اینستکس به دلیل پیچیدگی و انتظارات طرف ایرانی تحقق نیافته است

به گزارش مجله تار و سه تار، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان امروز اعلام نمود که قدرت های بزرگ اروپا مصرانه در حال عملی کردن کانال اقتصادی جایگزین، اینتستکس برای تسهیل تجارت قانونی با ایران هستند.

اینستکس به دلیل پیچیدگی و انتظارات طرف ایرانی تحقق نیافته است

به گزارش مجله تار و سه تار، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ماریا ادبار، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در بخشی از سخنان خود در یک کنفرانس خبری در برلین بر تعهد آلمان به توافق هسته ای تاکید نموده و از ایران خواست تا به طور کامل تعهدات خود در برجام را اجرا کند.

ادبار با اشاره به سازوکار ایجاد شده توسط آلمان، فرانسه و انگلیس در ماه ژانویه [اینستکس] گفت: ما سخت در کوششیم تا اینستکس را عملی کنیم.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان تشریح کرد که سازوکار ایجاد شده هنوز به دلیل پیچیدگی مشکل موجود و انتظارات طرف ایرانی تحقق نیافته است.

وی اضافه کرد: همان طور که می دانید اینستکس نیاز به یک ساختار همانند در ایران دارد که باید از طرف ایران محقق گردد و همچنین با در نظر داشتن این، تاکید نمود که هر دو این ساختارها باید در زمینه مبارزه با پول شویی و تأمین مالی تروریسم، استانداردهای بین المللی را تضمین نمایند.

ماریا ادبار در این باره گفت: ما به مذاکرات خود در این باره با طرف ایرانی ادامه می دهیم.

به گزارش مجله تار و سه تار، شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای خطاب به کشورهای عضو برجام، تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، از 18 اردیبهشت 98 بعضی تعهدات خود در توافق برجام را متوقف می نماید.

به دنبال این اقدام متقابل ایران، اتحادیه اروپا و فرانسه، انگلیس و آلمان روز پنج شنبه در بیانیه ای با تاکید بر اینکه به برجام پایبند هستند به کاهش تعهدات برجامی کشورمان واکنش نشان داده و تصریح کردند که اولتیماتوم ایران در مورد این توافق را نمی پذیرند.

همچنین در این بیانیه مطرح شده بود: ما مصمم هستیم تا به پیگیری کوشش ها برای ممکن ساختن ادامه تجارت مشروع با ایران، شامل عملیاتی کردن سازوکار اینستکس ادامه دهیم.

مجمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این بیانیه اتحادیه اروپا گفت: بیانیه امروز اتحادیه اروپایی نشان می دهد که چرا برجام در چنین موقعیتی قرار گرفته است: ایالات متحده یک سال به اروپا و بقیه جهان زور گفت و اروپا فقط ابراز تأسف کرد. به جای درخواست از ایران برای پایبندی یکجانبه به یک توافق چندجانبه، اروپا باید به تعهدات خودش و از جمله عادی سازی روابط مالی [ایران] عمل کند.

وزیر خارجه آلمان نیز روز چهارشنبه با اشاره به نگرانی دولت آلمان از کاهش تعهدات برجامی ایران، مطرح کرد که باید از هرگونه اقدامی که ثبات منطقه را به خطر بیاندازد جلوگیری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 151

به "اینستکس به دلیل پیچیدگی و انتظارات طرف ایرانی تحقق نیافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینستکس به دلیل پیچیدگی و انتظارات طرف ایرانی تحقق نیافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید