پروژه های دولتی واگذار می گردد، تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت

به گزارش مجله تار و سه تار، بهرام نصراللهی زاده بعد از ظهر یکشنبه در هشتمین جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان کردستان، واگذاری پروژه های دولتی به بخش خصوصی را یکی از ماموریت های مهم سازمان مدیریت و برنامه ریزی عنوان نمود و اظهارداشت: در قانون بودجه سال 97 و در برنامه ششم توسعه کشور این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است و با شرایط و تشویقات مناسب این پروژه ها واگذار می گردد.

پروژه های دولتی واگذار می گردد، تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت

وی اضافه نمود: دولت روش های بسیاری را برای واگذاری پروژه ها در نظر گرفته است که هر کدام از این روش ها به مصلحت و به سود بخش خصوصی باشد می تواند آن را انتخاب کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان ادامه داد: فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی در شهرستان ها سرمایه گذاران و بخش خصوصی را در جریان این موضوع قرار دهند و هر پروژه دولتی که بخش خصوصی فکر می نماید بیشترین سود را می تواند از آن برداشت کند ما آمادگی داریم با بهترین شرایط پروژه را به آنها واگذار کنیم.

نصراللهی زاده با بیان اینکه پروژه های نیمه تمام دولتی قابل واگذاری به بخش خصوصی و تعاونی با شرایط بسیار خوب و حداکثر سوددهی واگذار می شوند، یادآور شد: 76 هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که از دو تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که از این تعداد شش هزار پروژه در بخش ملی و 70 هزار پروژه نیز استانی است.

وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی ناشی از فشار و تحریم های بین المللی بیان نمود: بودجه عمومی دولت حتی در شرایط عادی پاسخگوی تکمیل این حجم از پروژه های عمرانی نیمه تمام نیست و اگر بخواهیم این پروژه ها را همچنان با اعتبارات دولتی به اتمام برسانیم بیش از دو دهه دیگر زمان احتیاج داریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان به مدیریت و محدودیت تعریف طرح های جدید در دولت تدبیر و امید اشاره نمود و گفت: در این دولت کوشش شد تا از تعریف طرح جدید مگر در موارد ضروری جلوگیری گردد و بیشتر اعتبارات موجود در راستای اتمام پروژه های نیمه تمام هزینه گردد.

نصراللهی زاده به تصمیم اخیر روسای سه قوه در زمینه واگذاری طرح های عمرانی نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی و تعاون اشاره نمود و اظهارداشت: دولت آمادگی کامل دارد تا این طرح ها را به متقاضیان واگذار کند و بیشترین سود را نیز به بخش خصوصی برساند.

وی با اشاره به وجود منابع مالی قابل توجه در دست مردم، اضافه نمود: هدف از این طرح انتقال مسائل دولت به بخش خصوصی نیست بلکه دولت با بهترین شرایط و تسهیلات نه تنها به دنبال سوددهی و سودآفرینی این طرح ها است بلکه به دنبال ایجاد حداکثر سود برای بخش خصوصی از محل طرح ها است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به مدیران دستگاه های اجرایی استان توصیه کرد تا بستر و زمینه های مناسب برای تسهیل در این واگذاری ها را فراهم نموده و ادامه داد: دولت نیز برای برطرف دغدغه مدیران در واگذاری طرح ها، مصونیت حقوقی و قضایی برای آنان اندیشیده تا شهامت اجرایی کردن این طرح را داشته باشند.

نصراللهی زاده درباره مزایای مشارکت بخش خصوصی در تکمیل این طرح ها یادآور شد: امکان تخفیف 80 درصدی و تقسیط 20 درصدی در واگذاری طرح ها فراهم است و بخش خصوصی می تواند از امکان تغییر کاربری طرح هم برخوردار گردد.

وی بیان نمود: طرح های نیمه تمام دستگاه های اجرایی در مدت زمان 10 روزه باید بازنگری و آنالیز گردد و طرح هایی که قابلیت واگذاری را دارند اعلام و آنهایی که قابلیت واگذاری را نیز ندارند دلایل قابل توجیه عدم واگذاری آنها اعلام گردد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان با بیان اینکه واگذاری از میان طرح های در حال شروع تا در حال تکمیل و تکمیل شده به متقاضیان بخش خصوصی انجام می گردد، گفت: این طرح ها به صورت فروش قطعی و مشارکتی به روش های مختلف قابل واگذاری است.

نصراللهی زاده اظهارداشت: بر اساس مصوبه دولت تا خاتمه سال جاری باید حداقل 30 گزارش توجیهی واگذاری پروژه های نیمه تمام استان کردستان آماده گردد تا بتوانیم 105 میلیارد تومان پروژه ای که سهم این استان در واگذاری به بخش خصوصی است را محقق کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 31

به "پروژه های دولتی واگذار می گردد، تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های دولتی واگذار می گردد، تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید