ثبت نام وام کرونا ویژه گردشگری شروع شد، متقاضیان به سامانه کارا Kara.mcls.gov.ir مراجعه نمایند

به گزارش مجله تار و سه تار، تسهیلات جدید مطابق مصوبه هفتم مهرماه ستاد ملی مقابله با کرونا، به تمام کسب و کارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می یابد. بر این اساس، تاسیسات گردشگری می توانند از حداقل 16 میلیون تومان تا 900 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 12 درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه بهره مند شوند.

ثبت نام وام کرونا ویژه گردشگری شروع شد، متقاضیان به سامانه کارا Kara.mcls.gov.ir مراجعه نمایند

مبلغ این وام به تفکیک برای راهنمایان گردشگری 20 میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین 150 تا 300 میلیون تومان، شرکت های حمل و نقل گردشگری 80 میلیون تومان، موسسات آموزش گردشگری 60 میلیون تومان، شرکت های عامل تطبیق 50 میلیون تومان، ارزیابان و عوامل تطبیق 16 میلیون تومان، اقامتگاه های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین 80 تا 200 میلیون تومان، هتل ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از 200 تا 900 میلیون، و هتل آپارتمان ها، متل ها و مهمانپذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از 200 تا 350 میلیون تومان مشخص شده است.

همچنین سفره خانه های سنتی و واحدهای پذیرایی بین راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، مجتمع های گردشگری و آب درمانی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی براساس نوع و درجه واحد بین 100 میلیون تا 350 میلیون تومان می توانند دریافت نمایند.

پیش تر دولت تسهیلاتی به مبلغ 6 تا 16 میلیون تومان برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا اختصاص داده بود که بسیاری از فعالان گردشگری و صنایع دستی این وام را با توجه به حجم خسارت واردشده به این بخش ها، ناکارآمد توصیف نموده اند که مسبب بدهکاری بیشتر خواهد شد. علاوه بر این بسیاری از فعالان گردشگری از جمله صاحبان بومگردی ها و راهنمایان گردشگری با توجه به این که فاقد کد بیمه کارگاهی هستند واجد شرایط برای دریافت آن تسهیلات شناخته نشدند و هیچ نوع حمایتی دریافت نکردند.

اینک معاون گردشگری با اشاره به مصوبه لازم الاجرای ستاد ملی مقابله با کرونا، خبر داده است: برابر با هماهنگی اجرا شده با معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تاریخ 29 آبان ماه، تمام تاسیسات و فعالان گردشگری که قبلا اطلاعات خود را در سامانه های وزارت گردشگری ثبت نموده اند می توانند با مراجعه به سامانه کارا Kara.mcls.gov.ir و از قسمت باکس مخصوص تسهیلات گردشگری، درخواست خود را برای دریافت وام جدید ثبت نمایند.

ولی تیموری اظهار کرد: آن دسته از فعالان گردشگری که از تسهیلات مرحله قبل استفاده نموده اند باید تا روز دوشنبه، سوم آذرماه برای ثبت نام و درخواست مابه التفاوت این تسهیلات، منتظر بمانند.

ثبت نام تسهیلات جدید درحالی شروع شده است که بانک ها همچنان زیر بار اجرای این مصوبه نمی فرایند و برخلاف مصوبه پیشین ستاد ملی مقابله با کرونا، اقساط تسهیلات قبلی را درحالی که تا انتها سال آینده باید به تعویق اندازند، کسر و حتی مشمول جریمه تاخیر در پرداخت نموده اند.

این درحالی است که در مصوبه جلسه سی و نهم ستاد ملی کرونا درخصوص تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده در حوزه گردشگری تصریح شده است: این تسهیلات از محدودیت های متعارف در تسهیلات بانکی {شامل بدهی غیرجاری متقاضی و ذی نفعان، رعایت نسبت مالکانه، مفاد دستورالعمل رعایت شاخص های مالی در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به اشخاص حقیقی و حقوقی توسط بانک های دولتی به منظور بهره مندی از تسهیلات، ارائه استعلام مالیاتی موضوع تبصره (1) ماده (186) قانون مالیات های مستقیم و چک های برگشتی متقاضی و ذی نفعان (که از تاریخ 1399/1/20 لغایت 1399/3/31 ایجاد شده است) مقرر در ماده (5) مکرر الحاقی به قانون صدور چک} (به استناد مصوبه جلسه مورخ 1398/12/26 ستاد ملی مبارزه با کرونا) مستثنی خواهد بود.

بانک مرکزی نیز پنجم آبان ماه در دستورالعملی به 20 بانک ابلاغ کرد: برای کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری موضوع ابلاغیه شماره 9689 مورخ 1399/2/7 (زیررسته های مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا) تسهیلات ذیل فراهم می گردد:

1- بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا انتها سال 1399 امهال می گردد.

2- با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری براساس بنگاه محوری، مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه مالی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا موافقت شد. متقاضیان مجازند تا انتها آذرماه سال جاری ثبت نام نمایند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت ماه سال 1400 خواهد بود. بنگاه هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت نموده اند نیز مجاز به دریافت مابه التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.

محمد نهاوندیان، معاون مالی رییس جمهور نیز 14 آبان ماه دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات به فعالیت ها و واحدهای کسب و کارهای بیشتر آسیب دیده از ویروس کرونا در حوزه گردشگری بر اساس شیوه بنگاه محوری را به وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رییس کل بانک مرکزی ابلاغ کرد.

ماده 4 این دستورالعمل تصریح می نماید: اشخاصی که قبل از ابلاغ این دستورالعمل (به استناد دستورالعمل قبلی) از تسهیلات مربوط به مشاغل و رسته های آسیب دیده از کرونا استفاده نموده اند، چنان چه دوباره درخواست دریافت تسهیلات داشته باشند، پرداخت مابه التفاوت مبلغ درخواستی در قالب تسهیلات مطابق این دستورالعمل امکان پذیر خواهد بود.

در ماده 5 نیز آمده است: به منظور حمایت از فعالان حوزه گردشگری، بازپرداخت تسهیلات بانکی موضوع این دستورالعمل تا اردیبهشت سال 1400 مشمول دوره تنفس خواهد بود.

از سویی، بعضی فعالان گردشگری اعتراض هایی را نسبت به کم کاری و همکاری نکردن اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها در آنالیز و تایید پفراینده های درخواست تسهیلات مطرح نموده اند. ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که شروع ثبت نام این تسهیلات را مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به مدیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع داده، از آن ها خواسته است با توجه به اهمیت موضوع، نسبت به اطلاع رسانی به تمام تاسیسات و فعالان گردشگری تحت پوشش، اقدام نمایند. او پیش تر نیز از مدیران استان ها خواسته بود در رسیدگی به پفراینده های مربوط به تسهیلات حمایتی خسارت های کرونا، سرعت عمل و همکاری بیشتری داشته باشند.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1259

به "ثبت نام وام کرونا ویژه گردشگری شروع شد، متقاضیان به سامانه کارا Kara.mcls.gov.ir مراجعه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام وام کرونا ویژه گردشگری شروع شد، متقاضیان به سامانه کارا Kara.mcls.gov.ir مراجعه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید