ثبات نرخ سود بازار باز در یازدهمین هفته متوالی

به گزارش مجله تار و سه تار، خبرنگاران: بانک مرکزی با تزریق 45 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد.

ثبات نرخ سود بازار باز در یازدهمین هفته متوالی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 17 فروردین ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، پنج بانک و موسسه اعتباری در مهلت معین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 117.3 هزار میلیارد ریال به وسیله سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 45.0 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو شنبه 23 فروردین ماه انجام شد.

پی گیری های خبرنگاران نشان می دهد این یازدهمین مرحله متوالی است که نرخ سود در محدوده 19.8 درصد ثابت مانده و تغییری را ثبت نکرده است.

به علاوه، در هفته منتهی به 23 فروردین، بانک ها و موسسات اعتباری در هفت نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 247 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 268.5 هزار میلیارد ریال از ریپوی صورت گرفته در قالب اعتبارگیری قاعده مند سررسید شد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند. همچنین در هفته منتهی به 23 فروردین 1.4 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1529

به "ثبات نرخ سود بازار باز در یازدهمین هفته متوالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبات نرخ سود بازار باز در یازدهمین هفته متوالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید