ترکیه دخالت اروپا در موضوع حفاری ها در مدیترانه را محکوم کرد

به گزارش مجله تار و سه تار، وزارت خارجه ترکیه ضمن محکوم کردن اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از تداوم عملیات های حفاری اکتشاف نفت وگاز در شرق مدیترانه اطلاع داد.

ترکیه دخالت اروپا در موضوع حفاری ها در مدیترانه را محکوم کرد

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل مجله تار و سه تار، آنکارا اظهارات جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره عملیات های حفاری اکتشاف نفت و گاز ترکیه در شرق دریای مدیترانه را محکوم کرد.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه شامگاه یکشنبه با صدور بیانیه ای گفت: اتحادیه اروپا که با مستمسک همبستگی اتحادیه ای فعالیت می نماید، باید ابتدا سیاست های غیرواقعی، متعصبانه و استاندارد دوگانه خود را کنار بگذارد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، آکسوی با انتقاد از سکوت اتحادیه اروپا در قبال تضییع و نقض حقوق ترکیه و ساکنان دولت ترکیه ای خودمختار قبرس شمالی در حوزه شرق مدیترانه، شرح داد: اتحادیه اروپا تا کنون در هیچکدام از بیانیه های خود به اهالی قبرس ترک نشین اشاره ای نکرده و بدین شکل موجودیت و حقوق آنها را نادیده گرفته است.

وی با تاکید بر تداوم اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه، توضیح داد: بدون شک، ترکیه به محافظت از حقوق اهالی قبرس ترک نشین و همچنین [اتباع ترکیه] در جنوب این جزیره ادامه می دهد تا زمانی که حقوق آنها برای [دسترسی به] منابع هیدروکربنی تضمین گردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در واکنش به انتشار خبر اعزام یک کشتی حفاری دیگر ترکیه به سواحل قبرس شمالی در شرق مدیترانه، فعالیت های حفاری نفت وگاز ترکیه را غیرقانونی خواند.

تنش ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل کوشش های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش های قدیمی منجر شده است. جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش ترک نشین در شمال و یونانی نشین در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تا به امروز نیز کوشش هایی برای تنش زدایی انجام شده، اما به شکست انجامیده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 590

به "ترکیه دخالت اروپا در موضوع حفاری ها در مدیترانه را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه دخالت اروپا در موضوع حفاری ها در مدیترانه را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید