آمریکا به اروپا درباره ورود پول نفت ایران به اینستکس هشدار داد

به گزارش مجله تار و سه تار، به گزارش خبرنگاران به نقل از واشنگتن اگزمینر، یک مقام ارشد دولتی آمریکا اعلام کرده که وزارت خزانه داری این کشور در نامه ای به کمیته اجرایی اینستکس، نسبت به ورود پول حاصل از معاملات نفتی ایران به این کانال مالی هشدار داده است.

آمریکا به اروپا درباره ورود پول نفت ایران به اینستکس هشدار داد

این هشدار یک روز پس از آن اعلام شد که کمیسیون مشترک برجام در وین با برگزاری نشستی حمایت خود را از توسعه کانال اقتصادی ایران و اروپا اعلام کرده است.

در بیانیه پایانی کمیسیون مشترک برجام که روز گذشته در هتل کوبورگ اتریش برگزار شد، از اعضای برجام خواسته شده تا تلاش خود را برای یافتن راهکارهایی جهت عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری با ایران بکار گیرند.

همچنین عملیاتی شدن اینستکس از دیگر موارد مورد اشاره در بیانیه پایانی کمیسیون برجام بود که در آن گفته شد این ساز و کار به روی تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا باز است و برخی از اعضای این اتحادیه نیز در حال تبدیل شدن به سهامداران آن هستند.

حال به نظر می رسد تاکید بر عملیاتی شدن و توسعه برجام با نگرانی مقامات وزارت خزانه داری آمریکا روبرو شده و هشدار اخیر به اروپا نیز متاثر از وعده اروپایی ها برای توسعه کانال اقتصادی مشترک با ایران عنوان شده است.

در حال حاضر کانال اقتصادی مشترک ایران و اروپا موسوم به اینستکس فاقد منابع ارزی قابل توجه است و ایران از طرف های اروپایی خواسته است تا با توجه به تعهدات شان، امکان تزریق منابع اقتصادی حاصل از تعاملات نفتی ایران با دیگر کشورها را فراهم کنند، هرچند این امکان هنوز فراهم نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 200

به "آمریکا به اروپا درباره ورود پول نفت ایران به اینستکس هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به اروپا درباره ورود پول نفت ایران به اینستکس هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید