نمونه های مریخی را به زمین بیاورند که در واقع بخشی از مأموریت آن یافتن زندگی میکروبی باستانی است.

دهانه جیزرو (فاصله 28مایلی [45 کیلومتری]مریخ نورد استقامت) حاوی رسوبات یک دلتای رودخانه باستانی است، مکانی که می تواند شواهدی از وجود زندگی گذشته (در صورتی که در سیاره وجود داشته) را در خود داشته باشد.

پروفسور سانجیو گوپتا از امپریال به ناسا کمک خواهد کرد تا عملیات مأموریت ناسا را از منظر علمی و مهندسی بررسی کند. او گفت: مهم است که بدانیم آب و هوای مریخ اوایل تاریخ چطور بوده و آیا این که قابل سکونت بوده است یا خیر.

این اطلاعات به ما کمک می کند تا بهترین نقاط را برای جمع آوری نمونه های سنگی انتخاب کرده و در آینده به زمین بیاوریم. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی چنین نمونه هایی بر روی زمین به ما امکان می دهد تا به جستجوی نشانه های ریخت شناسی (مورفولوژیکی) و شیمیایی زندگی باستان در مریخ بپردازیم و همچنین به سؤالات کلیدی در مورد تکامل زمین شناسی مریخ پاسخ بدهیم.

پروفسور مارک سیپتون که همچنین از امپریال است به شناسایی نمونه های مریخی کمک می کند که می تواند شواهدی از زندگی گذشته داشته باشد. وی گفت: امیدوارم نمونه هایی که انتخاب کرده ایم تا به زمین بیاوریم به نسل دانشمندان فعلی و آینده کمک کند تا به این سؤال پاسخ دهند که آیا تا به حال زندگی در سیاره سرخ وجود داشته است یا خیر.

با نمونه ای که با دقت از مریخ انتخاب شده، می توانیم کشف کنیم که تاریخ زندگی روی سیاره زمین در جهان منحصر به فرد نیست. پروفسور کارولین اسمیت از موزه تاریخ طبیعی به بررسی کانی شناسی و ژئوشیمی (شیمی خاک) سنگ های مختلف پیدا شده در این دهانه خواهد پرداخت.

دکتر کیرون هیکمن لوییز که آماده پیوستن به موزه است، به مطالعه محیط زیست باستانی ناحیه رسوبی که در دهانه جیزرو جمع شده است خواهد پرداخت و رد احتمالی زندگی میکروبی باستانی موجود درون آن را دنبال خواهد کرد.

دکتر هیکمن لوییز گفت: مریخ احتمالا بهترین شانس ما برای پیدا کردن زندگی در جای دیگری غیر از کهکشان ماست و این واقعیت که طرح مریخ 2020 قصد دارد نمونه هایی را برای آوردن نهایی به زمین آماده کند، فرصتی بی نظیر به ما می بخشد تا نشانه ای از زندگی را در آن کشف کنیم.

مریخ نورد استقامت ناسا و مأموریت کاوشگر امید امارات متحده عربی که اخیرا به فضا پرتاب شده، راهی جدید را خواهند گشود و به دنبال آن مریخ نورد روزالیند فرانکلین هم که توسط بریتانیا ساخته شده در سال 2022 به فضا پرتاب خواهد شد.

مریخ نورد روزالیند فرانکلین که توسط ایرباس در استیونج هرتفوردشایر ساخته شده قادر است تا فاصله 6.5فوتی (2 متری) زیر سطح زمین را حفاری کند و به این ترتیب نمونه ها را ازمناطقی جمع آوری کند که تحت تأثیر تشعشع نبوده است.

مریخ نورد استقامت ابزار هایی را با خود حمل می کند تا توده های سازه ای کربنی از حیات و سایر میکروب ها را جمع آوردی کرده و تاریخ زمین شناسی این سیاره سرخ را بازسازی کنند. این مریخ نورد به بررسی نمونه هایی از سطح می پردازد، نمونه هایی را هم که از حفاری در عمق 2.8 اینچی (7 سانتی متری) زمین جمع آوری کرده در لوله های مخصوص مهرو موم کرده و در مریخ نورد ذخیره می کند.

سپس وقتی مریخ نورد به مکانی مناسب رسید، این لوله ها را روی سطح ماه رها می کند تا برای مأموریت بازگرداندن آینده (که در حال حاضر رو به پیشرفت است) جمع آوری شوند. مریخ نورد جمع آورنده نمونه ها (که در حال توسعه توسط ایرباس است)، نمونه ها را جمع آوری خواهد کرد و آن ها را به دستگاه صعود کننده از سطح مریخ خواهد برد.

دانشمندان ناسا و مرکز فضایی اروپا (ای اس ای ESA) در حال برنامه ریزی اند که چگونه از نمونه ها در راه بازگرداندن شان مراقبت کنند. این مریخ نورد همچنین هلی کوپتر نبوغ مریخ را حمل می کند که در مسافت های کوتاه پرواز می کند و در واقع اولین آزمایش خود را برای نیل به پرواز های قدرتمند و کنترل شده پشت سر می گذارد.

اگر این آزمایش هلی کوپتر با موفقیت انجام شود می تواند منجر به پرواز های کاوشگرانه بیشتر بر سایر سیارات شود. کاوشگر استقامت هم فن آوری هایی را برای کمک به فضانوردان در سفر های آینده به مریخ به کار خواهد گرفت. این فن آوری ها مواردی مانند امتحان روش تولید اکسیژن از جو مریخ و یا تشخیص سایر منابع مانند آب های زیر سطح زمین را شامل می شود.

سو هورن رئیس اکتشافات فضایی مرکز فضانوردی بریتانیا گفت: شگفت آور است که ما اولین قدم ها از مجموعه مأموریت هایی را برمی داریم که بواسطه آن نمونه هایی را از مریخ جمع آوری کرده و با خود به زمین حمل می کنیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1077

به "تکه هایی از مریخ به زمین می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکه هایی از مریخ به زمین می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید