حقایقی که از دست دادن با دیگران باید بفهمید!

به گزارش مجله تار و سه تار، نحوه دست دادن هر شخص، مختص به اوست و از افکار و عقاید آن فرد نشات می گیرد.

حقایقی که از دست دادن با دیگران باید بفهمید!

به گزارش گروه وبگردی خبرنگاران، مصافحه (دست دادن) یادگاری از زمان انسان غارنشین است و تا به امروز ادامه دارد. نحوه دست دادن هر شخص، مختص به اوست و از افکار و عقاید آن نشات می گیرد. دست ها، همچون سایر اعضای بدن، زبان مخصوص به خود را دارند. زبانی که جز راست نگوید!

مصافحه یادگاری از زمان انسان غارنشین است. هر زمانی که انسان های غار نشین با هم دیدار می کردند، دست های خود را به هوا می بردند و کف دست را نمایان می کردند تا مشخص گردد که هیچ گونه سلاحی در دست ندارند یا پنهان نکرده اند. با گذشت قرن ها، حرکت کف دست در هوا اصلاح شد و به کف دست روی قلب ها و انواع دیگر حرکات تغییر یافت. نوع امروزی این رسم قدیمی برای ادای احترام، قفل کردن کف دست ها در هم و دست دادن است که در اغلب کشورهای انگلیسی زبان به هنگام شروع دیدار و هم هنگام انتها آن، اجرا می گردد. دست ها معمولا بین پنج تا هفت بار حرکت داده می شوند.

دست دادن سلطه پذیر و سلطه گر

فرض کنید برای اولین بار با شخصی آشنا شده اید و طبق رسم همیشگی برای ادای احترام با یکدیگر دست می دهید. با این کار یکی از سه نگرش اساسی به وسیله دست دادن انتقال پیدا می نماید که عبارتند از ، سلطه گرانه: این شخص سعی می نماید بر من مسلط باشد. بهتر است مراقب باشم، تسلیم آمیز: من می توانم بر این شخص مسلط باشم. او طبق خواسته من عمل می نماید، و برابر: من این شخص را دوست دارم. با هم سازگار خواهیم بود.

این سه نگرش می تواند نا آگاهانه انتقال پیدا کند و یا تمرین و کاربری آگاهانه روش های دست دادن که در ادامه آمده، می تواند یک اثر فوری بر شخص داشته باشد. اطلاعات این بخش نمایانگر گوشه ای از نتایج مطالعات مستند روش های کنترلی دست دادن است.

نگرش سلطه گرانه، با برگرداندن دست، به طوری که در هنگام دست دادن، کف دست به سمت پایین باشد انتقال پیدا می نماید.

کنترل را به دست گرفتن

نیازی نیست که کف دست مستقیما رو به زمین باشد، اما نسبت به کف دست شخص، می باید به سمت پایین باشد و این برای او بدین معنی خواهد بود که شما مایلید در رابطه تان کنترل و سلطه داشته باشید. مطالعات اجرا شده روی پنجاه و چهار مدیر ارشد پیروز نشان داد که نه تنها 42 نفر آن ها شروعگر دست دادن بودند، بلکه از روش سلطه گرانه هم استفاده نمودند.

همان طور که یک سگ برای نشان دادن حالت تسلیم به پشت غلت می خورد یا گردن خود را جلو می آورد، انسان از کف دستی که رو به بالا است برای نشان دادن تسلیم به دیگران استفاده می نماید.

ارائه کنترل

این حرکت بخصوص زمانی مهم است که می خواهید طرف مقابل کنترل داشته باشد یا احساس کند که بر شرایط مسلط است.

البته با اینکه دست دادن با کف دست روبه بالا نشانگر تسلیم است، موقعیت های متعادل تری هم شاید وجود داشته باشد که باید آن ها را در نظر گرفت. به اسم مثال، شخصی که از آرتروز دست رنج می برد، ناچار است به علت شرایطش کمتر فشار بیاورد، لذا برگرداندن کف دست او به حالت تسلیم، بسیار آسان است. افرادی که در حرفه خود از دست هایشان استفاده می نمایند، مانند جراحان و هنرمندان و نوازندگان هم شاید در دست دادن کمتر فشار بیاورند و این فقط به خاطر مراقبت از دست هایشان است. اشارات و حرکاتی که پس از دست دادن دنبال می شوند، هدایت های بیشتری برای سنجش ارائه می دهد- شخص مطیع از علائم سلطه پذیر استفاده می نماید و شخص سلطه گر علائم پرخاشگرانه تری به کار می برد.

زمانی که دو شخص سلطه گر با هم دست می دهند، یک مبارزه نمادین روی می دهد؛ در حالی که هر یک سعی می نماید کف دست دیگری را به حالت تسلیم برگرداند، کف دست هر دو در یک حالت عمودی قرار می گیرد و هر یک حس احترام و تفاهم را به دیگری انتقال می دهد.

دست دادن مردانه

این روش گرفتن دست به طور عمودی، روشی است که یک پدر زمانی که می خواهد به پسرش دست دادن مثل یک مرد را یاد بدهد، از آن استفاده می نماید.

زمانی که با یک شخص سلطه گر روبه رو می شوید، نه تنها مشکل می توان کف دست او را به حالت تسلیم برگرداند، بلکه انجام این عمل بسیار واضح است. روش ساده ای برای خنثی کردن دست دادن سلطه گرانه وجود دارد که علاوه بر برگرداندن کنترل به سمت شما، با تجاوز به حریم شخصی طرف مقابل او را ناراحت می نماید. برای آموختن این روش خلع سلاح باید به تمرین جلوآوردن پای چپ خود در حالی که دست خود را برای دست دادن جلو می آورید، بپردازید.

سپس پای راست خود را به جلو بیاورید و روبه روی او به سمت چپ حرکت کنید و وارد حریم شخصی اش شوید.

حال، پای چپ خود را به طرف پای راست بیاورید تا این حرکت کامل گردد؛ سپس با او دست بدهید.

این شیوه باعث می گردد که حالت دست دادن طرف مقابل به حالت تسلیم برگردد. بعلاوه باعث می گردد که با ورود به حریم خصوصی او، کنترل به دست شما بیفتد.

شیوه دست دادن خود را آنالیز نمایید و مشخص نمایید که هنگام دست دادن، با پای چپ به جلو می روید یا با پای راست. بیشتر مردم راست پا هستند. از این رو زمانی که با شخصی سلطه گر رو به رو می شوند، در شرایط نامطلوبی قرار می گیرند زیرا انعطاف کم یا فضای اندکی برای حرکت کردن در قلمرو مصافحه دارند، لذا شخص دیگر کنترل را به دست می گیرد.

به تمرین دست دادن با جلو گذاشتن پای چپ بپردازید؛ متوجه می شوید که خنثی کردن یک شخص سلطه گر و در دست گرفتن کنترل، نسبتا ساده است.

چه کسی اول دست جلو می برد؟

با اینکه دست دادن به هنگام آشنایی با شخصی برای اولین بار، عموما یک رسم قابل قبول است، در برخی موقعیت ها، شاید صحیح نباشد که شما شروعگر دست دادن باشید. نظر به اینکه دست دادن یک علامت خوش آمد گویی است، قبل از شروع دست دادن، مهم است که چند سوال را از خود بپرسید: آیا از من استقبال می گردد؟ آیا این شخص از دیدار با من شادمان است؟ فروشنده ها می آموزند که اگر با خریداری که بدون خبر و بدون دعوت به دیدارش رفته اند، اول دست بدهند، ممکن است پیامدی منفی به وجود بیاید، زیرا خریدار شاید مایل به استقبال از آن ها نباشد و بدین ترتیب مجبور به انجام کاری گردد که دوست ندارد. بعلاوه کسانی که دچار آرتروز می باشند یا آن هایی که دست هایشان ابزار حرفه آنان است، شاید اگر مجبور به دست دادن شوند، حالت تدافعی بگیرند. به فروشنده های کارآموز آموخته می گردد که در چنین موقعیت هایی بهتر است که منتظر شوند تا طرف مقابل پیش دستی کند و اگر نکرد، سر خود را به علامت سلام تکان دهند.

روش های دست دادن

در دست دادن، فشار آوردن با کف دست به سمت پاییت به طور حتم پرخاشگرانه ترین روش است. زیرا فرصت کمی به دریافت نماینده برای مشخص یک ارتباط برابر می دهد. این نوع دست دادن مختص اشخاص سلطه گر و پرخاشگری است که همواره شروعگر هم هستند. محکم دست دادن با کف دست رو به پایین، دریافت نماینده را مجبور می نماید که به یک حالت سلطه پذیر درآید زیرا او ناچار است در پاسخ کف دست را به به بالا بگیرد.

چندین روش جهت خنثی کردن فشار با کف دست پایین وجود دارد.

شما می توانید از شیوه قدم به راست (که در بالا ذکر شد) استفاده نمایید، اما گاهی اوقات این کار سخت است زیرا دست شخصی که شروع نماینده دست دادن است، اغلب سفت و کشیده است و مانع از اجرای این شیوه می گردد. یک حرکت ساده گرفتن بالای دست طرف مقابل قبل از دست دادن با وی است.

مصافحه دستکشی گاهی اوقات مصافحه سیاستمداران هم نامیده می گردد. در این نوع دست دادن، شخص شروع نماینده یک فرد قابل اعتماد و صادق را در فکر شخص مقابل تداعی می نماید، اما چنانچه این شیوه برای شخصی که به تازگی با او آشنا شده اید به کار برود تاثیر معکوس می گذارد و شخص مقابل (دریافت نماینده مصافحه) در خصوص قصد و نیت احساس تردید می نماید. روش دستکشی باید فقط برای اشخاصی که آشنایی کامل با شروع نماینده مصافحه دارند، به کار برود.

مصافحه دستکشی

تنها تعداد معدودی از مصافحه ها به مقدار مصافحه ماهی مرده غیر قابل پذیرش هستند، بخصوص اگر دست سرد یا نوچ باشد. حس نرمی و بی روحی مصافحه ماهی مرده آن را به اسم یک روش غیر محبت آمیز در سراسر دنیا شناسانده و اغلب مردم آن را به افرادی که از نظر شخصیت ضعیف هستند نسبت می دهند که علت عمده آن برگرداندن راحت کف دست به سمت بالا است. نکته جالب این است که بسیاری از مردمی که از این روش استفاده می نمایند، از عمل خود ناآگاه می باشند، بنابراین بهتر است قبل از اینکه راجع به روش مورد نظر مصافحهی خود در آینده تصمیم گیری نمایید از دوستان خود راجع به روشتان در دست دادن نظر خواهی کنید.

مصافحه ماهی مرده

روش خرد نماینده انگشتان علامت انحصاری تیپ پرخاشگر است . متاسفانه هیچ راه موثری برای رفع کردن آن وجود ندارد. مگر توهین کلامی یا یک حرکت فیزیکی مانند کوبیدن مشت به بینی طرف!

مصافحه خردنماینده انگشتان

روش دست سفت و کشیده هم همچون روش فشار آوردن با کف دست رو به پایین، معمولا به وسیله افراد پرخاشگر استفاده می گردد که هدف اصلی آن حفظ فاصله و جلوگیری از ورود شما به حریم خصوصی (صمیمی) شروعنماینده مصافحه است. این روش بعلاوه به وسیله افرادی که در روستا بزرگ شده اند و از حریم خصوصی بزرگتری برخوردارند، جهت حمایت از این حریم استفاده می گردد. روستاییا البته هنگام دست دادن به این روش معمولا به سمت جلو خم می گردد یا حتی روی یک پا می ایستند.

فشار دست سفت و کشیده

روش گرفتن نوک انگشتان مانند روش فشاری است؛ فقط مسئله اصلی فراموش شده است - شخص استفاده نماینده از این روش، اشتباها انگشتان طرف مقابل را در دست می گیرد. در این روش با اینکه شروعنماینده عمل دست دادن به ظاهر رفتاری علاقه مند نسبت به طرف مقابل دارد، اما در واقع فاقد اعتماد به نفس است. همچون روش فشاری هدف اصلی از گرفتن نوک انگشتان حفظ فاصله فیزیکی مناسب و راحت است.

گرفتن نوک انگشتان

روش کشیدن طرف مقابل (دریافت نماینده مصافحه) به داخل حریم خود، یکی از دو تعبیر زیر را دارد: اول، شروع نماینده دارای شخصیتی نامطمئن است که فقط در حریم شخصی خود احساس امنیت می نماید؛ دوم، شروع نماینده از فرهنگی برخوردار است که حریم خصوصی (صمیمی) کوچکی دارد و بنابراین رفتار او طبیعی است.

دست کشیده (بازوی کشیده)

مقصود از مصافحه دو دستی نشان دادن صداقت، اعتماد یا عمق احساسات نسبت به طرف مقابل (دریافت نماینده مصافحه) است. در اینجا دو عامل مهم باید در نظر گرفته گردد. اول، دست چپ برای منتقل ساختن احساسات اضافی که شروع نماینده مایل است انتقال دهد، مورد استفاده قرار می گیرد و اندازه آن وابسته به مسافتی است که دست چپ شروع نماینده بر روی دست راست دریافت نماینده به سمت بالا حرکت می نماید. به اسم مثال، گرفتن آرنج، به معنای انتقال احساسات بیشتری نسبت به گرفتن مچ دست می باشد و گرفتن شانه بیش از گرفتن بالای دست انتقال می دهد.

دوم اینکه دست چپ شروع نماینده عامل نفوذ به حریم خصوصی و یا بسیار خصوصی دریافت نماینده است.

به طور کلی، در دست گرفتن مچ و آرنج تنها بین دوستان نزدیک یا خویشاوندان قابل قبول است و در این موارد دست چپ شروع نماینده مصافحه فقط به حریم خصوصی (صمیمی) گیرنده مصافحه نفوذ می نماید. در دست گرفتن شانه و بالای دست به معنای ورود به حریم بسیار خصوصی است که حتی ممکن است شامل تماس بدنی هم بگردد. این روش ها می باید فقط در افرادی که یک پیوند نزدیک احساسی دارند به کار رود. اگر شروع نماینده مصافحه علت خوبی برای مصافحهی دو دستی نداشته باشد، گیرنده مصافحه بدگمتن می گردد و به نیت شروع نماینده اعتماد نمی نماید. این امری عادی است که سیاستمداران هنگام دیدار با رای دهندگان و فروشنده ها در دیدار با مشترین نو مصافحه دو دستی به کار ببرند بدون اینکه متوجه باشند این عمل یک نوع خودکشی اجتماعی است و اثری منفی بر دریافت نماینده می گذارد.

منبع: حقوق نیوز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1752

به "حقایقی که از دست دادن با دیگران باید بفهمید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی که از دست دادن با دیگران باید بفهمید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید