دیپلماسی اقتصادی قربانی دیپلماسی لبخند!

به گزارش مجله تار و سه تار، تقویت دیپلماسی اقتصادی ضعیف، ناکارآمد و منفعل کنونی کشور نقشه راهی است که می تواند در برابر دشمنی ها و تحریم های خارجی و حل معضلات اقتصادی داخلی، راهبردی موثر واقع شود.

دیپلماسی اقتصادی قربانی دیپلماسی لبخند!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در این روز ها چند سوال اساسی پیرامون اقتصاد کشور ذهن همه را به خود درگیر کرده و نقل محافل گوناگون شده است.

وقتی قرار بود به خیال خوش غرب گرایان همه مسائل اقتصادی حتی مشکل آب خوردن مردم هم با معامله با کدخدا و اهالی دیارش حل شود و نشد و در مقابل کدخدا در تلاش است حلقه های تحریم ظالمانه خود را با یک جنگ تمام عیار اقتصادی ناعادلانه و سلطه طلبانه تنگ تر کند، آیا اقتصاد ایران بدون تعامل با آمریکا و هم پیمانانش در دنیای تجارت منزوی می شود؟

آیا برای گشایش اقتصادی نیاز به مذاکره با حکومت غیرقابل اعتماد آمریکا و شیادی شیطان صفت همچون ترامپ داریم -که البته تجربه تلخ برجام هم نتیجه دیپلماسی لبخند در برابر جنایتکاران را به روشنی خورشید نشان داد- یا در غیر این صورت به بن بست اقتصادی کشور می رسیم؟

در این شرایط، آینده پیش روی اقتصاد کشور، پیشرفت صنعتی و توسعه اقتصادی و تکلیف رفاه و معیشت مردم با این همه فشار و سختی چه خواهد شد؟

آیا ظرفیت ها و مزیت های قابل ملاحظه ای برای پیروزی در این نبرد در اقتصاد ایران وجود دارد و یا یک بازی نامتوازن و یک طرفه است؟

چطور در حوزه های دفاعی، نظامی، امنیتی، مهندسی و حتی عرصه های علمی قله های پیشرفت را با سرعتی باورنکردنی آن هم از نگاه دیگران پیمودیم، اما در اقتصاد مستاصل مانده ایم؟

برای پاسخ به این سوالات لازم است به چند مسئله کلان، از جمله وضعیت موجود جایگاه و شرایط ایران و وضعیت مطلوبی که می توان با امکانات و توانمندی ها و مزیت های اقتصادی واقعی به آن دست یافت، پرداخته شود.

رویکرد اقتصاد سیاسی ایران جهت رشد و توسعه کشور و رویارویی با تحریم های اقتصادی بر اساس فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است که راهبرد اصلی توسعه ای آن اقتصادی درون زا و برون نگر تعریف می شود.

به بیان دیگر اقتصاد ایران باید به سمتی حرکت کند که با باور و تکیه به توان داخلی و افزایش تولید و بهره وری علاوه بر تامین نیاز های داخل و رفع وابستگی، موجبات صادرات و کسب بازار های خارجی و به دنبال آن رشد و توسعه اقتصادی را فراهم نماید و به بازیگر اقتصادی فعال و قدرتمند در منطقه و دنیا تبدیل شود.

دولت تدبیر و امید با صرف 5 سال زمان در مذاکره و تعامل با آمریکا و اروپا به نتیجه نرسید و در همین زمان چشم به دستان چدنی با روکش مخملی دموکرات ها دوخت و دل به لبخندهای شیطانی سردمداران استکبار دنیای خوش کرد و با فرصت سوزی و بی توجهی نسبت به سایر موقعیت های تجاری، دیپلماسی فعال اقتصادی را قربانی دیپلماسی لبخند کرد، اما اگر همین دولت با عبرت از تجربه تلخ برجام و با بکارگیری توان دیپلماسی خود با تکیه به ظرفیت های درونی و نگاهی اقتصاد محور به سمت کشور های شرقی، دوست، متحد و بویژه همسایه هم راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی حرکت کند تحولی اساسی در توسعه و اقتصاد کشور و معیشت مردم ایجاد خواهد شد.

ظرفیت و شرایط کشور های دوست و همسایه برای تعامل تجاری ایران و کسب منافع اقتصادی آنقدر گسترده و مناسب است که با نگاهی اجاقتصادی به بازار های مصرفی کشور های مذکور ادعای تحول اقتصادی ما را اثبات می کند.

پیش از بررسی لزوم تغییر نگاه دولت از غرب به شرق و تشریح مزیت های اقتصادی ایران در تعامل با کشور های شرقی لازم است از اصلی ترین ابزار سیاسی بهره برداری از پتانسیل های اقتصادی در تجارت بین کشور ها که از آن با عنوان دیپلماسی اقتصادی یاد می شود، سخن بگوییم.

دیپلماسی اقتصادی همانطور که از نامش پیداست تلفیقی از دو مقوله دیپلماسی -روابط دولتمردان و سیاست مداران بویژه دیپلمات ها در کشورهای مختلف- و اقتصاد و به معنی دقیق تر تبادل و تجارت کالا و خدمات تشکیل شده و منافع اقتصادی کشور در خارج از مرزها را گسترش داده و با استفاده از روش های متعدد در زمینه های بازرگانی و تجارت، سرمایه گذاری و هرگونه مبادله سودآور در جهت دستیابی به منافع اقتصادی، پیوندی ناگسستنی بین رفاه و قدرت یا اقتصاد و سیاسیت در عرصه داخلی و بین المللی ایجاد می کند.

در واقع دیپلماسی اقتصادی پیروز علاوه بر عایدی اقتصادی، منافع سیاسی و امنیتی به دنبال دارد و به نفوذ و قدرت بیشتر کشور در منطقه و دنیا اضافه می کند.

ظرفیتها و مزیتهای بالقوه ایران در دیپلماسی اقتصادی:

 1. موقعیت ژئوپلیتیک ایران:
  • بخشی از منطقه استراتژیک غرب آسیا (قلب خاورمیانه)
  • عضو کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای خزر
  • هم مرز با 15 کشور در 4 جهت جغرافیایی
  • دسترسی قابل توجه به 6 هزار کیلومترمربع مرز خشکی با 7 کشور همسایه و امکان راه اندازی انحصاری خطوط لوله انتقال گاز
  • نقطه اتصال مناطق آسیای مرکزی و قفقاز، آسیای جنوبی، خلیج فارس و دنیا عرب
  • موضوع ایران در ترانزیت انرژی؛ اشراف ایران به تنگه هرمز که مهمترین گلوگاه انرژی دنیا است و روزانه مقادیر زیادی از نیاز نفت غرب و شرق دنیا از این محل منتقل می شود از اهمیت استراتژیک بی نظیری برخوردار است.
  • قرار دریافت در جهت جاده ابریشم جدید چین
   1. مزیت ژئواکونومیک ایران:
    • ایران در مرکز حوزه انرژی قرار گرفته است و می تواند به کانون انرژی منطقه تبدیل شود.
    • ایران در ذخایر نفتی رتبه چهارم و در میان کشورهای دارنده ذخایر گازی رتبه اول در دنیا است، از طرفی ذخایر نفت و گاز آمریکا و اروپا در آینده ای نزدیک به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و ایران را در بازار انرژی دنیا در موقعیت فوق العاده ای قرار خواهد داد.
     1. برخورداری ازپیوندهای مشترک و عمیق تاریخی، فرهنگی، مذهبی و زبانی با بسیاری از کشورهای همسایه و دنیا اسلام
     2. برخورداری از امتیازات عضویت در سازمان های منطقه ای و فرا منطقه ای خارج از اعمال نفوذ آمریکا
     3. داشتن متحدان قوی و مشترک المنافع با توجه به تقابل با سلطه جویی و فشارهای اقتصادی غرب به ویژه آمریکا (روسیه، چین و ترکیه)

      نگاهی اجاقتصادی به کشورهای شرقی و ظرفیتهای موجود برای بهره برداری در تجارت خارجی ایران:

      1. هفت کشور دارای مرز خاکی با ایران:
       • کشور عراق :

        عراق با جمعیت (بازار مصرفی) 39 میلیون نفری 95 درصد مایحتاج خود را از طریق واردات تامین می کند.

        ارزش واردات عراق در هر سال بیش از 70 میلیارد دلار است

        سهم ایران در سال 96 از این بازار کمتراز 6.5 میلیارد دلار بوده است.

        • کشور ترکیه :

         ترکیه با جمعیت (بازار مصرفی) 82 میلیون نفری سالانه 233 میلیارد دلار کالا وارد می کند.

         سهم ایران در سال 96 از این بازار 4 میلیارد دلار بوده است.

         • کشور افغانستان :

          افغانستان با جمعیت (بازار مصرفی) 30 میلیون نفری همانند عراق 95 درصد مایحتاج خود را از طریق واردات تامین می کند.

          ارزش واردات افغانستان سالانه 9 میلیارد دلار است.

          سهم ایران در سال 96 از این بازار 3 میلیارد بوده است.

          • کشور پاکستان :

           پاکستان با جمعیت (بازار مصرفی) 200 میلیون نفری سالانه 57 میلیارد دلار کالا وارد می کند.

           سهم ایران در سال 96 از این بازار 930 میلیون دلار بوده است.

           • کشور ترکمنستان :

            ترکمنستان با جمعیت (بازار مصرفی) 6 میلیون نفری سالانه حدود 5 میلیارد دلار کالا وارد می کند.

            سهم ایران در سال 96 از این بازار 417 میلیون دلار! بوده است.

            • کشور آذربایجان :

             آذربایجان با جمعیت (بازار مصرفی) 10 میلیون نفری سالانه نزدیک به 9 میلیارد دلار کالا وارد می کند

             سهم ایران در سال 96 از این بازار 320 میلیون دلار! بوده است.

             • کشور ارمنستان :

              ارمنستان با جمعیت (بازار مصرفی) 3 میلیون نفری سالانه 4 میلیارد دلار واردات دارد.

              سهم ایران در سال 96 از این بازار 205 میلیون دلار! بوده است؛ بنابراین با یک حساب ساده مشخص می شود در همسایگی با 7 کشور (مرز خاکی)، بازاری 370 میلیون نفری به ارزش سالانه 300 میلیارد دلاری در دسترس ایران قرار گرفته است که با وجود اشتراکات فراوان و تمایل مضاعف برای تعامل با ایران و نزدیکی و پایین بودن هزینه های حمل و نقل و ترانزیت، اما سهم ناچیز 5 درصدی به ارزش 15 میلیارد دلار مورد استفاده ایران قرار گرفته است.

              کل صادرات غیر نفتی ایران به تمام نقاط دنیا در سال 96 کمتر از 47 میلیارد دلار بود در حالی که تنها با تامین کالای 20 درصد از بازار همسایگان خاکی (بدون در نظر دریافت 8 همسایه دریایی) می توان معادل 60 میلیارد دلار صادرات داشت و در واقع سهم درآمد ملی از صادرات کالا های غیر نفتی کشور را به 2 برابر ارتقا داد.

              بدون شک چنین تغییری تحولات اساسی در تولید، اشتغال و رشد و رونق اقتصادی کشور ایجاد خواهد کرد.

              البته رقم مذکور صرفا به واردات کالا در این کشور ها مربوط است و سایر ظرفیت های موجود از جمله خدمات فنی مهندسی و ساخت و ساز بنا، مسکن، راه اندازی صنایع، راه و جاده، حمل و نقل ریلی و مزایای ترانزیتی با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران که میلیارد ها دلار ارزش دارد، در نظر گرفته نشده است!

              همچنین به این ظرفیت ها بازار کشور های دارای مرز دریایی با ایران را هم اضافه کنید.

              1. کشور پهناور روسیه:

               روسیه به عنوان قوی ترین و اصلی ترین بازیگر بلوک شرق در برابر بلوک غرب و تقابل دیرینه و عمیق با سیاست های آمریکا در دوران جنگ سرد و فروپاشی شوروی، یک متحد مشترک المنافع استراتژیک با ایران محسوب می شود.

               روسیه با تولید ناخالص داخلی 1500 میلیارد دلاری به عنوان ششمین اقتصاد و دومین قدرت نظامی دنیا شناخته می شود.

               این کشور سالانه به ارزش 230 میلیارد دلار واردات دارد که 30 میلیارد دلار آن به محصولات کشاورزی و مواد غذایی اختصاص دارد.

               با وجود روابط حسنه و نزدیک سیاسی و همکاری های نظامی و امنیتی در منطقه بین ایران و روسیه متاسفانه سهم ایران از بازار عظیم این کشور در سال 96 حدود 310 میلیون دلار (کمتر از 1 درصد) بوده است.

               1. کشورهای دنیا اسلام، حوزه آفریقا، آمریکای جنوبی و کشورهای دوست و متحد

                بسیاری از کشورهای دیگر مثل چین، هند، ونزوئلا و سوریه که در همسایگی ما نیستند اما روابط نزدیکی به دلایل مختلف با ما دارند می توانند کشور هدف جهت تعاملات تجاری و اقتصادی باشند.

                بنابراین ملاحظه می کنید توسعه تجارت خارجی ایران و به دنبال آن ارتقا اقتصاد داخلی و تبدیل ماهیت وابسته نظام اقتصادی کشور به اقتصادی مقاوم و پویا و استفاده از شرایط و زمینه های موجود، به دلیل ضعف در سیاست گذاری های اقتصادی لیبرال، مدیریت اجرایی ضعیف، بی توجهی مسئولان امر به مزیت های اقتصادی و ظرفیت های خارج از سلطه غرب و عدم برخورداری از دیپلماسی اقتصادی فعال در وزارت امورخارجه، مغفول مانده است.

                در مجموع باور به توان داخلی، اعتماد به جوانان و متخصصان ایرانی، شناخت دشمنان خارجی و تغییر نگاه از غرب به شرق، درک مزیت های اقتصادی، توجه به پیشنهادات کارشناسان خبره، حمایت از صنعت و تولید و کالای ایرانی، تسهیل و ثبات در قوانین کسب و کار و قوانین صادراتی و در نهایت تقویت دیپلماسی اقتصادی ضعیف، ناکارآمد و منفعل سابق و کنونی کشور نقشه راهی است که می تواند در برابر دشمنی ها و تحریم های خارجی و حل معضلات اقتصادی داخلی، راهبردی موثر واقع شود.

                با وجود اینکه از تشکیل دیپلماسی اقتصادی در وزارت امورخارجه قریب به 2 سال می گذرد اما به گفته صادرکنندگان و آمارهای رسمی تراز تجاری کشور عملکرد قابل قبولی آن هم با توجه به شرایط خاص جنگ اقتصادی و فشار تحریم ها نداشته است.

                منبع:خبرگزاری دانشجو، سینا احدیان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 333

به "دیپلماسی اقتصادی قربانی دیپلماسی لبخند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی اقتصادی قربانی دیپلماسی لبخند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید