آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه

به گزارش مجله تار و سه تار، فصل دوم پژوهش و کاوش باستان شناسی به منظور دستیابی به شواهد معماری و احیای حجرات قدیمی، درضلع شرقی محوطه مسجد جامع ارومیه آغاز شد.

آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی آذربایجان غربی، فصل دوم کاوش باستان شناسی در ضلع شرقی محوطه مسجد جامع ارومیه بمنظور دستیابی به اطلاعات و داده های فرهنگی برای احیای حجرات قدیمی، توسط تیمی از باستان شناسان مجرب استان آغاز شد.

کیومرث حاجی محمدی سرپرست تیم باستان شناسی در این خصوص گفت: این پروژه، بمنظور حدس و دست یابی به اطلاعات و داده های مورد احتیاج، چهار ترانشه در نقاط مختلف محل حجره ها در نظر گرفته شده است.

او توضیح داد: ما فعلا یک ترانشه با ابعاد 3 در 3 متر ایجاد نموده ایم و تا بدینجا به شواهدی از وجود یک کف معماری و دیواره و بقایای آواری دست یافته ایم.

حاجی محمدی اضافه نمود: سعی ما بر این است که هر گونه نشانه ای از وجود سازه معماری یا پی بنا که در جریان عملیات کاوش بدست بیاید بطور کامل ابعاد آن را ظاهر سازیم تا بعنوان ایده ای بهتر و اصیلتر برای احیاء بخشهای مختلف حجرات مورد استفاده قرار گیرد.

این طرح مطالعه و کاوش، دومین کاوش باستانشناسی است که در این دو سال اخیر در مسجد جامع انجام می گردد و سه هفته به طول خواهد انجامید؛ سال گذشته نیز اولین کاوش باستان شناسی در گنبدخانه مسجد صورت گرفت و منجر به کشف آثار و بقایای معماری قدیمی تر شد که بر اساس آن، احیاء شبستان جدید در ضلع شرقی گنبدخانه در دستور کار نهاده شد.

مسجد جامع ارومیه بعنوان یکی از آثار تاریخی شاخص این شهر، در این دو سه سال اخیر بصورن مداوم در فهرست پروژه های مطالعاتی و مرمتی این اداره کل قرار داشته و کارهای مهمی در آن اجرا شده که از آن جمله می توان به احیاء شبستان قدیمی، ترمیم گچبری ها، کف سازی گنبدخانه، ترمیم و تمیزکاری تزئینات داخلی اشاره نمود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 258

به "آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید