ارزیابی سریع و کم هزینه تغییرات رسوب گذاری سدها ممکن شد

به گزارش مجله تار و سه تار، تهران (پانا) - مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت که اکنون امکان ارزیابی سریع و کم هزینه تغییرات شرایط رسوب گذاری در سدهای کشور با استفاده از شناور هیدروگرافی اتوماتیک بدون سرنشین ساخت داخل فراهم شده است.

ارزیابی سریع و کم هزینه تغییرات رسوب گذاری سدها ممکن شد

به گزارش ایرنا، اشکان فرخ نیا افزود: این شناور اتوماتیک که دارای سیستم ناوبری اتوماتیک نیز هست در مسیری که برای آن در مخزن سدها طراحی می شود حرکت کرده و عمق آب را بطور منظم ثبت می کند.

وی ادامه داد: سپس با معین توپوگرافی بستر سد، شرایط رسوب گذاری و نیز تغییرات حجم مفید مخازن سدها قابل معین می شود.

مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو خاطرنشان کرد: رسوب گذاری یکی از مهمترین مسائل در مخازن سدها است که اگر در مجاورت سازه های آبی و دریچه ها و نقاط حساس سد باشد، مسائل بیشتری به همراه خواهد داشت.

فرخ نیا افزود: اکنون و با کمک این وسیله می توان اطلاعات مربوط به این پدیده را سریعتر و با هزینه کمتری به دست آورد و برای کاهش این رسوب در نقاط حساس برنامه ریزی کرد.

وی ادامه داد: گرچه رسوب زدایی از کل سد، کاری غیر اقتصادی است اما کاهش رسوب در نقاط حساس سد موضوعی مهم است که به افزایش عمر مفید آن کمک خواهد کرد.

مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بابیان اینکه چندی پیش عملیات ارزیابی رسوب گذاری در سدلتیان تهران انجام شد، گفت: در طی این امر معین شد میزان رسوب در این سد نسبت به زمان آغاز بهره برداری از در برخی نقاط به بیش از 25 متر رسیده است.

فرخ نیا ادامه داد: اطلاعات به دست آمده در اختیار متولیان امر قرار خواهد گرفت تا برای برنامه ریزی های لازم از آن استفاده کنند.

وی افزود: رسوب گذاری اگر در نقاط حساس سد باشد نیاز به اقدام جدی دارد تا بهره برداری از سد با مسائل جدی روبرو نشود.

پارسال رئیس گروه بهره برداری از سدهای کشور درباره شرایط رسوب گذاری سدها گفت: نرخ رسوب گذاری سالانه سدها در ایران در مقایسه با مقدار متوسط جهانی در حد قابل قبول است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1248

به "ارزیابی سریع و کم هزینه تغییرات رسوب گذاری سدها ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی سریع و کم هزینه تغییرات رسوب گذاری سدها ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید