ماجرای تنش اخیر بین آذربایجان و ارمنستان چیست؟

به گزارش مجله تار و سه تار، سفیر پیشین ایران در آذربایجان درباره مناقشه بین ارمنستان و آذربایجان گفت: راه چاره های نظامی نمی تواند جوابگوی این مساله باشد و دو کشور آذربایجان و ارمنستان به راه چاره های سیاسی تن در نمی دهند شرایطی مطرح می گردد که طرف مقابل نمی پذیرد و فعلا نه راه چاره سیاسی و نه نظامی هیچیک به نتیجه نرسیده است.

ماجرای تنش اخیر بین آذربایجان و ارمنستان چیست؟

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

محسن پاک آیین سفیر پیشین ایران در آذربایجان، در گفت و گو با خبرنگاران ، درباره جنگ بین ارمنستان و اذربایجان گفت: تفاوتی که این درگیری با دفعات قبل دارد این است که آذربایجان به طور مستقیم به جمهوری خود خوانده قره باغ حمله نموده و درگیری بین ارمنستان و آذربایجان آغاز نشده و به طور طبیعی ارمنستان به یاری قره باغ آمده است. اگر چه جنگ بین آذربایجان و قره باغ است اما قره باغ کوچک و بدون حامی قطعا باید با اتکا به ارمنستان بجنگد لذا این جنگی بین آذربایجان و ارمنستان و همچنین آذربایجان وقره باغ است.

وی ادامه داد: آذربایجان ادعا می نماید قره باغ جزو اراضی این کشور بود و نباید ادعای خود مختاری داشته باشد لذا درگیری اینبار پیچیده تر از درگیری های قبلی است و ممکن است ادامه پیدا کند. من بعید می دانم، جنگی طولانی و فراگیر بین ارمنستان و آذربایجان و یا آذربایجان و قره باغ رخ بدهد. ولی ماهیت این درگیری با درگیری های قبلی فرق دارد و به نظر می رسد اراده ای در جمهوری آذربایجان وجود دارد که مستقیما ورود کند و سعی کند بر قره باغ مسلط گردد.

سفیر پیشین ایران در اذربایجان توضیح داد: دولت خود خوانده قره باغ اعلام نموده که مقابله نموده و تعدادی از پهبادهای آذربایجان را سرنگون نموده و آذربایجان به مناطق غیر نظامی حمله نموده است. معمولا هیچ یک از طرفین در خصوص تلفات خود اطلاعات دقیقی نمی دهند و یکدیگر را به حمله به خاک هم متهم می نمایند. مناقشه قره باغ مسئله ای جدی برای این منطقه است و تا زمانی که این مشکل و این مناقشه حل نگردد ناامنی می تواند به کشورهای پیرامونی آذربایجان و ارمنستان سرایت کند.

پاک آیین اضافه نمود: کشورهای منطقه باید به طور جدی جلساتی بگذارند و کوشش نمایند تا این مناقشه حل گردد. سازمان ملل متحد تا به حال چندین قطعنامه صادر نموده است و حاکمیت آذربایجان بر منطقه قره باغ را به رسمیت شناخته است ولی هیچ یک از این قطعنامه ها اجرا نشده است، چون اعضای دائمی شورای امنیت اراده ای بر اجرای این قطعنامه ها ندارند و به نظر می رسد کشورهای خارج از منطقه مثل اعضای گروه مینسک و عمدتا روسیه و فرانسه و انگلیس به شرایط نه جنگ و نه صلح معتقد هستند و این شرایط می تواند منطقه ما را ناامن کند و باید توجه بیشتری به این موضوع گردد.

وی در پاسخ به این سوال آیا پادرمیانی روسیه جواب می دهد گفت: روسیه چون با هر دو کشور ارتباط نزدیک دارد پادرمیانی می نماید و بعد از این میانجیگری به طور موقت آتش بس ایجاد می گردد ولی این آتش زیر خاکستر است و ممکن است چند ماه و چند هفته دیگر درگیری ها آغاز گردد تا وقتی این مناقشه حل نگردد این شرایط ادامه خواهد داشت.

او با اشاره به راهکار برای از بین بردن اختلاف بین اذربایجان و ارمنستان گفت: به نظر من، راهکار های نظامی نمی تواند جوابگوی این مساله باشد و دو کشور آذربایجان و ارمنستان به راهکار های سیاسی تن در نمی دهند شرایطی مطرح می گردد که طرف مقابل نمی پذیرد و فعلا نه راهکار سیاسی و نه نظامی هیچیک به نتیجه نرسیده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1089

به "ماجرای تنش اخیر بین آذربایجان و ارمنستان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای تنش اخیر بین آذربایجان و ارمنستان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید