پیچ خوردگی تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟

به گزارش مجله تار و سه تار، پیچ خوردگی تخمدانیک اختلال است که به دلایل متفاوتی در خانم ها بروز می کند. پیچ خوردگی در تخمدان (با نام علمی تورشن تخمدان) یعنی پیچ خوردن تخمدان دور رباط هایی که تخمدان را نگه می دارند. این بیماری در اصطلاح پزشکی تورشن آدنکس نام دارد. در این مطلب به بررسی دلایل، علائم، راه های تشخیص و درمان بیماری پیچ خوردگی در تخمدان می پردازیم.

پیچ خوردگی تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟

پیچ خوردگی تخمدان

ایجاد پیچ خوردگی در تخمدان باعث می گردد که خون به لوله فالوپ و تخمدان نرسد. اگر مشکل خون رسانی تا مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد منجر به مرگ بافت می گردد. به دلیل نرسیدن خون کافی به تخمدان پیچ خورده، این بیماری با درد شدید در ناحیه شکم و علائم دیگر همراه است. این بیماری معمولا تنها روی یک تخمدان اثر می گذارد و تعداد پیچ خوردگی ها نیز فرق دارد. مسئله ای که قابل توجه است این است که بیشتر جراحی های اورژانسی زنان به دلیل پیچ خوردگی در تخمدان است؛ از این رو این بیماری باید سریعا تشخیص داده و درمان گردد.

خانم ها از دوران کودکی تا بعد از یائسگی امکان دارد به این بیماری دچار شوند و این بیماری محدود به رده سنی خاصی نیست؛ البته در خانم هایی که در رده های سنی 20-40 سالگی هستند این احتمال بیشتر است، چراکه زنان جوان دارای بافت های انعطاف پذیرتری هستند و تخمدان قادر به حرکت است و می تواند با تغییرات هورمونی پیچ و تاب بخورد. همچنین در زنان باردار چرخش تخمدان شایع تر است.

دلایل ایجاد پیچ خوردگی در تخمدانوجود کیست تخمدان، اضافه وزن یا مشکلاتی دیگر در تخمدان، باعث بروز این بیماری می گردد. در زیر به چند مورد که باعث بروز این بیماری می گردد اشاره می کنیم.

1- احتمال پیچ خوردگی در تخمدان هایی که دارای توده یا کیست بزرگ (معمولاً کیست های بالای 5 سانتی متر) است بیشتر است. اگر دارو های محرک تخمک گذاری استفاده می کنید احتمال به وجود آمدن کیست های بزرگ در شما بالاست؛ البته جای نگرانی نیست و این کیست ها به مرور زمان و طی چند ماه خود به خود رفع می شوند. اما اگر طی این مدت کیست های بزرگ رفع نشدند باید مراقب باشید و حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که احتمال پیچ خوردگی تخمدان در این شرایط بالا می رود.

2- طولانی بودن بیش از حد رباط تخمدان، از عوامل دیگر بروز این مشکل است. رباط تخمدان نقش وصل کردن تخمدان به رحم را دارد.

3- از عوامل دیگر بروز این مشکل، القاء تخمک گذاری یا باروری با لقاح آزمایشگاهی (ART) است. خانم هایی که از این روش برای بارداری استفاده می کنند بیشتر از خانم های دیگر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند؛ چراکه هورمون هایی که برای لقاح آزمایشگاهی (آِی وی اف) یا القا تخمک گذاری استفاده می شوند باعث بزرگ شدن تخمدان یا تشکیل کیست های متعدد یا بروز هر دو بیماری می گردد.

توجه: روش ART یکی از روش های درمان ناباروری به شمار میرود.

4- بالا بودن هورمون ها در دوران بارداری نیز ممکن است عامل بروز پیچ خوردگی در تخمدان باشد.

علائم پیچ خوردگی در تخمدانعلائم پیچ خوردگی تخمدان به صورت ناگهانی و بدون هیچ زمینه ای بروز می کند. شکم درد و حساسیت به لمس در قسمت پایین شکم در بعضی از بیماران به مدت چند هفته حالت رفت و برگشتی دارد. دلیل آن می تواند به خاطر این باشد که تخمدان تلاش می کند تا به شرایط اولیه و اصلی خود باز گردد. در بعضی مواقع بیمار می تواند با لمس شکم خود توده ای را احساس کند؛ این به خاطر آن است که اگر خون رسانی به تخمدان متوقف گردد، بزرگتر می گردد. اگر شما دچار این مشکل شده باشید علائم زیر در شما بروز می کند.

* احساس گرفتگی عضلات شکم

* بروز درد شدید و ناگهانی در ناحیه پائین شکم

* احساس حالت تهوع

* استفراغ

* احساس درد شدید در لگن

* بروز تب

* خونریزی غیر نرمال

توجه: پیچ خوردگی در تخمدان حتماً با درد همراه است؛ چنانچه دچار تهوع و استفراغ شدید، ولی درد نداشتید، نمی توان آن را به این بیماری ارتباط دهید.

توجه: علائم این بیماری به علائم بیماری های دیگر از جمله آپاندیس، سنگ کلیه و عفونت ادراری شباهت دارد؛ در نتیجه هنگام بروز این علائم برای تشخیص صحیح بیماری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشخیص پیچ خوردگی در تخمدانابتدا پزشک برای معین محل درد، لگن را معاینه می کند؛ همچنین ممکن است پزشک برای بررسی تخمدان، جریان خون و لوله فالوپ، سونوگرافی واژینال و ترانس را انجام می دهد. لازم به ذکر است که معمولا در این مواقع، پزشک برای تشخیص دلیل بروز بیماری های زیر، آزمایش خون و ادرار برای بیمار می نویسد.

* آبسه تخمدان

* حاملگی خارج از رحم یا نابجا (بارداری اکتوپیک)

* عفونت مجاری ادراری

* التهاب آپاندیس

توجه: پزشک با استفاده از معاینات و آزمایشات فوق یک تشخیص اولیه از این بیماری پیدا می کند؛ اما معمولا تشخیص قطعی در زمان جراحی معین می گردد.

درمان پیچ خوردگی تخمدانتنها راه درمان این مشکل و باز کردن پیچ خوردگی، جراحی است. پزشک در بیشتر مواقع عمل جراحی را در توصیه می کند؛ چراکه این اختلال، رسیدن جریان خون به تخمدان را محدود کرده و اگر مدت زیادی مشکل خون رسانی وجود داشته باشد، ممکن است تخمدان از بین برود. اگر بافت هنوز دچار مرگ نشده باشد به دو روش زیر عمل جراحی پیچ خوردگی تخمدان صورت می گیرد.

1- لاپاراسکوپیاین روش جراحی که معمولاً سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می گردد به این صورت است که جراح با ایجاد یک برش کوچک پایین شکم، وسیله ظریف و مجهز به منبع نوری را از این برش وارد بدن کرده تا به کمک آن بتوانند اندام های داخلی بدن را مشاهده کند. در مرحله بعد جراح تخمدان را می چرخاند و آن را به حالت اول بر می گرداند.

نکته: معمولا برای بیماران باردار عمل لاپاراسکوپی را توصیه می کنند.

2- لاپاراتومیدر این عمل جراحی، جراح برش بزرگتری نسبت به برش لاپاراسکوپی در پایین شکم می زند تا بتواند به تخمدان دسترسی پیدا کرده و با دست تخمدان را بچرخاند و به حالت اولیه و اصلی خود برگرداند. این عمل جراحی با بیهوشی عمومی انجام شده و بیمار حتما باید یک شب بستری گردد.

لازم به ذکر است که اگر دیر به این بیماری رسیدگی گردد و مرگ بافت اتفاق افتاده باشد با دو عمل زیر جراح تخمدان را بر می دارد:

* اوفورکتومی

* سالپنگو - اوفورکتومی

عوارض جانبی و خطر های احتمالی جراحی

* به وجود آمدن عفونت

* خون ریزی شدید یا لخته شدن خون

* آسیب عصبی

* ترشحات بدبو و خونریزی غیرعادی

* آسیب دیدن مجاری ادراری یا اندان های دیگر

* به وجود آمدن بافت همبند در جای زخم

* بروز فتق به دلیل ضعیف شدن عضلات شکم

* بروز تب

* ورم و قرمزی نزدیک زخم جراحی

* افزایش درد در لگن

* درد در قفسه سینه یا تنگی نفس

* حالت تهوع و استفراغ به مدت چند روز

* دشواری در ادرار کردن

* نوسانات اخلاقی

* افسردگی

کلام آخرمتاسفانه بیماری پیچ خوردگی تخمدان قابل پیشگیری نبوده و ممکن است هر خانمی به آن دچار گردد؛ اما احتمال بروز این بیماری در افرادی که سابقه کیست تخمدان دارند بیشتر است. خطر بروز این اختلال، با افزایش سن کم می گردد و البته بعد از سال های باروری نیز تخمدان کوچک تر می گردد و احتمال بروز این مشکل کاهش می یابد؛ مگر اینکه توده یا کیست در تخمدان به وجود آید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1788

به "پیچ خوردگی تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچ خوردگی تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید