چگونه قبل از سرمایه گذاری در NFT ارزش واقعی آن را متوجه شویم؟

به گزارش مجله تار و سه تار، مانند بازارهای سهام، فارکس و کریپتو، که معیارهایی برای ارزیابی ارزش بنیادی دارایی ها وجود دارد، معیارهایی وجود دارد که می توانید برای ارزیابی ارزش و ارزش بالقوه یک NFT قبل از سرمایه گذاری از آن استفاده کنید. چهار مورد از این معیارها به همراه برخی از مزایا و خطراتی که قبل از سرمایه گذاری در NFT باید از آنها آگاه باشید در این مقاله توضیح داده خواهد شد، با خبرنگاران مگ همراه باشید.

چگونه قبل از سرمایه گذاری در NFT ارزش واقعی آن را متوجه شویم؟

NFTها به تنهایی ارزش مالی ندارند

NFTها از چند جهت می توانند بسیار ارزشمند باشند. آنها علاوه بر اینکه ابزارهای سرمایه گذاری با پتانسیل سود بالا هستند، برای ایجاد هویت، جامعه مجازی و مالکیت نیز از آنها استفاده می شود. برخی از افراد برای حمایت از هنرمندان NFT خریداری می کنند و اغلب هنرمندان از این طریق درآمد بیشتری کسب می کنند زیرا مستقیماً و بدون هیچ واسطه ای آثار خود را به فروش می رسانند.

به عنوان شکل نوی از آثار کلکسیونی، NFTها نسخه ارتقا یافته کتاب های مصور، آثار هنری، پوستر، کارت های ورزشی و غیره هستند که همین امر باعث شده است بسکمک از طرفداران فناوری که به هنر هم علاقمند هستند به سمت خرید این دارایی های دیجیتالی جذب شوند، البته در این میان برخی از افراد در پی کسب سود از خرید این دارایی های نیستند و تنها برای دسترسی انحصاری به رویدادها در فضای مجازی و یا بازکردن اکانت های پریمیوم در برخی بازی ها اقدام به خرید این NFTها می کنند و برخی دیگر فقط به دلیل اینکه این دارایی ها برایشان تازگی دارد این دارایی ها را خریداری می کنند.

برای سرمایه گذاران، NFTها نیز به یک فناوری سودآور تبدیل شده اند (اگرچه تنها تعداد کمی از افراد با خریداری NFTها ثروتمند شده اند!). یکی از سوالاتی که ممکن است بپرسید این است که چگونه می توان تشخیص داد که کدام یک از NFTها دارای ارزش مالی هستند و از کدام ها برای اهداف سرمایه گذاری باید صرف نظر کنید.

4 راه برای درک ارزش NFT

در زیر چهار عاملی که باید هنگام سرمایه گذاری در NFT در نظر بگیرید بیان شده است.

1. NFT چقدر کمیاب است؟

نادر بودن NFT ارزش آن را تعیین می کند. به عنوان مثال، یک NFT کمیاب می تواند اولین اثر هنری دیجیتال در نوع خود از طریق یک تصویرگر باشد. برخی از NFT های ساخته شده از طریق افراد مشهور نیز در دسته NFT های کمیاب قرار می گیرند.

جذابیت یک توکن غیر مثلی به عنوان یک فناوری، منحصر به فرد بودن آن است. به این ترتیب، هر چه یک توکن NFT نادرتر باشد، قیمت آن در بازار بالاتر است. به همین دلیل است که قبل از خرید NFT ها بسیار مهم است که نادر بودن آنها را در نظر بگیرید. ترجیحا پروژه هایی را انتخاب کنید که مجموعه ای محدود از NFTها را راه اندازی کرده اند. توجه داشته باشید که هدف این است که NFT های کمیاب را به صورت مقرون به صرفه بخرید و مبلغ بسیار زیادی را پرداخت نکنید.

نمونه ای از NFT که در این دسته قرار می گیرد، پروژه ای از مایک وینکلمان (معروف به بیپل) با نام Everydays: The First 5000 Days است. این قطعه قطعه انباشته نامیده می شود زیرا از 5000 تصویر تشکیل شده است، یک تصویر برای هر روز از می 2007، در مجموع 13 سال. متاکوان و توبادور، کلکسیونر NFT از سنگاپور، در صحبت با Artnet، گفتند که این قطعه را خریده اند زیرا معتقدند روزی یک قطعه میلیارد دلاری خواهد شد.

2. NFT برای چه مواردی قابل استفاده است؟

این موضوع نحوه استفاده از NFT در دنیای واقعی یا دیجیتال را پوشش می دهد. علاوه بر اینکه دارایی های دیجیتال منحصربه فرد هستند، برخی از توکن های غیرقابل تعویض، اهداف دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، برخی از NFTها به مالک حقوق معنوی و مزایایی می دهند.

Bored Ape Yacht Club به عنوان مجموعه ای از تصاویر NFT شروع به کار کرد، اما اکنون آنها بلیط رویدادهای ویژه هستند و به صاحبان خود پاداشی را اعطا کرده اند، مانند توانایی چاپ NFTهای نو. بسکمک از NFTها نیز در بازی ها مورد استفاده قرار می گیرند و بر اساس عملکردهایی که انجام می دهند، ارزش متفاوتی دارند.

3. آیا NFT که انتخاب کردید قابلیت خرید و فروش دارد؟

سهولت خرید یا فروش NFT بسیار اهمیت دارد. سرمایه گذاران دوست دارند در NFT هایی که قابلیت فروش دارند (آنهایی که حجم معاملات قابل توجهی دارند) سرمایه گذاری کنند زیرا ریسک نگهداری آنها کاهش می یابد. NFTهایی با استاندارد ERC در طیف گسترده ای از صرافی ها قابل معامله هستند. سهولت تجارت بر ارزش چنین NFTهایی می افزاید.

4. چه کسی مالک یا پشت سر پروژه NFT است؟

باید بسیار حساس باشید، مطمئن شوید و اینفلوئنسرها و سلبریتی های پروژه را (در صورت وجود) به طور کامل بررسی کنید. شاهد بوده ایم چندین پروژه که سلبریتی ها از آن ها حمایت کرده اند، ارزش تصورشده را نداشته اند. نوترین نمونه، در ژانویه 2022، پروژه ای به نام اتریوم مکس بود که افراد مشهور برجسته ای، ازجمله کیم کارداشیان و فلوید می ودر، از آن حمایت کردند و از هر دو به دلیل دخالت خود در این مجموعه شکایت شد.

بااین حال، تا حدی عکس آن نیز صادق است. The Bored Ape Yacht Club یکی از معروف ترین پروژه های NFT، به قدری محبوب شده است که افراد مشهوری مانند جاستین بیبر، امینم، سرنا ویلیامز، استف کری و بسکمک دیگر از برند BAYC استفاده می کنند و مالک NFTهای این مجموعه اند.

درک پیچیدگی ها و فناوری مربوط به ایجاد یا توسعه یک پروژه NFT در صورتی که تیم از انتشار وایت پیپر یا نقشه راه خودداری کرده باشد، سخت است. اگر قرار است پولی را که به سختی به دست آورده اید برای سرمایه گذاری در پروژه ای صرف کنید، حداقل باید بتوانید تیم و نقشه راه آن ها را بسنجید.

به گفته پاتریک کیسی، مدیر بازاریابی در Felix Health، وایت پیپر NFT به شما ایده واضح تری از چرایی وجود پروژه، تحقیقاتی که تیم توسعه انجام داده است و اینکه چگونه برند قصد دارد در درازمدت به توسعه خود ادامه دهد، ارائه می دهد.

5 مزیت سرمایه گذاری در NFT

اگر سرمایه گذاری در NFTها را انتخاب می کنید، باید از برخی از مزایای سرمایه گذاری در آنها نیز آگاه باشید.

1. امکانات بی خاتمه

امکانات بی خاتمهی در فضای NFT وجود دارد زیرا می توان از آنها برای تقریباً هر پروژه ای استفاده کرد. علاوه بر این، موارد استفاده نیز به طور پیوسته در حال افزایش است و آینده NFT را امیدوارکننده می کند.

2. به راحتی در دسترس و قابل انتقال است

یکی دیگر از دلایلی که سرمایه گذاری در NFT ممکن است ایده خوبی باشد این است که برای همه قابل دسترس است. همچنین به راحتی از یک فرد یا مکان به فرد دیگر قابل انتقال است. با این کار، این انتظار وجود دارد که این فناوری همچنان محبوبیت بیشتری پیدا کند.

3. تنوع

سرمایه گذاری در NFTها راه دیگری برای تنوع بخشیدن به سبدهای سرمایه گذاری شما ارائه می دهد و در نتیجه ریسک کلی شما را کاهش می دهد. حتی در فضای NFT، دسته های مختلفی از دارایی ها وجود دارد که می توانید روی آنها سرمایه گذاری کنید.

4. مالکیت امن و شفافیت

مالکیت NFT از طریق فناوری بلاک چین تضمین می شود. این ویژگی همچنین به تقسیم مالکیت دارایی ها کمک می کند. تقسیم مالکیت بین چندین مالک آسانتر است در حالی که همه دارای سابقه ای غیرقابل تکرار از سهام خود هستند. بلاک چین تمام سوابق و تراکنش ها را شفاف می کند و معاملات را ساده تر و احتمال تقلب را بسیار کمتر می کند.

5. اعتبارسنجی NFTها آسان است

از آنجایی که تمام تراکنش های NFT در بلاک چین ثبت می شوند، داده ها را نمی توان تغییر داد یا دستکاری کرد و این امر احراز هویت NFT ها را آسان تر از دارایی های فیزیکی می کند. اگر در حال خرید یک اثر هنری از یک فروشگاه آنلاین هستید، ممکن است نتوانید بدانید که آیا نسخه اصلی یا کپی آن را دریافت می کنید. با این حال، هنگام خرید NFT، می توانید بلاک چین را بررسی کنید تا صحت آن اثر هنری را قبل از پرداخت هزینه آن تأیید کنید.

4 معایب سرمایه گذاری در NFT

سرمایه گذاری در NFTها نیز بدون ریسک نیست. این نگرانی ها مسائلی هستند که ممکن است مانع رشد NFTها در آینده شوند.

1. NFTها دوستدار محیط زیست نیستند

بیشتر NFTها از طریق شبکه اتریوم پشتیبانی می شوند، که از روش اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند (اگرچه اتریوم قرار است به اثبات سهام تغییر کند). فرآیند اجماع PoW برای ثبت و تایید تراکنش ها انرژی زیادی می گیرد. برای ایجاد یک NFT، برق بسیار زیادی مورد نیاز است و در هر تراکنش حدود 238 کیلووات ساعت انرژی مصرف می کند. نگرانی هایی مطرح شده است که این امر می تواند بر محیط زیست تأثیر منفی بگذارد.

2. نوسان قیمت بالا

NFTها بسیار بی ثبات هستند و تغییرات بسیار زیادی در قیمت ها شاهد هستیم و پیش بینی ارزش آینده یک NFT کمی چالش برانگیز است. اگر NFT خریداری شده ارزش خود را حفظ نکند منجر به ضررهای سنگین برای صاحبان خود خواهد شد.

3. NFTها هنوز آنقدر که باید محبوبیت ندارند

فناوری NFT هنوز در مراحل اولیه است. بسکمک از مردم هنوز نمی دانند NFT چیست، که همین مورد تجارت در این زمینه را سخت می کند زیرا خریدار و فروشنده زیادی هنوز وجود ندارد. علاوه بر این، همانطور که در زیر خواهید خواند، ارتباط آنها با فعالیت های کلاهبرداری به تصویری که در فکر مخاطبان قرار است ایجاد کند آسیب می رساند.

4. فعالیت های کلاهبردارانه در صنعت NFT

NFTها همچنین می توانند برای انجام فعالیت های کلاهبرداری استفاده شوند. شکی نیست که یکپارچگی بلاک چین غیرقابل انکار است. با این حال، مواردی از فروش املاک به عنوان NFT بدون رضایت مالکان واقعی وجود داشته است که اصل استفاده از NFT برای فروش املاک را نقض می کند. چندین کلاهبرداری دیگر از NFT اجرا شده است و این امر باعث می شود از این فناوری در کلاهبرداری ها نیز استفاده شود.

با احتیاط سرمایه گذاری کنید

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا سرمایه گذاری در NFTها خوب است؟ همانطور که حتما متوجه شده اید، سرمایه گذاری در NFTها با خطراتی نیز همراه است. با این حال، با اطلاعات و ابزار مناسب، می توانید از تمام خطرات موجود دوری کنید. بهتر است قبل از اقدام به خرید یک توکن غیر مثلی کلیه جوانب توصیه شده را بررسی کنید.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2065

به "چگونه قبل از سرمایه گذاری در NFT ارزش واقعی آن را متوجه شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه قبل از سرمایه گذاری در NFT ارزش واقعی آن را متوجه شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید