درمان عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) - درمان خانگی

به گزارش مجله تار و سه تار، درمان عفونت باکتریایی واژن (Bacterial vaginosis) از طریق روش های خانگی همچون استفاده از سرکه سیب، ماست، سیر و ... امکان پذیر استبوی بد واژن از علائم این عفونت باکتریایی است.

درمان عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) - درمان خانگی

خبرنگاران | سرویس سلامت - واژینوز باکتریال (bacterial vaginosis) یا همان عفونت باکتریایی واژن نوع بسیار شایع از عفونت واژن می باشد. در واژن زنان بسیاری از باکتری های مفید و همچنین بعضی از باکتری های مضر به صورت طبیعی وجود دارند. زمانی که تعادل موجود بین باکتری های مفید و مضر به هم می خورد عفونت باکتریایی واژن بروز می کند.

علائم عفونت باکتریایی واژن

علائم شایع عبارتند از ترشحات بیش از حد واژن، گاهی اوقات همراه با بوی ماهی، همراه با خارش و درد در هنگام ادرار. متخصصین مطمئن نیستند که چه چیزی باعث می گردد باکتری ها از تعادل خارج شوند، اما عوامل خاصی ریسک عفونت شما را افزایش می دهند. چنین عواملی عبارتند از داشتن بیش از یک شریک جنسی، شریک جنسی جدید، سیگار کشیدن بیش از حد، و انجام بیش از حد دوش واژینال.

باکتری واژینوز معمولا جدی نیست و اغلب به خودی خود از بین می رود. اما ایده خوب برای درمان آن، آغاز به درمان آن به محض بروز علائم می باشد. بعضی درمان های خانگی به شما یاری می کنند تا از این مشکل آزار دهنده خلاص شوید.

روش های خانگی برای درمان عفونت باکتریایی واژن

1.سرکه سیب: استفاده از سرکه سیب، یک درمان خانگی عالی برای واژینوز باکتریال می باشد. با توجه به ماهیت اسیدی، سرکه سیب اسیدیته واژن را افزایش می دهد و این امر زنده ماندن را برای باکتری های مضر سخت می سازد و محیط بهتری را برای رشد باکتری های مفید فراهم می آورد.

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک تا دو فنجان سرکه سیب را به همراه آب داخل یک تشت بریزید و به مدت 20 دقیقه داخل آن بشینید. پس از آن منطقه واژن را به آرامی خشک کنید. این کار را یکبار در روز تا بهبودی انجام بدهد.

2.ماست: ماست یکی از رایج ترین درمان های خانگی برای واژینوز باکتریال می باشد. ماست حاوی باکتری های مفیدی به نام لاکتوباسیلوس است که باکتری های مضر را از بین برده و به حفظ تعادل pH واژن یاری می کند.

روش استفاده از ماست برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک پد پنبه ای را به ماست آغشته کنید و آن داخل واژن خود بمالید. اجازه دهید ماست به مدت نیم ساعت داخل واژن شما بماند و سپس منطقه را به آرامی با آب بشوئید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا علائم از بین بروند. در روش دیگر می توانید یک تامپون را به ماست آغشته کرده و به مدت یک تا دو ساعت آن را داخل واژن خود قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام بدهید تا علائم به صورت کامل از بین بروند. همچنین، خوردن دو فنجان ماست ساده در روز به بازگرداندن تعادل pH عادی واژن یاری کرده و رشد باکتری های مضر را به حداقل می رساند.

3.عصاره درخت چای برای درمان عفونت باکتریایی واژن: عصاره درخت چای حاوی ضد باکتری طبیعی و همچنین ترکیبات ضد قارچ است که به کشتن میکروب هایی یاری می کند که عامل باکتری واژینوز هستند. علاوه بر این استفاده از عصاره درخت چای با بوی نامطبوع که در عفونت باکتریایی واژن شایع است مبارزه می کند.

روش استفاده از عصاره درخت چای برای درمان عفونت باکتریایی واژن: چند قطره عصاره درخت چای را به کاسه کوچکی از اب گرم افزوده و خوب به هم بزنید. از محلول حاصل جهت شستشوی واژن خود بهره ببرید. این کار را یکبار در روز به مدت سه تا چهار هفته انجام بدهید.

گزینه دیگر افزودن سه قطره عصاره درخت چای و سه فنجان سرکه سفید به آب ولرم حمام و سپس غوطه ور شدن در آن به مدت نیم ساعت است. این درمان را هر روز به مدت یک تا دو ماه ادامه دهید.

4.سیر: سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به درمان باکتری واژینوز یاری می کند. علاوه بر این، خواص ضد قارچی سیر باکتری های مضر را تحت کنترل نگه می دارد.

روش استفاده از سیر برای درمان عفونت باکتریایی واژن: سه تا چهار حبه سیر را له کنید و سیر له شده را در درون واژن خود قرار دهید. اجازه دهید سیر له شده به مدت 20 دقیقه در واژن شما بماند؛ پس از آن منطقه را با آب ولرم بشوئید. این درمان را یکبار در روز و به مدت چند ماه انجام بدهید. گزینه دیگر قرار دادن یک حبه سیر در گاز پانسمان و قرار دادن آن در واژن می باشد. (همانند تصویر زیر) گفتنی است که نباید اجازه دهید که سیر بیش از نیم ساعت داخل واژن شما باقی بماند؛ زیرا افزایش زمان بیش از حد ذکر شده منجر به سوزش درون واژن شما می گردد. از این درمان یکبار در روز و به مدت چند روز بهره ببرید. همچنین سیر خام یا پخته را در روز مصرف نمائید. اگر نمی توانید بوی سیر را تحمل کنید، می توانید پس از مشورت با پزشک از کپسول سیر بهره ببرید.

5.شیر: شیر حاوی باکتری لاکتوباسیلوس است که درمان طبیعی عالی برای باکتری واژینوز به حساب می آید. علاوه بر این شیر سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

روش استفاده از شیر برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک تامپون را در شیر سرد قرار داده و آن را داخل واژن خود کنید و اجازه دهید تا به مدت یک تا دو ساعت داخل واژن بماند سپس آن را بردارید. این کار را یکبار در روز و به مدت چند روز جهت از بین رفتن علائم انجام بدهید. روش دیگر، افزودن یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه به یک لیوان شیر گرم است. این ترکیب را یکبار در روز بنوشید تا زمانی که شرایط شما بهبود بیابد.

6.شنبلیله: شنبلیله بری درمان باکتری واژینوز بسیار مفید است. زیرا این ماده غذایی منجر به بهبود سطح pH در واژن شده و سیستم ایمنی را جهت سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی تقویت می کند.

روش استفاده از شنبلیله برای درمان عفونت باکتریایی واژن: دو قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در یک لیوان آب به مدت یک شب خیس دهید و به هنگام صبح این آب را با معده خالی بنوشید. این کار را روزانه به مدت حداقل یک ماه انجام بدهید تا اینکه متوجه بهبودی در شرایط خود شوید.

در روش دیگر یک قاشق چایخوری پودر شنبلیله را با یک فنجان ماست مخلوط کنید و آن را دو بار در روز به مدت چند روز بخورید تا زمانی که علائم از بین بروند.

در روشی دیگر یک قاشق چایخوری دانه شنبلیله را در یک فنجان آب داغ به مدت پنج دقیقه خیس دهید، سپس از صافی رد کرده، مقداری عسل بیافزائید و این چای را دو یا سه بار در روز بنوشید.

7.روغن نارگیل برای درمان عفونت باکتریایی واژن: روغن نارگیل دارای خواص ضد ویروس، ضد باکتری و ضد قارچ طبیعی است که میکروب های عامل عفونت واژن را از بین برده و مانع تکرار آن می گردد. برای این کار از روغن نارگیل طبیعی در منطقه آسیب دیده سه بار در روز استفاده نمائید تا زمانی که شرایط شما بهبود بیابد.

در روش دیگر، یک تامپون را در روغن نارگیل طبیعی خیس کرده و آن را به واژن خود بمالید و اجازه دهید به مدت چند ساعت داخل واژن شما بماند. پس از آن منطقه را با آب ولرم به آرامی پس از برداشتن تامپون بشوئید. این کار را یکبار در روز و به مدت چند روز انجام بدهید.

همچنین، از روغن نارگیل در پخت و پز خود جهت تقویت نمودن سیستم ایمنی و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی بهره ببرید.

8.چای کیسه ای: تانن موجود در چای دارای خواص آنتی بیوتیکی و قابض است که منجر به تسکین احساس سوزش شده و همچنین تورم و التهاب را کاهش می دهد.

روش استفاده از چای کیسه ای برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک چای کیسه ای را در آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار بدهید. سپس آن را به مدت چند دقیقه در یخچال بگذارید. از چای کیسه ای به صورت خارجی در منطقه آسیب دیده جهت تسکین خارش بهره ببرید. این درمان را سه یا چهار بار در روز به مدت چند هفته جهت پاکسازی کامل عفونت انجام بدهید.

9.عصاره پونه کوهی: عصاره پونه کوهی دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ می باشد و جهت مبارزه با میکروب های مسئول عفونت واژن مورد استفاده قرار می گیرد. این عصاره همچنین به صورت موثر مانع تکرار عفونت می گردد. برای درمان عفونت واژن، از عصاره پونه کوهی بهره ببرید که حاوی الکل نیست.

روش استفاده از عصاره پونه برای درمان عفونت باکتریایی واژن: سه قطره عصاره پونه کوهی را با قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید. آن را در منطقه آسیب دیده به کار ببرید و بگذارید به مدت دو ساعت بماند. این کار را روزانه یکبار انجام دهید تا متوجه بهبودی شوید. در روش دیگر، سه قطره عصاره پونه کوهی را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید و دو بار در روز بنوشید. این درمان را به مدت یک تا دو ماه ادامه بدهید. با این روش های درمانی می توانید به آسانی علائم عفونت واژن را کنترل کرده و حتی مانع تکرار آن شوید. با این حال، اگر بهبودی در دو هفته پس از آغاز هر یک از روش های بالا مشاهده نکردید، با دکتر خود مشورت نمائید.

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1391

به "درمان عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) - درمان خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) - درمان خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید