دیوار شهربند بشرویه یکی از جاهای دیدنی بشرویه به شمار می رود

به گزارش مجله تار و سه تار، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، دیوار شهربند بشرویه یکی از جاهای دیدنی بشرویه به شمار می رود.

دیوار شهربند بشرویه یکی از جاهای دیدنی بشرویه به شمار می رود

این دیوار در سال 940 به وسیله یکی از حکام شهر ساخته شد. در واقع یک حصار بزرگ به ارتفاع 6 متر به همراه چندین برج 8 متری و 4 دروازه بوده که اطراف هسته اولیه شهر تاریخی بشرویه را فرا گرفته بوده است. هنوز بقایایی از حصار بشرویه در حاشیه خیابان مجتهد بشروی وجود دارد.

دیوار فعلی شهربند بشرویه، به جامانده هایی از حصار دفاعی شهر است، حصاری که در گذشته های دور، جان و مال مردمان شهر را حفظ مینموده و بواسطه وجود آن اهالی سر راحت بر بالین می گذاشتند. از آنجایی که ایران بخاطر موقعیت جغرافیایی که داشته، بارها مورد حملات و لشکرکشی های مختلف بوده، مسائل دفاعی اهمیت فراوان داشته است. بجز این نباید راهزنان و دزدان را در گذشته دست کم گرفت. در واقع به همین منظور دور تا دور شهرهایی که ساخته می شد، حصاری دفاعی می کشیدند.

به این صورت مردم می توانستند در صورت بروز حملات احتمالی از خود دفاع نمایند. در واقع دیوار شهربند بشرویه نیز به جامانده از یک حصار بزرگ است که دور هسته اولیه این شهر کشیده شده بود. این حصار به صورت دو لایه حفاظی دور تا دور شهر را فرا گرفته بود. ارتفاع دیوار بیرونی این حصار شش متر بوده است. 22 برج هشت متری نیز در فواصل حدودا 100 متر ساخته شده بود. این فواصل تعیین برای دفاع از این حصار رعایت گشته بود. در حال حاضر از آن 22 برج، 8 برج به جای مانده است.

چهار دروازه در جهت های جغرافیایی و راههای منتهی به چهار محله بشرویه در این دیوار ساخته شده بود. بجز این دروازه ها، هیچ ورودی دیگری به شهر وجود نداشته است. دروازه ای که در جبهه شمالی بنا گشته بود معروف به دروازه کیانی بوده است. دروازه جنوبی شهر به دروازه قبرستان معروف گشته بود. همینطور دروازه غربی نیز با نام دروازه باغ علی شناخته می شد. دروازه شرقی هم دروازه احمد نام داشت. دیوار داخلی حصار با دیوار بیرونی حدود دو تا چهار متر فاصله داشته است. در هایی که در این دیوار قرار داشت تنها درهای اضطراری بوده است. میان این دو لایه دیوار یک دالان غیر مسقف به وجود آمده بود. این دالان محلی برای گشت زنی محافظان شهر بوده است. بعلاوه این دالان ها میان برجها و دروازه های شهر ارتباط فوری برقرار می نمودند.

در جلوی دیوار خارجی حصار، خندقی حفر نموده بودند تا دسترسی دشمنان به شهر را دشوراتر سازند. خاک و گلی که برای حفر این خندق از زمین برداشت کردند، در ساخت دیوار مورد استفاده نهاده شد. متاسفانه تا چند سال پیش خندق هایی که در بیرون این دیوار حفر شده بودند، به اصطبل و آغل تبدیل شده بود. بنابراین محلیان و اهالی منطقه در این مکان بناهایی مخصوص نگهداری چارپایان ساخته بودند. باقی دیوار نیز طی سالیان دراز بی توجهی دچار تخریب شدید گشت. در حال حاضر، تنها دیواره ای از این حصار به جای مانده که به نام دیوار شهربند شناخته می گردد. در طی سالیان گذشته این دیوار بازسازی شد و در کنار آن پیاده رو سازی اجرا شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1984

به "دیوار شهربند بشرویه یکی از جاهای دیدنی بشرویه به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار شهربند بشرویه یکی از جاهای دیدنی بشرویه به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید