دره عجیبی که سنگ های آن راه می روند!

به گزارش مجله تار و سه تار، پارک دره مرگ از آن دسته جاذبه هایی است که از هر لحاظ عجیب و غریب است. عجیب ترین ویژگی این پارک، سنگ هایی هستند که مدام حرکت می نمایند.

دره عجیبی که سنگ های آن راه می روند!

این پارک ملی که در کشور آمریکا قرار گرفته است بیشتر به خاطر این که گرم ترین نقطه روی زمین است معروفیت دارد. جالب است بدانید، این نقطه جزء خشک ترین و کم ارتفاع ترین منطقه در شمال آمریکا نیز محسوب می گردد. اما یک ویژگی عجیب که این پارک دارد، چیزی به نام رکتراک پلایا است، سنگ هایی که مدام حرکت می نمایند. در ادامه با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با پارک ملی دره مرگ در آمریکا آشنا شوید.

پارک ملی دره مرگ در آمریکا

پارک ملی دره مرگ در آمریکا و در مرز نوادا و کالیفرنیا واقع شده است. این پارک شامل یکی از عجیب ترین پدیده های جهان می گردد. سنگ هایی که بدون هیچ علت گرانشی و یا نیروی خاصی حرکت می نمایند. سنگ هایی که هم مقدار های متفاوتی دارند و هم در وزن با هم متفاوت هستند.

برخی از آن ها تنها چند گرم و وزن برخی از آن ها صدها پوند است. خطی که در نتیجه کشیده شدن آن ها روی زمین ایجاد می گردد و تغییری که در جهت آن ها ایجاد می گردد نشان می دهد که آن ها حرکت می نمایند.

چطور این سنگ ها حرکت می نمایند؟

براساس تحقیقاتی که دانشمندان روی سنگ های متحرک دره مرگ انجام داده اند تعیین شده است که آن ها از جنس دولومیت و سینیت هستند. این سنگ ها با گذشت زمان بر اثر فرسایش ریزش نموده و به پایین صخره ها و کوه ها افتاده اند. صخره هایی که سطح پایین شان بسیار سرسخت است و باعث می گردد تا بعد از حرکت، خط هایی از آن ها روی زمین بر جای بماند.

جالب است بدانید، دانشمندان پیروز شدند تا مسیر حرکت این سنگ ها را با استفاده از تصاویر آهسته ثبت نمایند. حرکت این سنگ ها در نتیجه تعادل یخ، آب و باد است. بادهایی که با سرعت 16 کیلومتر بر ساعت می وزند باعث می شوند تا سنگ ها 2 تا 6 متر در هر دقیقه حرکت نمایند.

برخی از این سنگ ها، خط هایی به طول 1500 فوت روی زمین ایجاد می نمایند. سنگ هایی که سطح زیرین سفت و سخت تری دارند، خط های مستقیم روی زمین ایجاد می نمایند در حالی که آن هایی که سطح زیرینشان نرم تر است، ردهایی غیرمستقیم و کج دارند.

پارک ملی دره مرگ در آمریکا جاذبه های حیرت انگیز فراوانی دارد. در بخش شمالی پارک، با دهانه های آتشفشانی مانند دهانه Ubehebe روبه رو خواهید شد. کوه های رنگارنگ و دره های تنگ و عمیق از جاذبه های دیگر این پارک محسوب می شوند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به مطالب گردشگری علاقه داریدتنها کشوری که مذهب در آن اجباری نیست را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 اسفند 1401 بروزرسانی: 9 اسفند 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2144

به "دره عجیبی که سنگ های آن راه می روند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره عجیبی که سنگ های آن راه می روند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید