راز مبتلا نشدن به سرطان ، نهنگ ها و پارادوکس پیتو، عکس

به گزارش مجله تار و سه تار، زومیت نوشت: نهنگ های غول پیکر نسبت به اندازه بدنشان نرخ ابتلا به سرطان کمی دارند. این عدم تطابق زیستی به پارادوکس پیتو معروف است که توصیف می کند چگونه حیوانات بزرگ و با عمر طولانی با اینکه نسبت به انسان یا موجودات کوچک تر تریلیون ها سلول بیشتر دارند، به سرطان بیشتری دچار نمی شوند.

راز مبتلا نشدن به سرطان ، نهنگ ها و پارادوکس پیتو، عکس

به نقل از ساینس آلرت، سرطان بیماری تقسیم سلولی کنترل نشده است که در آن جهش های ژنتیکی سلول را به سمت تکثیر بیش ازحد هدایت می کنند و توده هایی به نام تومور را تشکیل می دهند. بنابراین، شاید فکر کنید هرچه حیوانی بزرگ تر باشد، سلول های بیشتری دارد و احتمال اینکه آن سلول ها جهش های ژنتیکی عامل سرطان را در خود جمع کنند، به ویژه در طول عمر طولانی بیشتر است.

اما در اواخر دهه 1970، ریچارد پیتو، آماردان مشهور بریتانیایی با مقایسه انسان و موش متوجه شد این طور نیست. مطالعات بعدی نشان دادند که در میان موجودات بزرگ و کوچک، سرطان با افزایش تعداد سلول های گونه شایع تر نمی شود. فیل ها نیز مانند نهنگ ها سرطان های فراوانی ندارند.

شاید تصور کنید زیست شناسان درگیر پارادوکسی با چندین دهه قدمت شده اند که فقط یکی از ترفندهای طبیعت است، اما این ویژگی مهمی است. حل این پارداوکس ممکن است به ایجاد استراتژی های تازه برای پیشگیری یا سرکوب سرطان در انسان کمک کند.

اکنون تیمی از پژوهشگران دانشگاه روچستر در نیویورک راهکاری برای پارادوکس پیتو در نهنگ های قطبی (Balaena mysticetus) پیدا کرده اند. نهنگ قطبی ازنظر مقدار دومین حیوان بزرگ است، اما طول عمر آن از تمام حیوانات روی زمین بیشتر است. دنیس فرسانوف و همکارانش در نسخه پیش انتشار مقاله خود می نویسند: با مطالعه پستاندارانی که می توانند برای بیش از دو قرن سلامتی خود را حفظ و از مرگ ناشی از سرطان اجتناب کنند، ما نگاه اجمالی بی نظیری را از پشت پرده آزمایش تکاملی جهانی ارائه می کنیم که مکانیسم های بی شمار موثر بر سرطان و پیری را آزمایش کرده است.

پژوهشگران در آزمایش های آزمایشگاهی دریافتند که سلول های نهنگ قطبی نسبت به سلول های انسان، گاو و موش در ترمیم آسیب DNA عملکرد بهتری دارند. پژوهشگران می نویسند: به نظر می رسد سلول های نهنگ قطبی آسیب دی ان ای را در مراحل اولیه متوقف می کنند و این کار را با کارآیی و دقتی بالاتر از پستانداران دیگر انجام می دهند.

پارادوکس پیتو توصیف می کند که چگونه بروز سرطان با افزایش مقدار بدن زیاد نمی شود

به بیان ساده، نهنگ های قطبی می توانند آسیب های ژنومی بیشتری را تحمل کنند، زیرا سیستم سریع و کارآمدی برای ترمیم آسیب وارده به دی ان ای دارند. پژوهشگران دریافتند که در یک منطقه از دی ان ای که در نهنگ ها، انسان ها، موش و گاو مشترک است، احتمال اینکه سلول های نهنگ ها شکستگی های دی ان ای را که از طریق کریسپر ایجاد شده بود، بدون خطا ترمیم کنند، بالاتر بود.

سلول های نهنگ قطبی همچنین نوعی پروتئین ترمیم کننده دی ان ای به نام CIRBP را در سطوحی بسیار بالاتر از سایر گونه های مورد مطالعه تولید می کردند. وقتی سلول های انسانی رشدیافته در آزمایشگاه به این منظور مهندسی شدند که مقدار زیادی CIRBP تولید کنند، این ترفند ژنتیکی توانایی ترمیم بدون خطای دی ان ای را افزایش داد. فرسانوف و همکارانش نتیجه می گیرند: این استراتژی که سلول ها را حذف نمی کند، بلکه آن ها را ترمیم می کند، ممکن است برای طول عمر طولانی و عاری از سرطان نهنگ قطبی حیاتی باشد.

جیسون شلتزر، زیست شناس سرطان از دانشگاه ییل که در این مطالعه نقشی نداشت، می گوید: این مقاله مجذوب کننده که هنوز مورد داوری قرار نگرفته است، مدل تازهی برای نحوه اجتناب حیوانات بزرگ از سرطان ارائه می دهد. شاید آن ها فقط در ترمیم دی ان ای از ما بهتر باشند؟ به عنوان گام بعدی، دوست دارم این ایده روی یک مدل حیوانی تایید شود: اگر بیان پروتئین CIRBP را در موش افزایش دهید، آیا دربرابر سرطان مقاوم می شود؟

البته همان طور که پژوهش های گذشته نشان می دهد ترجمه چنین کشفی به درمان سرطان آسان نیست.

وقتی دانشمندان در سال 2015 کشف کردند که فیل ها دارای نسخه اضافه ای از ژن سرکوب کننده تومور به نام TP53 هستند، گام منطقی بعدی این بود که بررسی کنند که آیا افزایش فعالیت TP53 در موش ها سرطان را کاهش می دهد یا خیر.

ژن های سرکوب کننده تومور به طور موثری هر سلولی را که حاوی آسیب بیش ازحد به دی ان ای است، متلاشی می کنند و مشخص شد فیل ها آستانه تحمل بسیار پایینی برای سلول های آسیب دیده دارند و با کمترین آسیب دی ان ای، آن سلول را از بین می برند. بااین حال، بیان بیش ازحد پروتئین TP53 در موش ها درحالی که سرطان را سرکوب می کرد، همچنین موجب پیری زودرس در این حیوانات شد. مطالعات دیگر ممکن است راهکاری برای این مسئله پیدا کرده باشند و دانشمندان احتمالات دیگر را مورد بررسی قرار می دهند.

مارک تولیس، متخصص ژنتیک در دانشگاه آریزونا شمالی در مقاله ای در سال 2017 به همراه دو پژوهشگر دیگر گفت: احتمالا در طبیعت راهکار های زیادی برای پارادوکس پیتو وجود دارد، زیرا مقدار بدن بزرگ بارها در طول تاریخ حیات به طور مستقل تکامل پیدا کرده است. به عبارت دیگر، هر حیوان با طول عمر طولانی یا با مقدار بزرگ از موش های حفار برهنه گرفته تا فیل های آفریقایی روش های خاص خود را برای سرکوب سرطان ایجاد کرده اند که دانشمندان در پی کشف آن هستند.

توضیحات دیگر می تواند این باشد که در حیوانات بزرگ تومورها به کندی رشد می کنند و کمتر کشنده اند یا اینکه نظارت ایمنی بهتری دارند. اگرچه این راهکار ها هنوز در گونه های با بدن بزرگ مشاهده نشده است و به پژوهش های بیشتری نیاز دارد. تولیس و همکارانش می نویسند: هر بار که مکانیسم بالقوه ای برای سرکوب سرطان در یک گونه کشف می کنیم، این احتمال وجود دارد که بتوانیم رویکردهای درمانی تازهی برای پیشگیری از سرطان برای نجات جان انسان ها پیدا کنیم. اما شکی نیست که این امر به تلاش قابل توجهی برای ترجمه کشفیات اخیر به درمان های موثر برای انسان نیاز دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 خرداد 1402 بروزرسانی: 13 خرداد 1402 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2181

به "راز مبتلا نشدن به سرطان ، نهنگ ها و پارادوکس پیتو، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز مبتلا نشدن به سرطان ، نهنگ ها و پارادوکس پیتو، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید