آسم ورزشی چیست و چگونه درمان می شود؟

به گزارش مجله تار و سه تار، آسم ورزشی (exercise induced asthma) یعنی مشاهده و بوجود آمدن علائم آسم به دلیل انجام فعالیت ورزشی شدید و طولانی مدت که فشار زیادی بر بدن وارد می کند. حال باید بدانیم که ورزش چگونه باعث آسم می شود؟ علائم آسم ورزشی چیست و راه درمان آسم ورزشی چگونه است؟ و همچنین ورزش های مفید برای آسم کدامند؟

آسم ورزشی چیست و چگونه درمان می شود؟

آسم ورزشی همانطور که از نام آن می توان فهیمد، ناشی از ورزش سخت، سنگین و طولانی مدت همراه با اعمال فشار زیاد بر بدن است. بیشتر افراد مبتلا به آسم مزمن، نشانه های عود کردن آسم را هنگام ورزش مشاهده کرده اند. اگرچه بعضی افراد هم که مبتلا به آسم نیستند نیز این حالت ها را زمان ورزش تجربه می کنند.

ورزش چگونه باعث آسم می شود؟

در تنفس عادی، گذرگاه نای باعث گرم و نمناک شدن اکسیژن وارد شده می شود. بیشتر افرادی که زمان فعالیت از راه دهان نفس می کشند، هوای سرد و خشک تری را استنشاق می کنند. در آسم ورزشی، ماهیچه های اطراف راه تنفسی که نسبت به تغییرات دما و رطوبت حساس هستند با انقباض خود واکنش نشان می دهند. این انقباض باعث تنگ شدن راه تنفسی شده و در نتیجه عود کردن آسم را در پی دارد.

علائم آسم ورزشی چیست؟

نشانه های افت آسم 5 تا 20 دقیقه بعد از شروع و یا 5 تا 10 دقیقه بعد از اتمام ورزش مشاهده می شوند. اگر به هر یک از این حالات دچار شده اید به پزشک مراجعه کنید.

  • سرفه کردن
  • تنگ شدن قفسه سینه
  • خس خس کردن
  • تنفس کوتاه و مقطُع
  • خستگی غیرعادی هنگام ورزش

آیا به خاطر آسم باید از ورزش دوری کرد؟

خیر. نباید به خاطر آسم از فعالیت بدنی پرهیز کنید. با به کار گیری چند نکته ساده می توانید از عود کردن آسم جلوگیری کنید و به ورزش خود ادامه دهید. این را بدانید که حتی قهرمانان المپیک هم با آسم مقابله می کنند.

چگونه می توان از آسم ورزشی جلوگیری کرد؟

استفاده از اسپری تنفسی و برونکودیلاتور (یک نوع اسپری تنفسی که باعث شل شدن عضلات در راه تنفسی و افزایش جریان هوا به ریه ها می شود) قبل از ورزش می تواند آسم ورزشی را کنترل و از عود کردن آن جلوگیری کند. دارو های کنترل کننده آسم عبارتند از: آگونیست-بتا 2 کوتاه مدت مثل آلباترول (نوعی برونکودیلاتور) که باید 10 دقیقه قبل از شروع ورزش مصرف شود و اسپری ایپراتروپیوم بروماید (برای رفع اسپاسم نایژه) و البته قرص ملوکاست برای درمان آسم طولانی مدت. این دارو ها می توانند از انقباض راه تنفسی جلوگیری کرده و به کنترل آسم کمک کنند. کنترل آسم به طور کلی می تواند از عود کردن آن جلوگیری کند.

علاوه بر استفاده از دارو، گرم کردن قبل از ورزش و سرد کردن بعد از ورزش به جلوگیری از آسم ورزشی کمک می کند. افراد مبتلا به آسم و یا آلرژی باید زمان گرده افشانی گیاهان و روز های سرد و زمانی که هوا آلوده است ورزش را محدود کنند. بیماری های مسری مثل آنفولانزا- سرماخوردگی و سینوزیت باعث پیشرفت آسم می شوند. زمانی که مریض هستید بهترین کار این است که ورزش را خیلی کم و محدود کنید.

ورزش های مفید برای آسم کدام اند؟

برای این افراد ورزش هایی با بازه زمانی کوتاه و تناوبی با اعمال زور کم مثل والیبال، ژیمناستیک، بیس بال، پیاده روی و کشتی کارآیی بهتری دارند. ورزش هایی که بازه زمای طولانی تر و نیازمند اعمال زور و فشار بیشتری هستند مانند فوتبال، دو استقامت، بسکتبال و همچنین ورزش هایی که در هوای سرد انجام می شوند مانند هاکی و اسکیت روی یخ، اسکی برای افراد مبتلا به آسم مناسب نیستند. شنا یکی از ورزش های استقامتی است که به خاطر فضای گرم و مرطوب استخر برای مبتلایان آسم مناسب است. داشتن یک زندگی پویا حتی با وجود آسم هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ جسمی اهمیت به سزایی دارد.

چند راه برای جلوگیری و درمان آسم ورزشی:

● قبل از شروع ورزش از دارو و اسپری تنفسی استفاده کنید.

● قبل از شروع فعالیت، بدن را گرم و بعد از انتها بدن را به آرامی سرد کنید.

● اگر هوا سرد است در منزل ورزش کنید و یا دهان و بینی را با ماسک بپوشانید.

● اگر آلرژی دارید زمان گرده افشانی گیاهان بیرون نروید همچنین در هوای آلوده اصلا ورزش نکنید.

● زمانی که مریضی عفونی-ویروسی دارید ورزش را محدود کنید.

● در حدی که برای شما مناسب است ورزش کنید.

به خاطر داشته باشید که آسم نباید مانع فعالیت فیزیکی شما شود. با تشخیص درست و درمان مناسب آسم، می توانید بدون نگرانی از عود آسم از برنامه های ورزشی نهایت استفاده را ببرید.

منبع: WebMD

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1379

به "آسم ورزشی چیست و چگونه درمان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسم ورزشی چیست و چگونه درمان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید