آموزش رنگ آمیزی ام دی اف

به گزارش مجله تار و سه تار، MDF نمونه ای از انواع متریال پرکاربرد می باشد که از فیبرهای چوبی کمپرس شده ساخته می گردد و سپس با استفاده از وکس و رزین سیلر زده می گردد. به همین خاطر ام دی اف نمونه ای از متریال مقاوم و انعطاف پذیر شناخته می گردد، اما جذب آب آن بسیار پایین می باشد. این خاصیت تاثیر منفی بر استفاده از رنگ های پایه آب خواهد داشت. از آن جایی که امروزه بسیاری افراد از این متریال در ساخت کابینت آشپزخانه و دیگر موارد استفاده می نمایند، آموزش رنگ آمیزی آن و ایجاد نمایی جدید به واسطه انجام این کار می تواند کارآمد باشد. برای آشنایی با چگونگی فرایند این کار در ادامه این مطلب از ما با ما همراه باشید.

آموزش رنگ آمیزی ام دی اف

مرحله اول: سمباده زنی سطح ام دی اف

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، ایجاد سطحی یکدست در جهت رنگ آمیزی می باشد. به این منظور در ابتدا باید از یک درزگیر مانند ملات گچ در گوشه های کابینت استفاده نمایید. در جهت انجام این کار می توانید از انگشت خود یا از یک ماله کوچک استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که انجام این کار احتیاج به دقت زیادی ندارد. چرا که در نهایت سطح مورد نظر سمباده زده می گردد.

پس از خشک شدن درزگیر، با استفاده از یک کاغذ سمباده سیلیکون کاربید با درجه سختی متوسط نسبت به سمباده زنی گوشه های ام دی اف اقدام نمایید. برای انجام این کار می توانید از سمباده ای با درجه سختی 220 بهره ببرید. بهتر است در هنگام سمباده زنی دست خود را زیاد فشار نداده و از یک فشار متوسط استفاده نمایید. پس از سمباده زنی گرد و غبار حاصل از انجام این کار را پاک کنید. چرا که در صورت وجود تراشه رنگ آمیزی به درستی انجام نمی گردد.

پس از اتمام سمباده زنی گوشه های ام دی اف، با استفاده از یک کاغذ سمباده 120 تمام سطح ام دی اف را سمباده بزنید.

پس از این که سمباده زنی ام دی اف به طور کامل به انتها رسید با استفاده از یک پارچه نم سطح ام دی اف را به خوبی پاک کنید. پس از انجام این کار اجازه دهید سطح ام دی اف به طور کامل خشک گردد. برای پاکسازی تراشه ها می توانید از جاروبرقی نیز استفاده نمایید.

مرحله دوم: استفاده از پرایمر

پس از سمباده زنی سطح مورد نظر، نوبت به استفاده از پرایمر می رسد. برای انجام این کار می توانید از یک قلمو رنگ آمیزی استفاده نموده و یک لایه نازک از پرایمر بر روی سطح مورد نظر بزنید. توجه داشته باشید در گوشه های کابینت به خوبی از پرایمر استفاده گردد.

به یاد داشته باشید استفاده از پرایمرهایی مانند پرایمرهای پایه روغنی، الکل و لاک الکل تحت تاثیر خاصیت جذب ضعیف آب توسط MDF قرار نمی گیرند. زمانی که کار استفاده از پرایمر به انتها رسید، ممکن است به راحتی طرح ام دی اف قابل مشاهده باشد. این امری طبیعی می باشد. در صورتی که از پرایمرهای نام برده در بالا استفاده نمایید، استفاده از یک لایه پرایمر کافی است. با این حال برای ایجاد نتیجه بهتر می توانید از دو یا سه لایه نازک پرایمر استفاده نمایید. پس از انجام این کار اجازه دهید پرایمر به طور کامل خشک گردد.

پس از خشک شدن پرایمر، با استفاده از کاغذ سمباده با درجه سختی پایین نسبت به سمباده زنی سطح مورد نظر اقدام نمایید. پس از سمباده زنی سطح مورد نظر باید کاملا یکدست باشد.

  • زمانی که از سمباده بر روی سطح ام دی اف استفاده می نمایید، ممکن است رنگ آن کمی روشن تر گردد. اما به یاد داشته باشید که پرایمر باید قابل مشاهده باشد. این بدان معناست که از سمباده زنی زیاد سطح ام دی اف خودداری نمایید.

همان گونه که گفته شد، این امکان وجود دارد که از سه لایه پرایمر بر روی ام دی اف استفاده نمایید. در صورتی که در نظر دارید از سه لایه پرایمر بهره ببرید، باید بعد از خشک شدن هر لایه نسبت به سمباده زنی اقدام نموده و بعد از پاک کردن سطح آن از گرد و غبار ایجاد شده، دوباره از لایه دیگر پرایمر بهره ببرید.

مرحله سوم: رنگ آمیزی ام دی اف

در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی سطح ام دی اف می رسد. برای انجام این کار از دستور العمل روی رنگ استفاده نمایید. در صورتی که در نظر دارید از غلطک برای انجام از این کار بهره ببرید، در نظر داشته باشید که غلطک از پرزهای کوتاه برخوردار باشد. برای دریافت نتیجه بهتر، از دو یا سه لایه رنگ استفاده نمایید. برای انجام این کار بعد از هر بار استفاده باید اجازه دهید سطح رنگ به طور کامل خشک گردد سپس به رنگ آمیزی لایه بعد اقدام نمایید. برای انتخاب رنگ بهتر است از یک رنگ پایه روغنی، الکل یا لاک الکل استفاده نمایید. در صورتی که از پرایمر به خوبی استفاده نموده باشید، رنگ های پایه آب و حلال هر دو به خوبی به سطح ام دی اف، جذب می شوند. با این حال بهتر است از رنگ های پایه آب برای انجام این کار استفاده نکنید.

پس از رنگ آمیزی سطح ام دی اف، اجازه دهید رنگ به طور کامل خشک گردد. هم چنین توجه داشته باشید در صورتی که در نظر دارید از دو یا سه لایه رنگ آمیزی استفاده نمایید، باید اجازه دهید رنگ به طور کامل خشک شده و سپس از یک لایه دیگر استفاده نمایید. در این مرحله کار شما به انتها می رسد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 565

به "آموزش رنگ آمیزی ام دی اف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش رنگ آمیزی ام دی اف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید