بارش باران و احتمال آبگرفتگی در اغلب استان کشور ، خیزش گرد و خاک در 24 استان ایران

به گزارش مجله تار و سه تار، سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در بیشتر استان ها و وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و احتمال کاهش کیفیت هوا در 24 استان هشدار داد.

بارش باران و احتمال آبگرفتگی در اغلب استان کشور ، خیزش گرد و خاک در 24 استان ایران

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی باصدور هشدار سطح زردرنگ از بارش باران، گاهی رعدوبرق در دامنه و ارتفاعات و در منطقه ها با اقلیم سرد بارش برف، وزش باد شدید موقتی و رخداد مه از دوشنبه تا پنجشنبه (15 تا 18 اسفند) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه و ایلام، سه شنبه در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، ایلام، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال و غرب سمنان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی اصفهان و شمال کهگیلویه و بویراحمد مورد انتظار است.

این شرایط آب و هوایی طی روز چهارشنبه نیز در زنجان، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، ایلام، البرز، قزوین، تهران، قم، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، خوزستان، غرب و شمال سمنان، نیمه شمالی فارس، اصفهان، غرب یزد، شمال خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان و پنجشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، تهران، قزوین، البرز، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خوزستان، سمنان، یزد، نیمه شمالی فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و شمال کرمان پیش بینی می گردد.

بر اثر این مخاطره کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مسئول، احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی هنگام مسافرت با خودرو، اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به ویژه گاز و برق را توصیه می نماید.

وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در 24 استان

این سازمان در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد گردوخاک از شنبه تا پنجشنبه (13 تا 18 اسفند) خبرداد.

این شرایط جوی روز شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، اصفهان، قم، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و روز یکشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، همدان، مرکزی، البرز، تهران، قم، سمنان، اصفهان، شمال فارس، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و دوشنبه نیز در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، قم، تهران، گیلان، اردبیل، سمنان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان پیش بینی می گردد.

بر اثر این مخاطره احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و احتیاط در فعالیت کویرنوردی را توصیه می نماید.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2146

به "بارش باران و احتمال آبگرفتگی در اغلب استان کشور ، خیزش گرد و خاک در 24 استان ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش باران و احتمال آبگرفتگی در اغلب استان کشور ، خیزش گرد و خاک در 24 استان ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید