7 پیش بینی تاریخی که به حقیقت پیوست؛ از وای فای و اینترنت تا جنگ جهانی دوم

به گزارش مجله تار و سه تار، ژول ورن که به خاطر کتاب های بیست هزار فرسنگ زیر دریا (1870) و دور جهان در هشتاد روز (1872) معروفیت داشت، کتابی به نام از زمین تا ماه را در سال 1865 نوشت. داستان ورن این دستاورد را با دقت شگفت انگیزی توضیح می دهد. او نه تنها فرود انسان روی ماه را پیش بینی کرد، بلکه محاسباتی را نیز انجام داد که بعداً به شکلی باورنکردنی به ارقام واقعی نزدیک بودند.

7 پیش بینی تاریخی که به حقیقت پیوست؛ از وای فای و اینترنت تا جنگ جهانی دوم

خبرنگاران | پیش بینی آینده مسئله امروز و دیروز نیست، بلکه قرن هاست مورد بحث و جدال گروه های متعدد قرار می گیرد. در واقع بعضی ادعا نموده اند که بر هنر آینده نگری تسلط دارند، این در حالی است که بسیاری از دانشمندان امکان پیش بینی آینده را زیر سوال برده اند. هر چند طول قرن های گذشته بعضی این پیش بینی ها درست از آب درآمده است.

به گزارش خبرنگاران ، شاید باورش قدری سخت باشد که یک نفر در 123 سال قبل پیش بینی کند که روزی بشر به وای فای، تلفن های همراه و اینترنت دست پیدا می نماید. اما واقعا این پیش بینی ها اتفاق افتاده و نیکولا تسلا توانسته است این سه اتفاق بزرگ را به درستی پیش کند.

علاوه بر این رابرت بویل سه قرن قبل پیش بینی نموده بود که پیوند اعضا روزی محقق خواهد شد و حالا می بینیم که این پیش بینی هم درست از آب درآمده است. البته این بدان معنا نیست که آن ها بر هنر آینده نگری تسلط داشته اند، بلکه آن ها برخلاف دیگران با درک درست از جهان، مشاهده زیرکانه و آگاهی از شرایط بشر پیروز شده اند که بعضی چیز ها را حدس بزنند.

در ادامه این مطلب با 7 پیش بینی خارق العاده که درست از آب در آمده اند، آشنا خواهیم شد.

1. الکسیس دو توکویل

تاریخ پیش بینی: 1840

پیش بینی: جنگ سرد

الکسیس دو توکویل، اشراف زاده و فیلسوف سیاسی فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم به آمریکا سفر کرد. او پس از سفرهایش، کتاب تحسین شده De La Démocratie en Amérique (دموکراسی در آمریکا) را نوشت و مشاهدات زیرکانه او منجر به چندین پیش بینی در خصوص آینده در کتاب خود شد. یکی از آن ها رقابت آمریکا و روسیه بود که می گفتند این دو کشورروزی سرنوشت نیمی از جهان را در دستان خود خواهند داشت.

این یک عقیده غیرعادی برای آن روز بود، زیرا هم روسیه و هم آمریکا در آن زمان بریتانیا را دشمن می دیدند. هر دو کشور نیز در دو سوی جهان قرار داشتند. با این حال، دو توکویل مشکلاتی را دید که ممکن است از ایدئولوژی های مختلف ناشی می شد و معتقد بود که این دو در مسیری اختراعی قرار دارند.

بیش از یک قرن بعد، نفس جهان واقعاً حبس شد، چراکه این دو ابرقدرت در طول جنگ سرد ثابت کردند که دو توکویل جدال روسیه و آمریکا را درست پیش بینی نموده است.

2. مارک تواین

تاریخ پیش بینی: 1909

پیش بینی: مرگ خودش

ساموئل لنگهورن کلمنس که بیشتر با نام مستعار خود مارک تواین شناخته می گردد، در نوامبر 1835، مدت کوتاهی پس از ظهور ستاره دنباله دار هالی در آسمان به جهان آمد.

در سال 1909 او گفت که من با ستاره دنباله دار هالی در سال 1835 به جهان آکدک. این ستاره دنباله دار سال آینده دوباره می آید و من انتظار دارم با آمدن اش از این جهان بیرون بیایم. اگر با دنباله دار هالی از جهان بیرون نروم بزرگترین ناامیدی زندگی من خواهد بود.

در 21 آوریل 1910، تنها یک روز پس از ظهور دوباره ستاره دنباله دار معروف، تواین بر اثر حمله قلبی درگذشت و جهان را در شوک فرو برد.

3. نیکولا تسلا

تاریخ پیش بینی: اوایل دهه 1900

پیش بینی: وای فای، تلفن های همراه و اینترنت

نیکولا تسلا، نه تنها یک دانشمند و مخترع برجسته بود، بلکه یک آینده پژوه ماهر نیز بود، که چندین پیش بینی درست در خصوص پیشرفت فناوری فراتر از زمان خود انجام داد.

این فیزیکدان تحسین شده در سال 1909 در مصاحبه ای با نیویورک تایمز، اختراع وای فای و تلفن های همراه را چندین دهه قبل از ایجاد آن ها پیش بینی کرد.

او گفته بود که به زودی امکان انتقال پیغام های بی سیم در سراسر جهان به سادگی وجود خواهد داشت که هر فردی بتواند دستگاه خود را داشته باشد و آن را اداره کند.

تسلا مصاحبه دیگری در سال 1929 انجام داد و ایجاد اینترنت را بیش از 50 سال قبل از به ثمر رسیدن آن پیش بینی کرد. او در خصوص وای فای و اینترنت هم گفته بود: هنگامی که فناوری بی سیم به طور کامل به کار گرفته گردد، کل زمین به یک مغز بزرگ تبدیل می گردد. آن زمان ما می توانیم بدون در نظر گرفتن فاصله، فوراً با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم.

4. فردیناند فوش

تاریخ پیش بینی: 1919

پیش بینی: جنگ جهانی دوم

فردیناند فوش یک ژنرال فرانسوی بود که در طول جنگ جهانی اول به عنوان فرمانده عالی متفقین خدمت کرد. بسیاری از مورخان سهم او در تضمین پیروزی را بزرگ می دانند.

فوش که یک متفکر نظامی ماهر بود، پس از تسلیم آلمان، مذاکره نماینده کلیدی در ورسای بود. او معتقد بود که تنها اشغال کامل راینلند، از فرانسه در برابر تجاوزات آینده آلمان محافظت می نماید. اما پیش بینی های او نادیده گرفته شد. فوش که از نتیجه معاهده ورسای ناراضی بود، در هنگام امضای آن خاطرنشان کرد: این یک صلح نیست. این یک آتش بس برای بیست سال است.

تقریباً بیست سال بعد از آن روز، تهاجم آلمان ها، جنگ جهانی دوم را شروع کرد و صحت پیشگویی فوش را ثابت کرد.

5. جان الفرث واتکینز

تاریخ پیش بینی: 1900

پیش بینی: فناوری عکاسی رنگی

یک مهندس آمریکایی نسبتاً ناشناخته به نام جان الفرث واتکینز مقاله ای به نام چه چیزی ممکن است در صد سال آینده اتفاق بیفتد نوشت. او آن را در دسامبر 1900 منتشر کرد و در آن بسیاری از ایده های فوق العاده دوراندیشانه خود را مطرح نموده بود.

یکی از این پیش بینی ها اختراع فناوری تازه عکاسی بود. او نوشت: عکس ها از هر فاصله ای تلگراف می شوند. اگر صد سال بعد در چین نبردی رخ دهد، یک ساعت بعد عکس های فوری از چشمگیرترین رویداد های آن در روزنامه ها منتشر می گردد.. عکس ها همه رنگ های موجود در طبیعت (عکاسی رنگی) را بازتولید خواهند کرد.

واتکینز در شرایطی مشغول آینده نگری های باورنکردنی بود، که در آن زمان نه تنها عکاسی رنگی هنوز در سال 1900 بسیار دور از فکر بود، بلکه این ایده که یک دوربین می تواند تصاویر را به سراسر جهان بفرستد، فراتر از آن چیزی بود که در آن زمان دیگران می گفتند.

او بعلاوه به تأسیس انجمن سلطنتی، که اکنون آموزشگاه ملی علوم بریتانیا است، یاری کرد.

این لیست در ژورنال شخصی او ثبت شده بود و با توجه به این واقعیت که او در زمانی قبل از ابداع کلمه علم می نوشت و هنوز به جادو اعتقاد زیادی داشت، کاملاً قابل توجه بود. یکی از پیش بینی های برجسته او پیوند اعضا بود. او نوشت: درمان بیماری ها از راه دور یا حداقل با پیوند.

اولین پیوند عضو در سال 1954، حدود 300 سال پس از پیش بینی بویل انجام شد.

6. رابرت بویل

تاریخ پیش بینی: اواسط قرن هفدهم

پیش بینی: پیوند اعضا

رابرت بویل که به عنوان یکی از بنیان گذاران شیمی مدرن شناخته می گردد، در دهه 1660 یاری او منجر به تأسیس انجمن سلطنتی شد که اکنون به عنوان آموزشگاه ملی علوم بریتانیا شناخته می گردد. او در همین زمان لیستی از آرزو ها و پیش بینی های خود را نوشت.

یکی از پیش بینی های برجسته او پیوند اعضا بود. او نوشت: درمان بیماری ها از راه دور یا حداقل با پیوند انجام خواهد شد. اولین پیوند عضو در سال 1954، حدود 300 سال پس از پیش بینی بویل انجام شد.

7. ژول ورن

تاریخ پیش بینی: 1865

پیش بینی: فرود روی ماه

در حالی که اچ. جی. ولز، نویسنده انگلیسی ممکن است بیشترین قابلیت را برای دریافت لقب پدر داستان های علمی تخیلی داشته باشد، اما نباید ژول ورن، رمان نویس فرانسوی را نادیده گرفت.

او که به خاطر کتاب های بیست هزار فرسنگ زیر دریا (1870) و دور جهان در هشتاد روز (1872) معروفیت داشت، کتابی به نام از زمین تا ماه را در سال 1865 نوشت. داستان ورن این دستاورد را با دقت شگفت انگیزی توضیح می دهد. او نه تنها فرود انسان روی ماه را پیش بینی کرد، بلکه محاسباتی را نیز انجام داد که بعداً به شکلی باورنکردنی به ارقام واقعی نزدیک بودند.

او بعلاوه چندین جزئیات دیگر را در کتاب اش نوشت که بسیار دقیق هستند. مثلا در کتاب او، مکان پرتاب موشک در فلوریدا قرار گرفته است که اکنون محل مرکز فضایی کندی است، جایی که آپولو از آنجا پرتاب شد.

ورن بعلاوه تعداد خدمه را 3 نفر خاطرنشان کرد و فضاپیمای خود را کلمبیاد نامید. در حقیقت نیز ماژول فرماندهی واقعی آپولو 11 کلمبیا نام داشت و تعداد خدمه آن سه نفر بود. انتها، فضانوردان در رمان ورن با چتر نجات در دریا به سلامت به زمین باز می گردند و منتظر یاری می نمایند. در واقعیت نیز خدمه آپولو 11 با یاری چتر نجات در اقیانوس آرام افتادند و به همین ترتیب منتظر نجات ماندند.

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2129

به "7 پیش بینی تاریخی که به حقیقت پیوست؛ از وای فای و اینترنت تا جنگ جهانی دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 پیش بینی تاریخی که به حقیقت پیوست؛ از وای فای و اینترنت تا جنگ جهانی دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید