خطرناک ترین فرودگاه جهان کجاست؟

به گزارش مجله تار و سه تار، در فاصله 40 دقیقه ای از کاتماندو مرکز نپال، خطرناک ترین فرودگاه جهان به نام لوکلا قرار گرفته است. علاوه بر اینکه عنوان خطرناک ترین فرودگاه جهان را به خود اختصاص داده، لوکلا شلوغ ترین فرودگاه کشور نپال هم هست. با مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید تا با خطرناک ترین فرودگاه جهان بیشتر آشنا شوید. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

خطرناک ترین فرودگاه جهان کجاست؟

درباره فرودگاه لوکلا، خطرناک ترین فرودگاه جهان

فرودگاه لوکلا که با نام خطرناک ترین فرودگاه جهان هم شناخته می گردد، یکی از نقاط کلیدی کشور نپال برای برای ورود خروج کوهنوردانی است که قصد صعود به قله اورست را دارند. باند فرودگاه لوکلا در سال 2001 بازسازی شد اما تاریخ ساخت آن یه سال 1964 باز می گردد. این باند از طریق ادموند هیلاری کوهنورد نیوزلندی ساخته شد. او اولین کوهنوردی است که به قله اورست صعود کرده است.

خطرات فرودگاه لوکلا

طول باند فرودگاه حدود 527 متر است که در مقایسه با باند فرودگاه هیترو در لندن که 3902 متر طول دارد و حدود 7 برابر باند فرودگاه لوکلا است کاملا تعجب برانگیز است. بانهای فرودگاه کوچک خطرناک هستند زیرا خلبان فضای کمتر و محدودتری برای تیک آف و فرود خواهد داشت. خلبان در یک باند کوچک با فضای کمتر امکان خطای بیشتری دارد. یکی دیگر از مواردی که علاوه بر فضای کم باند فرودگاه به خطرناک بودن این فرودگاه می افزاید، قرار گرفتن فرودگاه لوکلا در ارتفاع حدود 2800 متری از سطح دریا است. هرچه ارتفاع بیشتر باشد، چگالی هوا کمتر می گردد بنابراین هواپیما باید با سرعت بیشتری فرود بیاید.

صرف نظر از خطرات کم بودن طول باند فرودگاه و ارتفاع لوکلا از سطح دریا، این فرودگاه به دلیل طبیعت خشنی که آن را محاصره کرده بسیار خطرآفرین است. در انتهای باند فرودگاه یک دیوار سنگی و یک کوه پرشیب قرار گرفته است. اگر هواپیما به سرعت نایستد، این موانع باعث ایستادن آن می شوند. برای تیک آف هم همین خطرات وجود دارد. قسمت کناری باند فرودگاه با یک صخره پرشیب به پایان می رسد؛ بنابراین اگر تا زمان رسیدن به این صخره، هواپیما از زمین بلند نگردد، از کوه به پایین پرتاب می گردد. فرودگاه بیلی شاپ تورنتو

این شرایط فرودگاه تیک آف و فرود را بسیار مشکل می سازد و فضای محدودی برای اشتباه و خطای خلبان باقی می گذراند. علاوه بر این، آب وهوای این منطقه به طور مداوم در حال تغییر است و گاهی ابرهای سهمگینی در این منطقه شکل می گیرند. این ابرها باعث لرزش می شوند. لرزش خود به تنهایی خطرناک نیست اما برای مسافرین استرس زا خواهد بود. از هر جنبه ای که به این موضوع نگاه کنید پرواز در این فرودگاه تجربه خوشایندی نخواهد بود.

تنها هواپیماهای خاص و کوچک که تیک آف و فرود کوتاهی دارند می توانند در این فرودگاه پرواز کنند. خلبانان هم به طور ویژه برای این فرودگاه تعلیم دیده اند.

زیباترین فرودگاه جهان

علی رغم خطراتی که در این فرودگاه وجود دارد می توان آن را به عنوان یکی از زیباترین فرودگاه های جهان هم شناخت. این فرودگاه بر فراز یکی از بلندی های هیمالیا قرار گرفته و بخش هایی از باند فرودگاه با گل های کوچک بنفش پوشیده شده است. صدای زنگوله های گاوها که در فاصله کمی از فردودگاه هستند به زیبایی این مکان می افزاید. فرودگاه های برتر جهان

حوادث فرودگاه لوکلا

متاسفانه در 28 می سال 2017، حادثه ای در این هواپیما رخ داد که باعث شد به عنوان خطرناک ترین فرودگاه جهان معروفیت جهانی پیدا کند. این هواپیما بلافاصله پیش از فرود با درختان برخورد کرد. این هواپیما سه سرنشین داشت که دو نفر آن ها جان خود را از دست داده و یکی از آن ها نجات پیدا کرد. اگر قصد دارید از کوه اورست بالا بروید، به جای پرواز به فرودگاه لوکلا تا آن جا رانندگی کنید.

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1835

به "خطرناک ترین فرودگاه جهان کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین فرودگاه جهان کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید