خبرنگاران معمای کریم؛ پرسپولیس یا تیم ملی؟

به گزارش مجله تار و سه تار، تهران- خبرنگاران- کریم باقری در یک دوراهی بسیار سخت قرار گرفته و باید از بین پرسپولیس و تیم ملی یکی را انتخاب کند و البته خودش در این بین تنها تصمیم گیرنده نیست و می بایست توافقی بین فدراسیون و باشگاه به وجود بیاید.

خبرنگاران معمای کریم؛ پرسپولیس یا تیم ملی؟

چهارشنبه گذشته بود که کریم باقری و مهدی محمدنبی با یکدیگر جلسه ای را برگزار کردند. خروجی این مذاکره 2 نفره این بود که کاپیتان اسبق تیم ملی و پرسپولیس باید از بین باشگاه محبوبش و تیم ملی کشورش یکی را انتخاب کند چرا که کار کردن به صورت همزمان میسر نیست.

ابتدا کمی راجع به شرایط کنونی باقری صحبت کنیم. او تا سال آینده با پرسپولیس قرارداد دارد و از طرفی در تاریخ 13 اسفند سال قبل نیز به عنوان یکی از 2 دستیار ایرانی دراگان اسکوچیچ در تیم ملی انتخاب شد. شیوع ویروس کرونا همه چیز را تحت الشعاع قرار داد. فصل فوتبالی قرار بود خیلی زودتر به اتمام برسد تا کریم با خیال راحت به تیم ملی بپیوندد اما حالا همه چیز فرق نموده است. برنامه های تیم ملی و پرسپولیس احتمالا تداخل خواهد داشت و این چیزی است که برای هر 2 طرف ایجاد مشکل می نماید. برگزاری جلسه بین دبیرکل و شماره 6 سابق تیم ملی هم در همین ارتباط بود.

کریم باقری در واکنش به جلسه با نبی و اینکه تکلیفش چه می گردد گفت: تا سرانجام این فصل در خدمت پرسپولیس هستم. با توجه به اینکه من یک فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد دارم باید در این مورد مذاکراتی را با باشگاه داشته باشم چرا که بین باشگاه و تیم ملی یکی را باید انتخاب کنم. انشالله که مشکل خاصی پیش نیاید. نبی در این مورد شرایط خود را اعلام کردند و قرار بر این شد در صورت توافق نهایی نظرات مان را اعلام کنیم. در هر صورت جدایی از پرسپولیس برای من خیلی سخت است. الان چندین سال است که اینجا هستم و همواره علاقه قلبی خود را به این تیم نشان داده ام. طرفداران هم همواره به من لطف داشته ام و خود را متعلق به پرسپولیس می دانم. در واقع اگر در فوتبال با جایی رسیدم از پرسپولیس بوده است. واقعا سخت است که الان از بین تیم ملی و پرسپولیس یکی را انتخاب کنم. انشالله که اتفاقات خوبی رخ دهد. دوست دارم هر جا که هستم موثر باشم. تیم ملی هم شرایط خاص خودش را دارد و حضورم در کادرفنی این تیم می تواند تجربه خیلی خوبی برایم در کار مربیگری باشد از این لحاظ دوست دارم با تیم ملی هم همکاری کنم.

یحیی گل محمدی چند سالی است که وارد دنیای مربیگری شده و ترکیب کادر خود را معین نموده است. با این حال محبوبیت باقری به گونه ای بود که همه بر این باور بودند یحیی باید هم تیمی سابق خود را کنارش نگه دارد. اتفاقی که رخ داد و سرمربی پرسپولیس نخواست اتفاقات مقطع اول حضورش در پرسپولیس و ماجراهای مهدوی کیا تکرار گردد. باقری از بیرون به عنوان یک نظم دهنده و فرد با دیسیپلین دیده می گردد. کسی که جو رختکن را آرام نگه می دارد. یادمان هست که در زمان برانکو او چگونه با بازیکنانی مثل صادقیان و مکانی برخورد کرد. چندی بعد برانکو به عربستان رفت و خیلی زود جو تیم بر علیه او شد و مجبور به ترک شد.

اتفاقا شاید به همین خاطر بود که مسوولان فدراسیون به سراغ کریم باقری رفتند و او را به اسکوچیچ پیشنهاد دادند. نگرانی خاصی راجع به اسکو بعد از انتخابش وجود داشت مبنی بر اینکه او قدرت کنترل ستاره های تیم ملی را ندارد و حضور فردی مثل باقری در کنارش می تواند تعادل را برقرار کند. از طرفی وحید هاشمیان نیز به عنوان یک مشاور فنی تر می تواند ضعف احتمالی کریم رابرطرف کند و مجددا ایجاد توازن کند.

از مصاحبه کریم باقری اینطور برمی آید که او بی میل به تجربه فضای جدید نیست و از طرفی جدایی پس از چند سال از پرسپولیس برایش سخت است. اما 2 سوال. اول اینکه کریم به کدام یک از این 2 تیم بیشتر احتیاج دارد و در سوال بعد اینکه کدام یک از این 2 تیم به باقری احتیاج بیشتری دارند؟

برای پاسخ به سوال اول باید گفت تغییر فضای کاری باقری می تواند یک اتفاق فوق العاده خوب برای او باشد. شاید حضور به عنوان نفر دوم در پرسپولیس بعد از چندین سال کافی بوده باشد و حضور در تیم ملی ولو به عنوان دستیار گامی رو به جلو برای کاپیتان سابق تیم ملی محسوب می گردد. برای پاسخ دادن به سوال دوم اما شاید باید تردید بیشتری داشت. اسکوچیچ در این مدت نشان داده توانایی کنترل ستاره ها را دارد یا حداقل چنین پتانسیلی در او نهفته است. از طرفی شناخت زیادی نسبت به دستیاران خارجی او وجود ندارد و شاید بهتر باشد برای عدم تکرار ماجراهای دستیاران ویلموتس که نتوانستند در مقاطع حساس به او مشاوره درست بدهند بهتر باشد از مربی ایرانی فنی تری در کنار اسکوچیچ استفاده کرد.

ولی پرسپولیس چه؟ آیا با رفتن کریم گزینه خاصی برای حضور در کادر مربیگری یحیی وجود دارد؟ کسی که هم بازیکنان از او حساب ببرند و هم دیسیپلین لازم را داشته باشد؟ یادمان نرود بر اساس سنتی قدیمی و معمول، کسی می تواند روی نیمکت سرخابی ها بنشیند که سابقه بازی در این تیم ها را داشته باشد. آیا چنین فردی وجود دارد؟ کسی که به فکر شوی مجازی و مصاحبه های گوناگون و ... نباشد و در عین حال در بحث فنی صاحب نظر باشد و قبول کند که نفر دوم یا حتی سوم باشد؟

حالا باید دید در نهایت چه تصمیمی در این باره اتخاذ خواهد شد. طبیعتا کار کردن همزمان در هر 2 تیم حاشیه های فراوانی را ایجاد می نماید و روی بازدهی و راندمان باقری نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. چه بهتر که هر چه سریع تر بهترین تصمیم در این باره گرفته گردد و اگر قرار است باقری را در تیم ملی نداشته باشیم؛ فدراسیون بتواند هر چه سریع تر نفر دیگری را برای یاری به اسکوچیچ استخدام کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1041

به "خبرنگاران معمای کریم؛ پرسپولیس یا تیم ملی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معمای کریم؛ پرسپولیس یا تیم ملی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید