رئیس جمهور تایوان برای کسب رأی بیشتر به چین هراسی متوسل شد

به گزارش مجله تار و سه تار، رئیس جمهور تایوان برای جذب رأی در انتخابات با اظهار سخنانی علیه چین، از قول یک معترض هنگ کنگی گفت نباید حرف کمونیست ها را باور کرد.

رئیس جمهور تایوان برای کسب رأی بیشتر به چین هراسی متوسل شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سای اینگ ون رئیس جمهور تایوان روز یکشنبه در یک سخنرانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در این کشور به نقل از یک معترض هنگ کنگی گفت، نباید حرف کمونیست ها را باور کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، سای در یک برنامه زنده مناطره انتخاباتی، بخش هایی از نامه یک معترض هنگ کنگی خطاب به تایوانی ها را خواند: از مردم تایوان می خواهم حرف های کمونیست های چین را باور نکنند، حرف های مقامات هوادار کمونیسم را باور نکنند و در تله مالی چین نیفتند.

سای گفت به این دلیل این نامه را خوانده که اهمیت انتخابات ماه آینده میلادی را به مردم تایوان یادآوری کند.

او در این باره گفت: روز 11 ژانویه، رأی ما می تواند مشخص کند که سبک زندگی دموکراتیک کنونی ما می تواند ادامه پیدا کند. تمام جهان در حال نگریستن به این هستند که تایوان 11 ژانویه چه می نماید.

دولت چین معتقد است تایوان بخشی از خاک این کشور است و باید به صورت مسالمت آمیز یا به زور به سرزمین اصلی چین پیوسته و مانند هنگ کنگ، به شکل یک کشور، دو نظام گردانده گردد. اما تایوانی ها خود را مستقل از چین دانسته و نام کشور خود را جمهوری چین نامیده اند.

هان کو یو رقیب سای، از هواداران تقویت روابط با چین است، اما او نیز با روش حکومت یک کشور، دو نظام، مخالف است.

هان معتقد است سای با استفاده از اعتراضات مردم هنگ کنگ در تایوان رأی جمع کند.

هنگ کنگ تا سال 1997 تحت حاکمیت انگلیس قرار داشت. از آن سال حاکمیت چین بر این منطقه اعاده شد، اما ساختار سیاسی آن همچنان دست نخورده باقی مانده و اصطلاحا شرایط یک کشور، دو سیستم در روابط میان پکن و هنگ کنگ برقرار است. این منطقه از لحاظ نظام سیاسی در امور داخلی مستقل است و صرفا در سیاست های کلان نظامی و امنیتی از پکن پیروی می نماید.

درگیری ها در هنگ کنگ از حدود 6 ماه گذشته و با اعتراض به قانون استرداد مجرمین به خاک اصلی چین شروع شد. بر اساس آن هنگ کنگ می توانست بعضی مجرمین را برای ادامه محاکمه یا اجرای مجازات، به سرزمین اصلی چین بفرستد.

اگرچه این قانون اکنون به طور کلی کنار گذاشته شده، اما اعتراضات در این منطقه ادامه دارد و اخیراً با حمایت کشورهای غربی، رنگ آشوب و خرابکاری به خود گرفته است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 557

به "رئیس جمهور تایوان برای کسب رأی بیشتر به چین هراسی متوسل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور تایوان برای کسب رأی بیشتر به چین هراسی متوسل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید