دادگاه واشنگتن برای ولیعهد سعودی احضاریه صادر کرد

به گزارش مجله تار و سه تار، منابع خبری از صدور حکم احضار برای ولیعهد سعودی در پرونده افسر سابق سازمان اطلاعات سعودی خبر دادند.

دادگاه واشنگتن برای ولیعهد سعودی احضاریه صادر کرد

پایگاه عربی21 به نقل از رسانه های آمریکایی بیان کرد که دادگاهی در واشنگتن دستور احضار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را در پرونده سعد الجبری، افسر سابق سازمان اطلاعات سعودی صادر کرد.

طبق این گزارش، دستور احضار شامل 13 مسئول و کارمند سعودی نیز می گردد که دو تن از آنها مقیم آمریکا هستند.

این احضار پس از شکایت الجبری از بن سلمان به اتهام کوشش برای ترور وی مشابه ترور جمال خاشقجی ، روزنامه نگار منتقد سعودی اجرا شده است.

پسر الجبری اخیراً گفت که وی پس از شکایت از بن سلمان بار دیگر تهدید به ترور در محل اقامتش شده است.

سعد الجبری از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دادگاهی در واشنگتن شکایت نموده است.

این افسر سابق سعودی بن سلمان و دو دستیار وی را متهم به کوشش برای قتل غیرقانونی و نقض قانون بین المللی متهم نموده است.

الجبری پیش از این مشاور محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برکنار شده عربستان بود و به عنوان هماهنگ کننده اصلی عربستان با دستگاه های اطلاعاتی غرب فعالیت می کرد.

چهار دهه کار الجبری در وزارت کشور عربستان باعث شده است که وی نسبت به بسیاری از موضوعات حساس در داخل و خارج از این کشور آگاه باشد و او می داند که اسرار پادشاهی عربستان کجا دفن شده است.

علی رغم اینکه الجبری هیچگاه علناً منتقد محمد بن سلمان نبوده است، اما مشکل بن سلمان با او به این دلیل است که وی پیشتر هم پیمان محمد بن نایف، رقیب اصلی بن سلمان بوده است.

سعد الجبری در سال 2017 پیش از آنکه محمد بن نایف تحت اقامت اجباری قرار بگیرد و محمد بن سلمان جانشین او گردد، از عربستان به آلمان فرار کرد.

او پس از یک اقامت کوتاه در آلمان٬ تابستان 2017 به آمریکا رفت اما به این دلیل که در سایه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این کشور احساس امنیت نمی کرد، نوامبر همان سال به کانادا فرار کرد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1092

به "دادگاه واشنگتن برای ولیعهد سعودی احضاریه صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه واشنگتن برای ولیعهد سعودی احضاریه صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید