ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از بازداشت مدافعان حقوق زنان در عربستان

به گزارش مجله تار و سه تار، اتحادیه اروپا از ادامه بازداشت زنان مدافع حقوق زنان در عربستان ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از بازداشت مدافعان حقوق زنان در عربستان

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: ما نگرانی خود را در قبال بازداشت طولانی زنان مدافع حقوق زنان در عربستان به مسئولان سعودی ابلاغ نموده ایم.

این اتحادیه اضافه نمود: در کوشش برای هماهنگی مستحکم با کشورهای اتحادیه اروپا برای تقویت گفت وگو درباره حقوق بشر در عربستان هستیم.

پنجاه و چهار سازمان حقوق بشری در دنیا پیشتر با همبستگی با زنان مدافع حقوق بشر عربستان، از مسئولان سعودی خواست تا آنها را آزاد کند.

این سازمانهای حقوق بشری در بیانیه ای تاکید نمودند: این زنان به خاطر دفاع از کرامت و حقوق زنان در عربستان در معرض انواع شکنجه های بدنی و جنسی قرار دارند.

این سازمان های حقوق بشری از عربستان خواستند تا به مسئولیت خود به عنوان عضو شورای حقوق بشر عمل کند.

پنجاه و چهار سازمان یاد شده به مسئولان سعودی تاکید نمودند که راهکار جایگزینی به جز متوقف کردن اقدامات سرکوبگرانه و وحشیانه علیه مدافعان مرد و زن حقوق بشر واحترام به تعهدات بین المللی برای عربستان وجود ندارد.

آنها نگرانی شدید خود را درخصوص گزارشها درباره شکنجه و بدرفتاری با مدافعان مرد و مدافعان زن حقوق زنان در زندانهای عربستان ابراز و تاکید نمودند که گزارش های اخیر از شکنجه بعضی مدافعان زن زندانی با استفاده از شوکر و شلاق و همچنین تهدید مداوم به تعرض جنسی و سایر شیوه های اعمال خشونت و شکنجه حکایت دارد.

این سازمان های حقوق بشری گفتند: نقض حقوق مدافعان زن سعودی باعث شده است که بعضی از آنها به خاطر حملات تشنج مداوم ناشی از شکنجه و ضرب و شتم، ناتوان از حرکت کردن یا ایستادن شوند و شهادت ها از کوشش یکی از زنان زندانی برای چندین بار خودکشی به منظور فرار از این عذاب ها حکایت دارد.

نیمه های سال گذشته بود که کمپینی حقوقی برای تقویت و پاسداری از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان در عربستان به راه افتاد و درپی آن، مسئولان سعودی شماری از مدافعان مرد و زن حقوق بشر را بازداشت و از تماس آنها با خانواده ها و وکلایشان به مدت سه ماه خودداری کردند. رسانه های دولتی سعودی نیز برنامه شدید ترور شخصیت این مدافعان در دستورکار قرار دادند. این مدافعان همچنان بدون هرگونه محاکمه ای در بازداشت به سرمی برند.

لجین الهذلول، عزیزه الیوسف، ایمان النفجان، نوف عبدالعزیز، هنون الفاسی، سمر بدوی، نسیمه الساده، امل حربی و شدن العنزی از جمله این زنان مدافع حقوق بشر زندانی هستند.

در بیانیه 54 سازمان حقوق بشری آمده است: این حقوقدانان و دیگران سابقه ای طولانی در دفاع از حقوق زنان در عربستان به ویژه حق رانندگی دارند و امروز با خطر محاکمه و زندان از سوی دادگاه کیفری ویژه (دادگاه مبارزه با تروریسم) به خاطر فعالیت های حقوق بشری خود روبرو هستند.

این بیانیه تاکید نمود: روشن است که چاره ای جز اتخاذ اقدامات بیشتری در قبال عربستان از سوی بالاترین مرجع حقوق بشری در دنیا وجود ندارد تا از این طریق اصلاحاتی عملی انجام گردد لذا ما خواستار اتخاذ این اقدامات در جلسه آینده شورای حقوق بشر سازمان ملل هستیم.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: درحالی که از تصمیم بعضی کشورهای عضو شورای حقوق بشر از جمله دانمارک، فنلاند، آلمان، هلند، نروژ و سوئیس برای متوقف قراردادهای تسلیحاتی با عربستان استقبال می کنیم، ما این تصمیم را پاسخ به درخواست های حقوقی سابق از همه کشورهای عضو برای متوقف کردن فروش سلاح به عربستان می دانیم، زیرا ثابت شده است که از این سلاح ها برای ارتکاب جرایم خطرناک و نقض گسترده حقوق بشر در یمن استفاده شده است وامروز بار دیگر از سایر کشورها می خواهیم که به همه قراردادهای تسلیحاتی خود با عربستان خاتمه دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1098

به "ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از بازداشت مدافعان حقوق زنان در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از بازداشت مدافعان حقوق زنان در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید