جملات کوتاه و موثری که باید موقع تربیت کودک به کار برید

به گزارش مجله تار و سه تار، گاهی می شنوید که والد دیگری برای تربیت کودک از جمله ای استفاده می نماید و با خود فکر می کنید: وای، این جمله واقعا خوب است. من هم از آن استفاده خواهم کرد. جمله درست والدین برای اصلاح رفتار بد کودک، می تواند نگرش بد، بازگشت مجدد به آن کار، نق زدن یا هر تعداد دیگری از مسائل تربیتی کودک را تنها با چند کلمه رفع کند.

جملات کوتاه و موثری که باید موقع تربیت کودک به کار برید

بچه ها هم در بدن و هم در مغزشان آنقدر مشغول هستند که نمی توانند به سخنرانی های طولانی گوش دهند. فرزندپروری در سال های اولیه زندگی کودک همه تاثیر و تاثر است. محدودیتی برای اینکه مغزهای در حال رشد چقدر می توانند پرحرفی را پردازش نمایند، وجود دارد. آنچه شما می خواهید بگویید می تواند در دریایی از کلمات گم گردد، بنابراین جملات کوتاه و ساده برترین کارکرد را دارد.

استفاده نمایندگان از جملات کوتاه والدین خوبی هستند

والدینی که این جملات را به کار می برند بسیار عالی هستند. آن ها به کودک آموزش می دهند که به یک رشته کوتاه از کلمات به روشی خاص پاسخ دهد. این کار همان تاثیری را دارد که شمردن یک و دو و سه برای بچه ها نوپا و پیش دبستانی دارد.

بنابراین برای امروز، می خواهیم فهرستی از جمله های کوتاه فرزندپروری فوق العاده مؤثر را به شما ارائه دهیم. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهیم، می خواهیم بدانید که اگرچه این کلمات می توانند در تربیت کودک بسیار مؤثر باشند، اما در واقع این اعمال هستند که از کلمات پشتیبانی و آن ها را بسیار قدرتمند می نمایند. درباره نحوه فرزندپروری با این روش در اینجا بیشتر بیاموزید.

برای درک بهتر موضوع ابتدا این مثال را بخوانید.

یکی از جمله های تک خطی موثر برای فرزندپروری این است: وقتی اینطور حرف می زنی نمی فهمم چه می گویی.

فرض کنید که کودک نوپا یا پیش دبستانی شما سعی می نماید چیزی را بگوید و با شما ارتباط برقرار کند اما این کار را با صدای ناله و همراه با نق زدن انجام می دهد. در حالی که شما واقعاً او را درک می کنید و می دانید که او چه می خواهد، تا زمانی که با صدای دلنشینی و واضح صحبت نکند، پاسخ او را نمی دهید.

چند بار به او کلمات مناسب برای استفاده و لحن مناسب برای گفتن آن ها آموزش می دهید. او را مجبور می کنید 3-4 بار بعد از شما تکرار کند تا زمانی که درست حرف بزند، سپس و تنها پس از این کار، آنچه می خواهد را به او می دهید.

پس از چند بار تکرار این اتفاق، تنها چیزی که باید بگویید این است: من نمی فهمم چه می گویی و او می داند چه باید بکند. او بارها و بارها کوشش خواهد نمود تا زمانی که به لحن درستی برسد، زیرا می داند که تا زمانی که خواسته اش را درست مطرح نکند، به آن نخواهد رسید.

حالا که با این مثال مطلب روشن تر به نظر می رسد با فهرستی از این جملات تاثیرگذار در ادامه آشنا می شوید.

1. حرفت را متوجه نمی شوم

از این جمله در مثال بالا استفاده کردیم زیرا بسیار در تربیت کودک موثر است. پس از به کار گرفتن این جمله ممکن است این بازخورد را از اعضای دیگر خانواده بگیرید که بودن در کنار بچه ها شما چقدر خوب است زیرا آن ها ناله نمی نمایند و نق نمی زنند. در آن لحظه، تمام وقت و کوششی را که برای آموزش صحبت کردن به آن ها صرف نموده اید، در نظرتان می آید و متوجه می شوید که ارزشش را داشته است. ارتباطات آن ها باعث شده مردم از همراهی آن ها لذت ببرند. این یعنی پیروزی!

2. هزینه اش را حساب نموده ای؟

هر چه مدت بیشتری با توجه فرزندتان را تربیت کنید، این کار بهتر جواب خواهد داد. پس از ماه ها و سال ها یادآوری پیامدهای خوب و بد، می توانید از این جمله برای متوقف کردن آن ها بهره ببرید. رفتار آن ها را با یک جمله اصلاح کنید و به جای رفتار

غیرمنطقی پاسخ مناسب دهید.

3. این کاری است که می خواهی با تو انجام گردد؟

اهمیت همدلی را یادآوری کنید. به کودک آموزش دهید که یک دقیقه بنشیند و فکر کند که آیا کاری که انجام می دهد تجربه مثبتی خواهد بود اگر برای او هم اتفاق بیفتد.

4. این چیزی است که می خواهی به تو گفته گردد؟

مانند شماره 3، این جمله هم در تربیت کودک به خوبی کار می نماید تا کودک شما به کلماتی که استفاده می نماید فکر کند. پرسیدن این سوال از خود او را مجبور می نماید که به طور عینی درباره کلماتش فکر کند. اگر کسی آن ها را به من می گفت چه؟ چه احساسی خواهم داشت؟ وای، این درد دارد، من نباید این کلمات را به دیگران بگویم.

5. این چیزی نیست که تو هستی

این یکی دیگر از جملاتی است که وقتی با فرزندپروری با توجه همراه گردد عالی عمل می نماید. وقتی زمان زیادی را صرف آموزش کودکی نموده اید و به او اصولی آموخته اید این جمله به او یادآوری می نماید که اعمالش را با آن اصول مطابقت دهد.

6. حالا باید

مثال must & now را اجرا کنید. در این مثال از مردی که صحبت می گردد که از او خواسته شد فرآیندهایی را برای یاری به ارتش در آموزش نیروهای تازه ارائه دهد. او دریافت که وقتی یک شخصیت مقتدر دستورات را ارائه می دهد، آن دستورات باید کاملاً واضح باشند. به این معنی که شما باید دقیقاً بگویید که چه کاری می خواهید انجام گردد و چه زمانی می خواهید انجام گردد. به عنوان مثال، استفاده از کلمات باید همین الان به رختخواب بروی به فرزندتان اجازه می دهد بداند که اکنون زمان خواب غیرقابل چانه زنی است. هر چیزی خارج از این برای کودک خسته نماینده است و انجام کار درست را برای او سخت می نماید.

7. من می خواهم بگویم بله

فرض کنید که کودک شما می خواهد با لگوهایش بازی کند اما بعد از اتمام بازی آن ها را جمع نمی نماید. تمام کوششتان را بکنید که تا آنجا که ممکن است به تفریح و پیوندتان با کودک، آری بگویید. اما اگر او بعد از بازی هر بار اتاقش را جمع نکرد، صحبت کنید که چگونه دیگر به بازی بله نخواهید گفت تا زمانی که آغاز به نشان دادن مسئولیت بیشتری کند. اجازه دهید فرزندتان مسئول گرفتن بله باشد!

8. من تو را بیش از این دوست دارم که به تو اجازه انجام این کار را بدهم

به بچه هایتان این را بگویید: اگر ببینم که به سمت پرتگاه می روی، تا آنجا که می توانم سریع می دوم و به خاطر اینکه سقوط نکنی هر طور که لازم باشد با تو برخورد می کنم. عشق به کسی اجازه نمی دهد که راحت اشتباه کسی را دیدن کند که دوستش دارد.

9. مجبور نیستی بفهمی

والدین مرتب در دام این تصور کاذب گرفتار می شوند که باید همه چیز را برای بچه هاشان شرح دهند. این کار را نکنید. بسیار خوب است که درباره اینکه خانواده تان از چه چیزی دفاع می نماید، چرا کارهایی که انجام می دهید را انجام می دهید و دیدگاه شما در کل چیست، بحث کنید. با این حال، توانایی های شناختی متنوعی وجود دارد که کودک شما هنوز به آن ها دست نیافته است. بنابراین کوشش برای شرح دادن هر تصمیمی که می گیرید در تربیت کودک اتلاف وقت است و نتیجه معکوس دارد زیرا فقط باعث عصبانیت بچه می گردد.

10. نه

اطلاعات زیادی درباره اینکه چه چیزی والدگری خوب است و چه چیزی نیست وجود دارد. و درباره اینکه چه چیزی برای فرزند شما خوب است و چه چیزی نیست. یکی از این موضوعات درباره استفاده از کلمه نه در تعامل با فرزندتان است. در نظر داشته باشید که فرزند شما به دلایل مختلف تا خاتمه عمرش نه های بسیاری خواهد شنید. گاهی اوقات پاسخ فقط نه است؛ وقتی پول کافی وجود ندارد، زمانی که تشخیص پزشکی خوب نیست، زمانی که او به مهمانی دعوت نشده و… . یک کودک کاملاً سالم و منظم می داند که چگونه نه را پردازش کند.

11. می دانم، سخت است

این جمله همراه با چهره ناراحت صمیمانه و نوازش شانه ها، می تواند یاری زیادی به آرام کردن کودکی که احساسات زیادی دارد، بکند، زیرا حس او را تصدیق می نماید. اعتبار دادن به احساسات می تواند به فرزند شما یاری کند تا به جای احساس گیر افتادن، از احساسات سخت عبور کند.

12. دوباره امتحان کن

این یکی برای بسیاری از انواع رفتارهای ناخواسته مثل فریاد زدن، گرفتن یک اسباب بازی از دست کسی یا بی ادبی، جذابیت خوبی دارد. اگر بچه ها احساس نمایند کنترلی روی موقعیتی دارند، می توانند همکاری بیشتری داشته باشند. بنابراین گفتن چیزی شبیه به این یا بیایید یک بار دیگر انجام دهیم به آن ها این فرصت را می دهد تا بدون اینکه احساس گناه نمایند، رفتار متفاوتی داشته باشند.

13. من چی گفتم؟

نحوه گفتن این یکی بسیار مهم است، زیرا اگر مراقب نباشید ممکن است توهین آمیز به نظر برسد. و اگر احساسات شما تشدید گردد، احساسات فرزندتان نیز افزایش می یابد. اما اینکه واقعاً از او بخواهید آنچه را که گفتید به شما بگوید، راه خوبی برای یادآوری کارهایی است که قرار است انجام دهد.

14. چگونه درخواست کنیم؟

این که بچه ها آدابشان را به خاطر بسپارند، یک نبرد مداوم است. اما به جای نق زدن که می تواند باعث واکنش سرکشی کودک گردد، به او یاری کنید قوانین را با یک سؤال آرام به خود یادآوری کند.

سخن آخر برای تربیت کودک عالی

ما معتقدیم تعدادی از اصول فرزندپروری وجود دارد که در صورت به کارگیری آن ها ممکن است کوشش های فرزندپروری شما را بسیار بیشتر از آنچه در رسانه های اجتماعی می شنوید مؤثر کند. حقیقت این است که خانواده هایی هستند که از سطحی از شادی و آرامش برخوردارند که دیگران نمی دانند در این سطح هم ممکن است. اسرار آن ها پوشیده نیست. آنها در دسترس شما هستند.

گاهی اوقات در تربیت کودک فقط باید به خود یادآوری کنیم که یک نفس عمیق بکشیم و بالغانه رفتار کنیم. گاهی تنها چیزی که احتیاج داریم این است که فقط چند کلمه بگوییم.

منبع: MamaDuck

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1402 بروزرسانی: 18 آذر 1402 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2231

به "جملات کوتاه و موثری که باید موقع تربیت کودک به کار برید" امتیاز دهید

1 کاربر به "جملات کوتاه و موثری که باید موقع تربیت کودک به کار برید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جملات کوتاه و موثری که باید موقع تربیت کودک به کار برید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید