عراقچی: همه تحریم ها باید لغو گردد

به گزارش مجله تار و سه تار، تهران (پانا)- سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفت موضع ما کماکان موضع گذشته است که همه تحریم ها باید لغو گردد.

عراقچی: همه تحریم ها باید لغو گردد

مذاکره نماینده ارشد ایران در نشست وین اضافه نمود: امروز سومین دور مذاکرات وین با جلسه کمیسیون مشترک آغاز شد، البته قبل از جلسه ملاقاتهای فشرده دوجانبه، سه جانبه و پنج جانبه داشتیم. دو بار با آقای مورا هماهنگ نماینده اتحادیه اروپا ملاقات داشتم.

عراقچی از جلسه سه جانبه خود با روسیه و چین اطلاع داد و این جلسه را بسیار مفید دانست و گفت:ما هر بار این جلسه سه جانبه را برگزار می کنیم و این بار قبل از نشست کمیسیون این جلسه برگزار گردید. روسیه و چین در مذاکرات مواضع بسیار خوبی دارند و این بار هم یک بار هماهنگی با روسیه و چین صورت گرفت.

وی همچنین اظهار داشت: یک جلسه چهارجانبه نیز با سه کشور اروپایی داشتم. بعد کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، مجموعه این ها نشانگر اولا جدیت همه طرف هاست و این احساس وجود دارد که تمام طرف ها جدی هستند که این مذاکرات به یک سرانجامی برسد و این البته دلیل این نیست که چالشی وجود ندارد.

رییس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام اضافه نمود: ما چالش های سختی را سر راه داریم، ولی جدیت همه طرف ها تعیین است. در کمیسیون مشترک تصمیم گرفته شد که مقداری به کار سرعت داده گردد.

عراقچی توضیح داد: کارگروه های هسته ای و برطرف تحریم ها از بعد از کمیسیون مشترک کار خود را آغاز می نمایند و به آنها وظیفه آغاز نگارش متن نهایی داده شده که باید وارد نگارش متن شوند.

وی با بیان این که نگارش متن کار سختی است، اضافه نمود: رسیدن به یک متن مورد تفاهم البته کار سختی است و شاید روزها و هفته ها کار ببرد.

عراقچی ادامه داد: بنای ما تسریع در نگارش متن است و این که بدون وقت کشی و کار فرسایشی این کار باید به سرعت و در عین حال با دقت فراوان جلو برود.

رییس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام اظهار داشت: تصمیم گرفته شد که یک کارگروه سومی هم تشکیل گردد که تحت عنوانتمهیدات اجرایی یا ترتیبات اجرایی بعدی که بحث راستی آزمایی، نحوه اجرای اقدامات دو طرف، بحث زمان آغاز تعهدات در آن جا تعیین و همه در این کارگروه انجام می گردد.

وی اضافه نمود: درواقع این کارگروه سوم، کار آن دو کارگروه را تلفیق و برنامه اجرایی آن را تنظیم می نماید.

مذاکره نماینده ارشد ایرانی تأکید کرد: در مجموع ما فکر میکنیم در جهت قرار داریم، با این حال هنوز نمی توان پیش بینی کرد که آیا می گردد به انتها جهت مذاکراتی رسید و چقدر خوشبین یا بدبین هستیم، ولی فکر می کنم در مجموع در جهت درستی حرکت می کنیم.

عراقچی درباره موضوع لغو تحریم ها نیز گفت: ما در حوزه تحریم های بخشی و موضوعی که ابعاد مختلف اقتصاد ایران را در برمی گیرد شامل بخش های نفت، انرژی، بانکی، مالی، بیمه، کشتیرانی، بنادر تفاهمات خوبی به وجود آمده است که تقریبا همه بخش های مالی ایران که تحت تحریم قرار گرفته است از تحریم خارج گردد.

وی درخصوص تحریم های ثانویه هم گفت: در مورد نوع دوم تحریم ها که اشخاص حقیقی و حقوقی هستند، در این جا کار بیشتری ضروری است انجام گردد.

رییس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام تأکید کرد: موضع ما کماکان موضع گذشته است که همه تحریم ها باید لغو گردد و ترتیب اجرای تعهدات کماکان موضع ما بر مبنای مواضع قطعی نظام قرار گرفته است که حتما آمریکا باید آغاز نماینده باشد و حتما باید اقداماتش را انجام دهد و بعد ایران راستی آزمایی می نماید و بعد از راستی آزمایی ایران است که تهران اقدامات خودش را انجام خواهد داد.

معاون وزیرخارجه ایران گفت: امیدوارم با پیشرفت کار نگارش متن نهایی، طی یکی دو روز آینده، بتوانیم در موقعیتی قرار بگیریم که برداشت بهتری نسبت به فرایند نهایی شدن امور داشته باشیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: هنوز چالش های سخت عظیم تری داریم که هنوز به راهکار هایی برای آنها نرسیدیم. همه هیأت ها کوشش می نمایند که برای این چالش ها راهکار پیدا نمایند و ممکن است برسیم یا نرسیم، ولی چالش های عظیم وجود دارد و در کنارش جزییات بسیار سختی وجود دارد که ضروری است کلمه به کلمه و عبارت به عبارت بتوانیم درباره آنها توافق کنیم.

وی اضافه نمود: در مجموع، فرایند در جهت درستی قرار گرفته است، هم چالش های سخت داریم و هم جزییات سخت در کنار آن.

معاون وزیر امور خارجه اضافه نمود: کارگروه ها از امروز کار خودشان را آغاز خواهند کرد، هرگاه احتیاج باشد که ما در یک جمع عظیمتری فرایند کار این کارگروه ها را آنالیز کنیم و اگر ضروری است گره ای باز کنیم یا تسهیلاتی قائل شویم، جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل خواهیم داد.

وی اضافه نمود: الان قرار تعیینی نداریم. الان قرار و تمرکز ما روی کارگروه های سه گانه است که کار خودشان را آغاز نمایند؛ دوکارگروه هسته ای و برطرف تحریم ها وارد نگارش خواهند شد و کارگروه سوم هنوز باید در مورد کلان بحث ها و چگونگی انجام بحث های مربوط به راستی آزمایی، باید هنوز بحث داشته باشند و بتوانیم در سطح کلان راهکار پیدا کنیم.

وی اضافه نمود: اینطور نیست که ما هرچه ما بیشتر وارد جزییات شویم، به خصوص جزییات مربوط به متن، بحث ها مقداری طولانی تر خواهد شد و به زمان بیشتری احتیاج هست.

رییس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام تأکید کرد: ما یک اصل داریم و آن این است که تعجیل نمی کنیم، شتابزدگی نداریم، هم اجازه نمی دهیم بحث ها فرسایشی گردد.

وی ادامه داد: با دقت به پیش می رویم، همانگونه که گفتم برخی اوقات هر یک کلمه مهم است، باید روی کلمات بحث گردد، باید روی عبارات بحث گردد، برخی وقت ها سر مفاهیم مشکل داریم و باید درباره مفاهیم چاره جویی کنیم، به همین خاطر در مرحله ای هستیم که محتمل است بحث ها مقداری بیشتر طول بکشد.

مذاکره نماینده ارشد ایران در مذاکرات وین اظهار کرد: هنوز نمی توانم بگویم که چه روزی ما این دور از مذاکرات را سرانجام خواهیم داد، اما امیدوار هستیم که به یک نقطه تعیین تری برسیم و بعد مذاکرات تعطیل گردد و هیأت ها به پایتخت های خود بازگردند و آنالیز نمایند.

عراقچی درپاسخ به سؤالی در مورد این که جلسه کارگروه مشترک برجام چه زمانی تشکیل خواهد شد، اضافه نمود: امروز سه شنبه بعد از جلسه مشترک، کارگروه ها کار خود را آغاز خواهند کرد.

وی اظهار کرد: هر زمانی که احتیاج باشد که ما در یک جمع عظیم تری فرایند کارگروه ها را آنالیز کنیم و اگر لازم هست که گره ای باز کنیم، جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل خواهیم داد، اما درحال حاضر قرار تعیینی نداریم.

عراقچی اضافه نمود: درحال حاضر تمرکز و قرار ما، کار روی گروه های سه گانه است که کار خود را آغاز خواهند کرد. دو کار گروه؛ کارگروه هسته ای و برطرف تحریم ها وارد نگارش خواهند شد و کارگروه سوم که در مورد کلان بحث ها و چگونگی انجام بحث های مربوط به راستی آزمایی است، باید همچنان بحث داشته باشند و ما بتوانیم در سطح کلانی راهکاری پیدا کنیم.

رییس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام در پاسخ به این پرسش که با طولانی تر شدن مذاکرات، مذاکره نمایندگان در شرایط سخت تری قرار خواهند گرفت نیز گفت: تقریبا، ما البته چالش های سخت عظیم تری داریم که هنوز به یک راهکار هایی برای آنها نرسیده ایم.

وی اضافه نمود: تمام هیأت های شرکت نماینده کوشش می نمایند برای این چالش ها، راهکار هایی پیدا نمایند، همانگونه که گفتم شاید به یافتن راهکار دست پیدا کنیم و یا دست پیدا نکنیم، ولی چالش های عظیم وجود دارد، در کنار این مسائل، جزییات بسیار سختی نیز وجود دارد که ضروری است، کلمه به کلمه و عبارت به عبارت، ما بتوانیم درمورد آن توافق کنیم.

وی اظهار کرد: در مجموع، فکر می کنیم که فرایند مذاکرات در جهت درستی قرار گرفته است، اما هم چالش های سخت داریم در کنار جزییات سخت.

مذاکرات هیات های مذاکره نماینده ایران و 1+4 عصر امروز سه شنبه در وین از سر گرفته شد. در دور اول این نشست حاضرین تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل گردد.

به روال گذشته همزمان هیات مذاکره نماینده آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در جریان فرایند گفت وگوها قرار می گیرد.

در این نشست عراقچی ریاست هیأت ایرانی را بر عهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه های ذیربط از جمله وزارت نفت، بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز در ترکیب هیأت ایرانی قرار دارند.

در همین چارچوب، امروز دو ملاقات میان دکتر عراقچی و انریکه مورا برگزار گردید. همچنین پیش از ظهر امروز در جلسه سه جانبه مهمی که میان روسای هیأت های ایران، روسیه و چین، برگزار گردید، طرف ها بر هماهنگی کامل میان سه کشور و لزوم برطرف یکجای تحریم ها علیه ایران تأکید کردند.

پیش از این هیات های مذاکره نماینده اعلام نموده بودند که مذاکرات وین پیچیده و سخت است و اما آنگونه که به نظر می رسد دو طرف برای احیای برجام اراده دارند تحریم هایی که در دولت دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شد، سخت ترین بخش احیای برجام است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1549

به "عراقچی: همه تحریم ها باید لغو گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: همه تحریم ها باید لغو گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید